DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA

Uručene nagrade Dana hrvatske knjige - 'Judita', 'Davidias' i 'Slavić'

22.04.2025 u 20:05

Bionic
Reading

Nagrade Dana hrvatske knjige Judita, Davidias i Slavić dobili su - kroatistica Ana Šimić, američki filolog Edward Mulholland i književnica Silba Ljutak, a uručene su im u utorak u prigodi 125. obljetnice Društva hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu

Nagrada Judita kroatistici Ani Šimić

Nagrada Judita za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini uručena je kroatistici Ani Šimić za knjigu "Pripovijedanje o glagoljaštvu u novijoj hrvatskoj književnosti", koju su objavili Hrvatska sveučilišna naklada i Staroslavenski institut iz Zagreba.

Knjiga Ane Šimić, navodi prosudbeno povjerenstvo, nudi pregled dva segmenta hrvatske baštine: najprije opisuje glagoljaštvo i klasifikaciju književnih djela u novijoj hrvatskoj književnosti s glagoljaštvom kao motivom književne obrade, pri čemu autorica pod novijom književnosti podrazumijeva književnost od XX. stoljeća do danas.

Autorica potom pojedinačno prikazuje tematsko-motivske komplekse i kontekste glagoljice u djelima hrvatskih književnika XX. i XXI. stoljeća koji su glagoljicu inkorporirali u svoje pjesme i narative kao "jednu od temeljnih sastavnica hrvatskoga identiteta".

Povjerenstvo ocjenjuje kako Ana Šimić knjigom oblikuje priče o književnicima i djelima našega doba, ilustrirajući inovativnu sliku važnoga motiva glagoljaštva kao književne inspiracije.

Koncipirajući knjigu kao "priču" autorica je odabrala književne naslove koji su bili nužni, a izostavila one čiji izostanak ne utječe na cjelovitost i sadržajnost, napominje povjerenstvo i dodaje kako je to putokaz za daljnja istraživanja velike, bogate i poticajne teme.

Ana Šimić je znanstvena savjetnica u Staroslavenskom institutu u Zagrebu.

Nagrada Davidias filologu Edwardu Mulhollandu

Nagradu Davidias za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike ili najbolju knjigu odnosno studiju inozemnoga kroatista o hrvatskoj književnoj baštini u 2024., dobio je Edward Mulholland za prijevod djela, a ujedno i knjigu inozemnog filologa, 'Marko Marulić. The Davidiad. Priredio i preveo Edward Mulholland, Lysa, Gent, 2024.'.

Povjerenstvo ističe kako je Mulhollandova knjiga priređena s velikom akribijom i u duhu najviših filoloških standarda. Na njezinom početku je otisnuta sažeta, ali vrlo temeljita, uvodna studija koja iznosi kritički povijest teksta Marulićeve Davidijade te donosi najnovije kritičke poglede na nju u svjetskoj znanosti.

Komentari otisnuti uz ovaj prijevod i uvodna studija, ocjenjuje povjerenstvo, priređeni su u najboljoj filološkoj tradiciji.

Mulholland je svoja prevoditeljska rješenja uvjerljivo razložio u Uvodu knjige s posebnim podpoglavljem o tekstu i bilješkama o prijevodu, napominje i dodaje kako je Marulićeva Davidias u Mulhollandovu prepjevu The Davidiad ritmična i zvučna.

Ovo je izdanje tiskano u uglednoj neolatinističkoj ediciji pa je i latinska verzija Marulićeva teksta koja se ovdje objavljuje, doživio do sada svoje najbolje izdanje. Ovaj primjerak Marulićeve Davidijade, napominje, usmjeren je prema engleskoj publici zbog odličnog i dokumentiranog prijevoda, a latinističkoj, zbog do danas najakribičnijeg izdanja originalnog piščeva teksta.

Nagrada će mu biti naknadno uručena.

Edward Mulholland je profesor na Benediktinskom fakultetu u Atchisonu ui SAD-u.

Nagrada Slavić mladoj pjesnikinji Silbi Ljutak

Nagrada Slavić za najbolji književni prvijenac uručena je Silbi Ljutak za knjigu Kuća na otoku, u izdanju Goranova proljeća.

Knjiga pjesama Kuća na otoku, smatra povjerenstvo, pokazuje iznimnu pjesničku zrelost mlade te širinu svjetonazora u kojem se prelamaju otočka i gradska sredina, ropstvo i sloboda, kolektivno i osobno, patrijarhalno i žensko. Ocjenjuje kako autorica vješto prepleće urbanu slikovitost i lirsku meditaciju dok dočarava traumatično osvajanje prostora ženske slobode.

Silba Ljutak rođena je 1999. u Zagrebu. Studira Psihologiju na Hrvatskim Studijima i bavi se prevođenjem na engleski jezik. Piše kratke priče i poeziju.