'GOVOR MRŽNJE'

Skandal na festivalu: SAD ukinuo vize dvojcu Bob Vylan, britanska policija pokreće istragu

30.06.2025 u 18:41

Bionic
Reading

Američki State Department ukinuo je vize članovima britanskog rap punk dua Bob Vylan, nakon što je njihov nastup na ovogodišnjem Glastonbury Festivalu u nedjelju izazvao međunarodnu osudu zbog parola protiv izraelske vojske. Osim njih, kritike se nižu i zbog nastupa irskih repera Kneecap

Duo Bob Vylan je tijekom izvedbe u subotu na pozornici West Holts, trećoj po veličini na festivalu, pred publikom uzvikivao parole 'Free, free Palestine', a zatim predvodio gomilu u skandiranju 'Death, death to the IDF (Smrt, smrt izraelskim oružanim snagama)'. Na pozornici je istodobno bio prikazan natpis: 'Ujedinjeni narodi to nazivaju genocidom. BBC to zove 'sukobom' - izravna kritika britanskoj televiziji koja je njihov nastup prenosila uživo, prenosi CNN.

BBC je priznao da je 's odmakom jasno da je trebalo prekinuti prijenos' u trenutku kad su sporni komentari izrečeni, dodajući da će 'revidirati smjernice za prijenose uživo kako bi se spriječile slične situacije u budućnosti'.

'S odmakom, možemo reći da Vylanov nastup nije trebao biti prikazan uživo. BBC poštuje slobodu izražavanja, ali se jasno protivi poticanju na nasilje.' U završnoj izjavi dodali su: 'Antisemitski sadržaj koji je izrekao Bob Vylan potpuno je neprihvatljiv i nema mjesta na našim kanalima.'

Regulator za emitiranje Ofcom objavio je da BBC 'mora odgovoriti na neka ozbiljna pitanja', dok su i iz britanske vlade upućeni upiti o tome kako je moguće da su ovakve scene puštene u eter.

U ponedjeljak je odluku o povlačenju viza potvrdio zamjenik američkog državnog tajnika Christopher Landau, napisavši na platformi X: 'State Department je opozvao američke vize članovima dua Bob Vylan zbog njihove tirade mržnje na Glastonburyju, uključujući vođenje mase u uzviku smrti. Stranci koji veličaju nasilje i mržnju nisu dobrodošli u našu zemlju.'

Kontroverzni belfastski reperi Kneecap i njihov vikend nastup dospjeli su na naslovnice uoči festivala, nakon što je nekoliko britanskih političara, uključujući premijera Keira Starmera, pozvalo Glastonbury da povuče bend s programa zbog njihovih 'prkosnih propalestinskih izjava i optužbe člana benda Moa Chare za terorizam'.

Naime, Kneecap je već ranije izazvao kontroverze u Velikoj Britaniji, a Mo Chara je ranije optužen zbog nošenja zastave Hezbolaha i uzvika 'up Hamas, up Hezbollah'.

Što se Boba Vylana tiče, oni su u listopadu trebali započeti američku turneju, kako je ranije objavljeno na njihovom službenom profilu na Instagramu. Nastup Bobbyja Vylana izazvao je burne reakcije i u Velikoj Britaniji. Premijer Keir Starmer izjavio je da 'za ovakav govor mržnje nema opravdanja', dok je britanska policija objavila da pregledava video snimke koncerta.

Britanska policija službeno je otvorila kaznenu istragu zbog nastupa glazbenih sastava Bob Vylan i Kneecap na ovogodišnjem Glastonbury Festivalu, objavila je policija okruga Avon i Somerset u ponedjeljak navečer.

U priopćenju se navodi da je imenovan viši detektiv koji će voditi istragu o tome jesu li izjave ili postupci tijekom nastupa prešli granicu zakonitog izražavanja i predstavljaju kazneno djelo. Snimke nastupa već su pregledane, a postupak je zasad klasificiran kao incident narušavanja javnog reda i mira. 'Ova istraga bit će vođena dokazima i detaljno će razmotriti sve relevantne zakonske odredbe, uključujući i one koje se odnose na govor mržnje', stoji u izjavi.

Organizatori Glastonbury Festivala ranije su se javno distancirali od sadržaja nastupa, rekavši da su bili 'zgroženi' i da su izrečene poruke 'prešle granicu prihvatljivog'.

Policija nije precizirala koji konkretni dijelovi nastupa Bob Vylana ili irskog sastava Kneecap, poznatog po politički obojenim tekstovima, ulaze u obuhvat kaznene istrage. Očekuje se da će analiza obuhvatiti i snimke i svjedočanstva prisutnih, a cijeli proces, kako se navodi, nalazi se u ranoj fazi. Izraelsko veleposlanstvo u Londonu poručilo je kako je 'duboko uznemireno' zbog ‘zapaljive i mrzilačke retorike’ na festivalu.

U nedjelju je putem Instagrama reagirao i dvojac Bob Vylan, objavivši poruku naslovljenu 'Rekao sam što sam rekao'. U njoj navodi kako je nakon nastupa primio poruke i podrške i mržnje: 'Učiti našu djecu da progovaraju za promjene koje žele i trebaju jedini je način da učinimo ovaj svijet boljim mjestom.'

Dodao je i: 'Kako starimo i kako se naša vatra možda počne gasiti pod teretom života i odgovornosti, iznimno je važno inspirirati buduće generacije da podignu baklju koja je predana nama.'

Dan kasnije, BBC je dodatno reagirao: 'Ova zabrana posljednji je primjer pooštrenih američkih mjera prema stranim državljanima koje se povezuje s govorom mržnje, antisemitizmom i navodnom podrškom terorizmu'.

Američki State Department već je ranije najavio 'agresivnu politiku ukidanja viza' za osobe za koje se procijeni da svojim javnim istupima glorificiraju nasilje.