ove su riječi odjeknule

Đoković dao zabrinjavajući odgovor na gorući problem svjetskog tenisa

06.07.2025 u 19:24

Bionic
Reading

Srpski tenisač progovorio o pritiscima, društvenim mrežama i surovosti profesionalnog sporta

Novak Đoković, jedan od najvećih tenisača svih vremena, poznat je po svojoj iznimnoj mentalnoj snazi. No i on je, tijekom Wimbledona, stao pred novinare i bez zadrške progovorio o sve većim psihičkim izazovima s kojima se suočavaju profesionalni sportaši – osobito mladi tenisači. Na pitanje novinara Saše Ozma o razlozima zbog kojih mnogi igrači pate od iscrpljenosti ili posežu za antidepresivima, Đoković je ponudio iskren i zabrinjavajuć odgovor.

‘Društvene mreže oblikuju raspoloženje sportaša’

‘Prvo što mi pada na pamet jesu društvene mreže. One su prisutne u svakodnevnom životu svakog sportaša, kako mladih tako i nas iskusnijih. Svi su stalno online i lako se u tome izgubiti. Ljudi se znaju opsesivno baviti komentarima, onim što netko napiše s tipkovnice ili mobitela… a to boli. Nije to nešto nevažno. O tome trebamo ozbiljno razgovarati’, rekao je Đoković, a prenosi Marca.

Prema njegovu mišljenju, problem nije samo u digitalnom svijetu. Pritisak se stvara puno ranije – već kod tinejdžera koji tek pokazuju prvi ozbiljniji sportski talent.

‘Djecu se prerano gura u profesionalizam’

‘Mladi igrači prebrzo ulaze u svijet profesionalnog sporta, često prije nego što razviju emocionalnu inteligenciju i psihološku stabilnost. Kad netko prepozna talent, odmah se stvara pritisak – igraj, igraj, igraj... Uključuju se razni agenti i interesi, a igrač postaje sredstvo za zaradu. To je začarani krug i ako se netko izgubi u svemu tome, to može jako naštetiti njegovoj psihi i kvaliteti života’, poručio je srpski tenisač.

‘Teniska sezona je najduža sezona u sportu – i najusamljenija’

Đoković je ukazao i na još jedan važan aspekt – iscrpljujući ritam teniskog kalendara. ‘Tenis ima najdužu sezonu od svih sportova. Većina igrača aktivna je od 1. siječnja do kraja studenoga. I dok drugi sportovi imaju zamjene i klupe, u tenisu si sam – nema “ne osjećam se dobro, možeš li me zamijeniti na pet minuta?”. Svaki poen i svaki dan su važni. Ako želiš doći do vrha, moraš cijeli život posvetiti tenisu. A to zna biti previše. Većina se u tome izgubi’, zaključio je Đoković.