Superbakterije bi mogle uzrokovati smrt milijuna ljudi diljem svijeta i godišnje koštati globalno gospodarstvo gotovo dva bilijuna dolara do 2050., pokazuju najnoviji modeli. Istraživanje o antimikrobnoj rezistenciji u 122 zemlje predviđa ozbiljne zdravstvene i ekonomske posljedice
Studija koju je financirala britanska vlada otkriva da bi, bez koordiniranog i odlučnog djelovanja, sve veće stope antimikrobne rezistencije (AMR) mogle dovesti do godišnjeg globalnog gubitka BDP-a od 1,7 bilijuna dolara u idućih 25 godina.
Istraživanje, koje je proveo think tank Centar za globalni razvoj, ukazuje na to da će gospodarstva Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije biti među najteže pogođenima, što je izazvalo kritike i ocjenu da su nedavna značajna smanjenja razvojne pomoći poražavajuća, piše Guardian.
U četvrtak je britanska vlada objavila ukidanje financiranja Flemingova fonda, koji se bori protiv AMR-a u zemljama s niskim i srednjim prihodima, kao dio šireg rezanja razvojne pomoći. Istodobno je administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa potvrdila smanjenje proračuna za inozemnu pomoć od devet milijardi dolara, a i brojne europske zemlje smanjile su svoju pomoć.
Pesimističan scenarij
Anthony McDonnell, glavni autor izvještaja i istraživački suradnik u Centru za globalni razvoj, izjavio je: 'Kada smo započeli ovo istraživanje o ekonomskom utjecaju antimikrobne rezistencije, pretpostavljali smo da će se stope rezistencije kretati prema povijesnim trendovima.
Međutim nagla i drastična smanjenja službene razvojne pomoći – uključujući SAD, koji je smanjio izdvajanja za oko 80 posto; Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je najavilo smanjenje pomoći s 0,5 na 0,3 posto bruto nacionalnog dohotka, te znatna rezanja u Francuskoj, Njemačkoj i drugim državama – mogla bi pogoršati situaciju i ubrzati porast rezistencije u skladu s najpesimističnijim scenarijem našeg modela.
Čak ni zemlje koje su do sada uspješno držale AMR pod kontrolom ne smiju podleći samozadovoljstvu. Ako se programi za borbu protiv AMR-a ne zaštite od daljnjih rezanja pomoći, stope rezistencije mogle bi se ubrzano povećavati diljem svijeta, dosežući razine iz najteže pogođenih zemalja.
Smrt prijeti milijunima
To bi moglo rezultirati smrću milijuna ljudi, uključujući stanovnike zemalja G7. Ulaganje u borbu protiv bakterijskih infekcija već sada može spasiti brojne živote te donijeti dugoročne ekonomske koristi.
Studija je procijenila zdravstveni i ekonomski teret antimikrobne rezistencije u 122 zemlje te predviđa da bi, u najgorem mogućem scenariju, do 2050. godine godišnji gubici BDP-a mogli dosegnuti 722 milijarde dolara u Kini, 295,7 milijardi dolara u SAD-u, 187 milijardi dolara u Europskoj uniji, 65,7 milijardi dolara u Japanu i 58,6 milijardi dolara u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Infekcije otporne na antibiotike
Prema podacima Instituta za metriku i evaluaciju zdravlja (IHME), broj smrtnih slučajeva uzrokovanih AMR-om mogao bi porasti za 60 posto do 2050. godine, s procjenom da bi svake godine u SAD-u moglo umrijeti 1,34 milijuna ljudi, a u Ujedinjenom Kraljevstvu 184.000 njih zbog infekcija bakterijama otpornima na antibiotike. Također se predviđa porast broja teško oboljelih.
Superbakterije uzrokuju više bolničkih prijema i rezultiraju duljim, skupljim i intenzivnijim liječenjem, uključujući korištenje skupljih terapija druge linije i kompleksniju zdravstvenu skrb. U prosjeku je liječenje rezistentnih infekcija dvostruko skuplje od liječenja onih koje se mogu učinkovito tretirati antibioticima.
Studija procjenjuje da bi se globalni troškovi liječenja AMR-a mogli povećati za gotovo 176 milijardi dolara godišnje. U Ujedinjenom Kraljevstvu zdravstveni troškovi mogli bi porasti s trenutačnih 900 milijuna na 3,7 milijardi dolara, a u SAD-u s 15,5 milijardi na gotovo 57 milijardi dolara godišnje.
Više stope bakterijske rezistencije također bi imale izravan utjecaj na tržište rada, smanjujući broj radno sposobnih osoba za 0,8 posto u Ujedinjenom Kraljevstvu, 0,6 posto u EU-u i 0,4 posto u SAD-u, pokazuje izvještaj.
No ako zemlje povećaju ulaganja u borbu protiv superbakterija – uključujući širi pristup novim antibioticima i kvalitetnije liječenje ovih infekcija – američko gospodarstvo moglo bi ostvarivati dodatni rast od 156,2 milijarde dolara godišnje, a britansko dodatnih 12 milijardi dolara (9,3 milijarde funti) do 2050. godine.
Prijetnja je sve veća
Reagirajući na rezultate istraživanja, dr. Mohsen Naghavi, profesor zdravstvene metrike pri IHME-u, izjavio je: 'Prijetnja antimikrobne rezistencije sve je veća. Ako svi relevantni akteri ne poduzmu hitne mjere, lijekovi kojima danas raspolažemo mogli bi prestati biti učinkoviti – čak i protiv obične infekcije koje bi u takvim okolnostima mogle postati smrtonosne.'
Kao ključne mjere naveo je promjene u zdravstvenim politikama SAD-a, Europe i Ujedinjenog Kraljevstva, ubrzan razvoj novih lijekova te podizanje svijesti o činjenici da antibiotici ne djeluju protiv virusa.
Glasnogovornik britanske vlade poručio je: 'Naš desetogodišnji zdravstveni plan prepoznaje antimikrobnu rezistenciju kao jednu od najvećih prijetnji javnom zdravlju i uključuje konkretne mjere za njezino suzbijanje, uključujući razvoj novih cjepiva.
Postigli smo značajan napredak – smanjili smo upotrebu antibiotika u stočarstvu i prvi u svijetu uveli model pretplate kako bismo potaknuli razvoj novih terapija. I dalje blisko surađujemo s međunarodnim partnerima da bismo zajednički ograničili širenje AMR-a na globalnoj razini.'