Astronomi su otkrili novi ledeni objekt u Sunčevu sustavu koji bi mogao promijeniti dosadašnje razumijevanje rubnih dijelova našeg planetarnog sustava
Objekt je privremeno imenovan 2017 OF201, a mogao bi biti udaljeni rođak Plutona – i to doslovno. Na svojoj najdaljoj točki od Sunca, udaljen je više od 1600 puta dalje od Zemlje, dok je na najbližoj točki i dalje udaljen 44,5 puta više od Zemlje, piše Mashable.
Ono što ovaj objekt izdvaja jest njegova vrlo izdužena putanja oko Sunca, za čije obilazak mu je potrebno oko 25.000 Zemaljskih godina. Za usporedbu, Plutonu je za isti put potrebno 248 godina.
Još nije jasno kako je ovaj objekt 'dospio' na rub Sunčeva sustava. Prema jednoj teoriji, mogao je biti izbačen u široku orbitu bliskim susretima s divovskim planetima poput Jupitera ili Neptuna. Druga mogućnost je da je prilikom izbacivanja završio u Oortovom oblaku, koji se smatra sferom drevnih ledenih tijela što okružuju Sunčev sustav, prije nego što se vratio natrag. NASA napominje da je Oortov oblak i dalje teorija jer se tijela koja se tamo nalaze još nisu mogla izravno promatrati zbog njihove velike udaljenosti i slabog sjaja.
Otkriće je 21. svibnja objavio Minor Planet Center Međunarodne astronomske unije, koji vodi službeni katalog malih tijela i mjeseca u Sunčevu sustavu. Objekt je promjera oko 700 kilometara, što znači da bi mogao dobiti status patuljastog planeta – isti status koji ima i Pluton od njegove degradacije iz statusa punopravnog planeta 2006. godine.
'Iako su nam napredni teleskopi omogućili istraživanje udaljenih dijelova svemira, još uvijek postoji mnogo toga što možemo otkriti unutar vlastitog Sunčeva sustava', izjavio je Sihao Cheng iz Instituta za napredne studije, koji je vodio istraživanje.