Nekoliko mjeseci nakon što je Italija promijenila zakon te omogućila kažnjavanje krajnjih korisnika za piratizaciju IPTV sadržaja, na adrese prekršitelja stigle su i prve kazne
Ured talijanskog državnog tužitelja, Financijska policija i AGCOM (pandan hrvatskoj Agenciji za elektroničke medije), uoči početka sezone nogometne Serie A u rujnu prošle godine uspostavili su protokol o razmjeni podataka. Temeljem tog protokola vlastima je omogućen pristup podacima o prekršiteljima te praktična primjena Zakona o borbi protiv piraterije, uvedenog 2023.
Kako smo ranije pisali, ovaj zakon propisuje izrazito rigorozne kazne: ilegalnim distributerima IPTV servisa prijeti 15.000 eura novčane kazne i čak do tri godine zatvora ako se djelo dokaže, a telekom operateri koji ne blokiraju piratske stranice suočavaju se s kaznom od 265 tisuća eura.
Ovaj propis je amandmanom u rujnu 2024. još pooštren, pa odgovorna osoba telekom operatera koja nije spriječila pristup ilegalnom streamingu putem izmijenjenih VPN adresa (koje stvaraju privid da korisnik dolazi iz druge zemlje) može ići i do godinu dana u zatvor. Istim amandmanom propisana je kazna i za konzumente ilegalnog sadržaja u iznosu od 5000 eura.
Kažnjena čak 2282 korisnika kaznama od 154 eura naviše
Financijska policija ovoga je tjedna objavila i prve konkretne rezultate pojačanih antipiratskih akcija usmjerenih na krajnje korisnike. Diljem Italije novčana kazna od 154 eura naviše određena je za 2282 korisnika piratskog IPTV sadržaja te su upozoreni da će, u slučaju ponavljanja djela, morati platiti maksimalnu zakonsku kaznu od 5000 eura.
'Proveli smo detaljnu analizu regije, dobi, posla i sad više nemaju kamo pobjeći', rekao je brigadni general Gaetano Cutarelli, zapovjednik Specijalne jedinice Financijske policije. 'Oni koji zarađuju od piraterije kad-tad će platiti. Nakon ovih zakonskih izmjena možemo blokirati prijenos u roku od dvije minute, bez obzira emitira li stranica iz Italije ili inozemstva', rekao je.
Zadovoljni i šefovi klubova
Ove mjere su prije svega poduzete da bi se zaustavili piratski prijenosi nogometnih utakmica Serie A, a autor zakona i parlamentarni izvjestitelj na ovu temu je senator Claudio Lotito, vlasnik jednog od najvećih talijanskih klubova - Lazija. Povodom uvođenja kazni, Lotito je rekao da se 'konačno vidi da ovo više nije šala' te da će se kršitelji suočiti s osobnim i financijskim posljedicama.
Sličnu poruku poslao je i Luigi De Siervo, izvršni direktor Serie A, koji kaže kako je ovo dokaz da 'nitko tko počini zločin piratstva u Italiji ne može biti miran'. Podršku su dali i predsjednici najvećih milanskih klubova. Paolo Scaroni, predsjednik AC Milana, naglasio je da zemlja već ima neke od najboljih zakona protiv piratstva i da je ključno primijeniti ih. Predsjednik Intera Beppe Marotta dodaje da je zakon konačno u primjeni, a posljedice bi prekršitelji trebali odmah osjetiti.