Ako niste oprezni, senzor korišten na autonomnim vozilima može u pojedinim situacijama uništiti kameru na vašem pametnom telefonu
Upozorenje: nemojte usmjeravati kameru telefona izravno prema lidar senzoru. Video nedavno podijeljen na Redditu pokazuje zašto.
Dok kamera zumira senzor pričvršćen na krov Volva EX90, cijela galaksija šarenih točkica urezana je u sliku, formirajući se preko točno mjesta gdje se može vidjeti bljeskajuće svjetlo unutar lidar uređaja.
To nije bljesak objektiva ili digitalni kvar, već stvarno, fizičko oštećenje kamere. Trajno.
Lidar (kratica za Light Detection and Ranging) je postao uobičajeni način na koji autonomni automobili 'vide' svoju okolinu. Senzori rade tako što emitiraju stalan tok infracrvenih laserskih zraka za mjerenje udaljenosti do obližnjih objekata, što računalo koristi za stvaranje 3D rekonstrukcije svega u blizini vozila.
Ne možemo vidjeti laserske zrake jer su u valnoj duljini izvan raspona ljudskog vida. Kamere su, s druge strane, previše osjetljive na snažne zrake. Njihovi osjetljivi mali senzori mogu biti oštećeni ako se previše približe izvoru lidara ili ako se za gledanje u njega koristi dugi objektiv.
U videu ćete također primijetiti kako oštećenje od zumiranja nestaje kada kamera zumira. To je zbog prijelaza kamere s dugog objektiva na neoštećeni kratki objektiv.
Volvo izričito upozorava na oštećenje lidara na svojoj stranici za podršku i u priručniku za vlasnike. To nije spriječilo nekoliko vlasnika da to potvrde na teži način. Problem vrijedi za sve automobile koji koriste lidar, ne samo modele iz Volva.
Korištenje filtera ili zaštitnih poklopaca na objektivu kamere može pomoći u smanjenju utjecaja izloženosti lidaru. Neke kamere dizajnirane su s ugrađenom zaštitom od izvora svjetlosti visokog intenziteta. Ipak, nemojte stavljati svoje pametne telefone pred senzore za lidar, kao ni zuriti u njih, piše Futurism.