Donosimo pet novijih naslova naših nakladnika, a svoje predstavnike imaju Fraktura, Petrine knjige, Znanje, Profil knjiga i Rockmark
'Mesar' Joyce Carol Oates, prevela Mirna Čubranić (Petrine knjige)
Roman Mesar priča je utemeljena na autentičnim povijesnim dokumentima u kojoj pratimo karijeru dr. Silasa Weira, "oca ginopsihijatrije", dok se uspinje od profesionalne anonimnosti do nacionalne slave. Roman predstavlja jedinstven spoj fikcije i činjenica, noćnu moru kroz najmračnije dijelove američke psihe. Ponižen postupkom koji je krenuo po zlu, dr. Silas Weir prisiljen je prihvatiti mjesto liječnika u Državnoj umobolnici za žene u New Jerseyju. Stjecajem okolnosti postavši ravnatelj ustanove, godinama nekontrolirano podvrgava žene koje je država zanemarila najgrotesknijim eksperimentima. Dok se polako počinje etablirati kao pionir kirurgije 19. stoljeća, Weirove ambicije potiče opsesivna žudnja za prisilno hospitaliziranom mladom Irkinjom imena Brigit, koja postaje ne samo Weirov primarni eksperimentalni subjekt nego i akterica njegova uništenja... Joyce Carol Oates napisala je još jedan izniman roman, potvrđujući svoju poziciju jedne od najuspješnijih suvremenih američkih spisateljica. Joyce Carol Oates (1938.) prvu je knjigu objavila 1963., a otad je izdala 58 romana, niz drama i novela te brojne zbirke kratkih priča, poezije i publicistike. Njezini romani Black Water (1992.), What I Lived For (1994.) i Plavuša (2000.), kao i zbirka kratkih priča Lovely, Dark, Deep: Stories (2014.), ušli su u finale za Pulitzerovu nagradu. Dobitnica je brojnih priznanja, među kojima su Nacionalna književna nagrada za roman Them (1969.) i dvije nagrade O. Henry.
'Mjesečar' Lars Kepler, prevela Lana Momirski (Fraktura)
Dok zimska idila obavija Stockholm, usred noći oglašava se alarm u kampu Bredäng. Policajci ondje zatječu prizor iz noćne more: krvave zidove, raskomadano tijelo i potpuno dezorijentiranog mladića, Huga Sanda, koji spava s odsječenom rukom kao jastukom pod glavom. Hugo Sand sin je slavnog pisca koji se bori s neobičnim oblikom somnambulizma. Ne sjeća ničega što je doživio mjesečareći. Je li počinitelj ili samo svjedok brutalnog ubojstva? Kada se dogodi još jedno slično ubojstvo dok je Hugo u pritvoru, detektiv Joona Linna obrati se svom prijatelju, stručnjaku za hipnozu, Eriku Mariji Barku. Instinkt mu govori da ubojstva neće stati i da ključ leži u mladiću koji ne zna što se dogodilo te krvave noći. Joona i Erik moraju uroniti u sjećanja mladog Huga kako bi otkrili istinu i Joona kreće u opasan lov za ubojicom koji je uvijek nekoliko koraka ispred njega. U igri mačke i miša gdje se stvarnost i noćne more isprepleću svaki korak može biti posljednji. Može li Joona Linna uhvatiti još jednog serijskog ubojicu? Deseti nastavak svjetske senzacije, bestseler-serijala o inspektoru Jooni Linni, nepredvidiv je i suludo brz, krvav i šokantan. Uzbudljiv do posljednje stranice, Mjesečar potvrđuje majstorski talent Keplera za stvaranje najnapetijih zločinačkih priča. Najpoznatiji svjetski dvojac nezaboravnih trilera s desetim nastavkom serijala o inspektoru Jonni Lini donosi nepredvidivo i uzbudljivo putovanje na rubu snova i jave.
