PODIGNUTA UZBUNA

U Europi se pojavio rijetki virus, muškarac umro nakon uboda krpelja, više osoba u karanteni

01.07.2025 u 13:42

Bionic
Reading

Simptomi ove bolesti uključuju povišenu temperaturu, bolove u mišićima i trbuhu, vrtoglavicu, krvarenje iz nosa te zatajenje organa.

U Grčkoj je preminuo 72-godišnji muškarac od krimsko-kongoanske hemoragijske groznice, virusne bolesti koja se prenosi ubodima krpelja. Zdravstvene vlasti su podigle uzbunu nakon što je stočar, zaražen krpeljem, hospitaliziran u Larissi gdje je bolest prenio i svom liječniku, koji se trenutno, prema pisanju stranih medija, osjeća dobro, piše Euronews.

Ukupno je 25 osoba stavljeno u karantenu jer su bile u bliskom kontaktu s preminulim pacijentom ili su medicinske sestre koje su ga liječile. Do sada nitko nije pokazao znakove bolesti, ali deset osoba spada u visokorizične skupine.

Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica je rijetka virusna bolest u Europi, no povremeno se javlja na Balkanu i u mediteranskim zemljama. Virus se prenosi ubodom krpelja, a više od 80 posto zaraženih ima blage ili nikakve simptome. Međutim, kod težih slučajeva koji zahtijevaju hospitalizaciju smrtnost može doseći oko 30 posto, navodi Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).

Koji su simptomi?

Simptomi ove bolesti uključuju povišenu temperaturu, bolove u mišićima i trbuhu, vrtoglavicu, krvarenje iz nosa te zatajenje organa. Nakon što je muškarcu infekcija potvrđena, grčke zdravstvene službe prikupile su uzorke od ljudi i 15 krpelja za laboratorijska ispitivanja, čiji se rezultati očekuju u narednim danima. Također se provodi fumigacija područja radi smanjenja rizika od daljnjih zaraza.

Vlasti su upozorile zdravstvene radnike da budu oprezni prema sumnjivim slučajevima te su pozvale visokorizične skupine da poduzmu preventivne mjere, poput izbjegavanja boravka u šumama i livadama, nošenja svijetle odjeće radi lakšeg uočavanja krpelja te korištenja sredstava protiv insekata.

Kako bi se spriječilo širenje bolesti s osobe na osobu, preporučuje se izbjegavanje bliskog kontakta sa zaraženima, nošenje zaštitnih rukavica i opreme pri njezi pacijenata te redovito pranje ruku.