Britanski punk-rap dvojac Bob Vylan našao se u središtu pozornosti nakon subotnjeg nastupa na Glastonburyju, kada je frontmen Bobby Vylan poveo publiku u uzvikivanju parole 'Smrt, smrt IDF-u' (Izraelskim obrambenim snagama). Organizatori festivala kažu da su 'zgroženi', britanski premijer Keir Starmer osudio je govor mržnje, a policija je pokrenula istragu. No za mnoge je to bio i prvi put da čuju za ovaj kontroverzni dvojac
Nastup dvojca na trećoj po veličini festivalskoj pozornici, West Holts, izazvao je burne reakcije u britanskoj javnosti i političkim krugovima. BBC je priznao da je trebao prekinuti prijenos uživo, a regulator Ofcom poručio je da taj javni servis 'mora odgovoriti na nekoliko ozbiljnih pitanja'.
Policija iz okruga Avon i Somerset objavila je u ponedjeljak da je pokrenula kriminalističku istragu protiv benda Bob Vylan i irskog rap sastava Kneecap, čiji je nastup također izazvao kontroverze. Istraga se vodi pod sumnjom na poticanje na mržnju i narušavanje javnog reda.
No Bobby Vylan – pravog imena Pascal Robinson-Foster – na društvenim mrežama nije pokazao žaljenje zbog izjava izrečenih na pozornici. Na Instagramu je objavio podulju poruku naslovljenu 'Rekao sam što sam rekao'. U njoj navodi da je nakon nastupa primio poruke i podrške i mržnje: 'Učiti našu djecu da progovaraju o promjenama koje žele i trebaju jedini je način da učinimo ovaj svijet boljim mjestom.'
Dodao je: 'Kako starimo i kako se naša vatra možda počinje gasiti pod teretom života i odgovornosti, iznimno je važno inspirirati buduće generacije da podignu baklju koja je predana nama.'
Izraelsko veleposlanstvo u Londonu poručilo je da je 'duboko uznemireno' zbog 'zapaljive i mrzilačke retorike' na festivalu. Organizatori Glastonburyja ranije su se javno distancirali od sadržaja njihova nastupa, rekavši da su bili 'zgroženi' i da su izrečene poruke 'prešle granicu prihvatljivog'. Premijer Keir Starmer izjavio je pak da 'za ovakav govor mržnje nema opravdanja'.
Tko čini kontroverzni duo?
Bob Vylan osnovali su 2017. u Suffolku pjevač, gitarist i pjesnik Bobby Vylan te bubnjar Bobbie Vylan. Zajedno nastupaju pod umjetničkim imenima i opisuju se kao politički angažiran punk-rap projekt. Njihova glazba kombinira elemente punk-rocka i britanskog grimea, a inspiraciju crpe iz rada izvođača kao što su Sex Pistols, Dizzee Rascal, Stormzy te s reggae dancehall scene – s obzirom na jamajčansko podrijetlo Robinson-Fostera.
Njihove pjesme otvoreno govore o rasizmu, policijskom nasilju, kapitalizmu, očinstvu, homofobiji i toksičnoj muškosti. Debitantski album 'We Live Here' objavili su 2020., a potom su nastupali s bendovima kao što su The Offspring, The Hives i Biffy Clyro te na festivalima Reading i Leeds 2021.
Njihov drugi album 'Presents the Price of Life' ušao je na 18. mjesto britanske top liste i osvojio nagradu magazina Kerrang! za najbolji album 2022. godine. Iste su godine osvojili prvu nagradu MOBO-a kao najbolji alternativni glazbeni izvođači.
Provokacija kao strategija?
Robinson-Foster (34) počeo je pisati poeziju još kao tinejdžer pod pseudonimom Nee Hi, a bio je i član grime grupe Ear 2 da Street. Nastupao je na konferenciji Udruge crnih i azijskih policajaca u Manchesteru 2005. i bio mentor mladima u rodnom Ipswichu. U intervjuu za Tribune priznao je da je pokrenuo bend 'da bi provocirao, postigao koju malu pobjedu i razbio dosadu'.
U razgovoru za BBC-jev Newsbeat 2023. objasnio je da im glazba služi za proživljavanje vlastitih iskustava pod represivnim društvenim strukturama: 'To je katarzično, emocionalno... iznosimo svoju ranjivost na pozornicu. Ljudi mogu uživati, ali mogu i ne složiti se. Mogu nas i gađati nečime.'
Duo je poznat po provokacijama na sceni – od verbalnih okršaja s publikom, preko zamahivanja bejzbolskom palicom na pozornici, do nošenja nogometnih dresova suparničkih klubova u gradovima u kojima nastupaju. Na Glastonburyju su svirali i 2022., izvodeći pjesmu 'Wicked and Bad', koja sadrži strofe protiv bivše premijerke Margaret Thatcher i refren 'jedi bogate'.
Ove godine Bobby Vylan je tijekom nastupa na pozornicu doveo i kćer kako bi s njim otpjevala pjesmu 'Dream Bigger'. Taj je trenutak bio i osoban i simboličan – odraz onoga što bend smatra 'prenošenjem baklje' budućim generacijama.
No posljedice nastupa brzo su uslijedile – američki State Department objavio je da je bendu ukinuta viza za predstojeću turneju u SAD-u, planiranu za listopad, uz obrazloženje da 'stranci koji šire mržnju i nasilje nisu dobrodošli'. Irski reperi Kneecap, koji su nastupili odmah nakon Boba Vylana, također su naišli na kritike i osude.
BBC je u međuvremenu uklonio snimku njihova nastupa s iPlayera i poručio da će preispitati svoje smjernice za prijenose uživo s festivala.