DIONES I RUĐEROVCI

Postavljen kamen temeljac za izgradnju ključnog postrojenja za gradnju budućih fuzijskih elektrana

21.05.2025 u 15:55

Bionic
Reading

Simboličnim polaganjem kamena temeljca u Escúzaru u Španjolskoj, pokrenuta je izgradnja infrastrukture za IFMIF-DONES – europskog znanstvenog energetskog megaprojekta koji će igrati ključnu ulogu u razvoju fuzijske energije, priopćio je u srijedu Institut Ruđer Bošković

Projekt DONES najveći je europski pothvat u području energije fuzije, ključan za razvoj budućih fuzijskih elektrana, koje će, uz hrvatsku pomoć, biti sagrađene u Granadi.

DONES je, navodi se u priopćenju IRB-a, jedna od tri temeljne točke europske strategije za razvoj energije fuzije, uz budući fuzijski reaktor ITER i fuzijsku elektranu DEMO te će služiti kao platforma za testiranje materijala koji mogu izdržati ekstremne uvjete unutar budućih fuzijskih elektrana.

Uz Španjolsku, Hrvatska je ne samo među prvim državama koje su prepoznale njegovu stratešku vrijednost, već i aktivno sudjeluje u znanstvenom oblikovanju i implementaciji. Hrvatski znanstvenici i institucije okupljeni unutar DONES.HR platforme već niz godina, ističu iz Instituta, predano rade na razvoju potrebnih tehnologija, od naprednih materijala do detektora i sustava za daljinsko upravljanje.

'Osim ozračivanja fuzijskih materijala, DONES će služiti i kao multidisciplinarna baza za neutronska istraživanja u područjima poput ne-fuzijske nuklearne fizike, medicinske fizike, fizike čvrstog stanja, medicine, biologije, ili strojarstva', ističe doktor Tonči Tadić koji je i voditelj hrvatskih fuzijskih aktivnosti te koordinator projektnog tima DONES.HR.

'Popratna istraživanja može predložiti svaka zainteresirana organizacija ili istraživački tim. Također, u sklopu projekta izrađuje se i razvija velika količina specijalizirane, a često i potpuno nove opreme, od detektora do kranova za daljinsko upravljanje', dodaje Tadić.

Prema stvaranju energije budućnosti

Projekt DONES ključan je za testiranje i razvoj naprednih materijala potrebnih za rad fuzijskih elektrana, ali i brojnih drugih tehnologija – poput senzora i elektronike otporne na zračenje, sustava za proizvodnju tricija, prijenos topline tekućim metalima i rukovanje njima.

Prilikom svečanog predstavljanja DONES-a na svjetskoj izložbi u Osaki, Japan je službeno postao partner u projektu te je tom prilikom potpisan Memorandum o suradnji između japanskog i španjolskog Ministarstva znanosti.

Ministar znanosti Radovan Fuchs istaknuo je kako je Hrvatska 'ponosna što sudjeluje u ovom velikom europskom i globalnom naporu prema stvaranju održive, sigurne i čiste energije budućnosti. DONES je ne samo znanstveni, nego i geostrateški projekt koji okuplja države, znanstvene institucije i industriju oko zajedničkog cilja'.

Španjolska će uložiti 210 milijuna eura putem svoje vlade, a isto toliko i Vlada Andaluzije, dok se od Europske komisije očekuje investicija od 202 milijuna eura. Japan je najavio financiranje pet posto troškova izgradnje i osam posto troškova operativne faze dok je Italija potpisala Memorandum o razumijevanju i u završnoj je fazi definiranja svog doprinosa.

Ukupna vrijednost projekta premašit će 700 milijuna eura, a uključivat će sudjelovanje više od 17 zemalja. Fuzijska energija, koja imitira procese unutar Sunca, smatra se jednim od najperspektivnijih odgovora na klimatske promjene i energetsku sigurnost, a IFMIF-DONES ključan je korak u njezinu ostvarenju, zaključuju ruđerovci.