'Idijotske priče' Nenad Marjanović dr. Fric (Rockmark)
Nenad Marjanović – dr. Fric – najpoznatiji je kao basist i jedan od glavnih ideologa kultnog punk benda KUD Idijoti. Pisao je satirične kolumne, vodio i uređivao televizijske emisije, a iza sebe ima četiri knjige od kojih je najpoznatija autobiografska Život s idi(j)otima iz 2019. godine. Na tristotinjak stranica Idijotskih priča mjesto je našlo više od sedamdeset autobiografskih pričica u kojima dr. Fric dijeli s čitateljima svoja razmišljanja o temama kako sa strogo lokalne razine, tako i s one puno šire: od događaja, ljudi, situacija, albuma, koncerata, životnih spoznaja i mudrosti… "Želio sam da ostanu dio baštine, neke su bile samo dio mog promišljanja i trenutnih osjećaja, osjećao sam potrebu referirati se prema određenim stvarima, reći nešto, zabilježiti, podsjetiti, nešto slično kao što su KUD Idijoti radili kroz karijeru", kaže dr. Fric. Autentične, duhovite, provokativne i u duši punkerske, Idijotske priče dr. Frica štivo su koje će vas podsjetiti na neka drukčija vremena, upoznati sa stvarima koje možda niste znali, ponukati da dobro poznate događaje promotrite u novom svjetlu, ali isto tako otvoriti i nove perspektive. Veliki dodatak knjizi čine brojne fotografije iz privatne arhive, svojevrsne razglednice koje savršeno nadopunjuju svaku priču. Za sam kraj Fric je zamolio nekolicinu prijatelja da mu daju neku svoju priču, a pozivu su se odazvali Blagoja Borislav Pešić, Dragan Kremer, Rüdiger Rossig, Branislav Bašić Pekar, Vladimir Stakić i Željko Čačija.
'Dani u knjižari Morisaki' Satoshi Yagisawa, prevela Lidija Lebinec (Znanje)
Kad dvadesetpetogodišnjoj Takako njezin dečko Hideaki nonšalantno objavi da se ženi drugom ženom, život joj se vrtoglavo promijeni. Daje otkaz na poslu, prestane viđati prijatelje i poznanike te padne u duboku depresiju. Tako očajnoj, stiže joj telefonski poziv od ujaka Satorua kojeg nije vidjela od djetinjstva. On je vlasnik male knjižare u Jimbochou, predgrađu Tokija koje vrvi antikvarijatima, knjižarama i kafićima. Ujak ponudi Takako da dođe živjeti kod njega i ona nevoljko prihvati ponudu potajno se nadajući da će joj to pomoći da u miru zaliječi svoje slomljeno srce. U danima koji slijede Takako pronalazi strast prema japanskoj književnosti, postane stalna gošća u lokalnom kafiću u kojem upoznaje nove prijatelje a naposljetku i mladog urednika iz obližnje izdavačke kuće, koji upravo prolazi kroz ružan prekid ljubavne veze. Kako ljeto prelazi u jesen, Satoru i Takako otkrivaju da imaju više zajedničkog nego što su ispočetka mislili. Knjižara Morisaki naučit će ih oboje o važnosti obitelji, ljubavi i iscjeljujućoj moći knjiga. "Romansa o knjigama i knjižarama, ispričana srcem i prožeta humorom." (Kirkus Reviews) "Autor ima izvrsnu moć da podigne raspoloženje čitatelja." (Publishers Weekly) "Yagisawina proza je čista i izravna. Likovi su neodoljivi, no zapravo je sama atmosfera ono što ovaj roman čini posebnim." (Booklist). Satoshi Yagisawa rođen je u Chibi u Japanu, gdje je i diplomirao na Sveučilištu Nihon. Dani u knjižari Morisaki, njegov debitantski roman, osvojio je čitatelje, a 2010. prema njegovom je romanu snimljen film s Akiko Kikuchi u glavnoj ulozi.
'Sve mi ispričaj' Elizabeth Strout, prevela Patricija Horvat (Profil knjiga)
Jesen je u Maineu i gradski se odvjetnik Bob Burgess upleo u istragu ubojstva zastupajući osamljenog, povučenog muškarca optuženog za ubojstvo majke. Također je razvio duboko, trajno prijateljstvo s cijenjenom spisateljicom Lucy Barton koja živi malo izvan grada, u kući kraj mora, sa svojim bivšim suprugom Williamom. Lucy i Bob zajedno se šeću i razgovaraju o svojim životima i strahovima, propuštenim prilikama i neostvarenim snovima. Lucy u međuvremenu napokon upoznaju legendarnu Olive Kitteridge koja sada živi u umirovljeničkoj zajednici na rubu grada. Provode poslijepodneva u Oliveinu apartmanu pričajući jedna drugoj priče. Priče o ljudima koje su poznavale – o "nezabilježenim životima", kako ih Olive naziva – i koje iznova oživljavaju ujedno prožimajući njihove živote smislom. Pršteći empatijom i patosom, Sve mi ispričaj Elizabeth Strout, napisan na vrhuncu autoričine spisateljske moći, rasvjetljava načine na koje nas međuljudski odnosi oblikuju. S čudesnom sposobnošću poniranja u ljudsko iskustvo i tišinu koja sadržava cijele svjetove, Elizabeth Strout hvata se u koštac s pitanjem, kako ga je oblikovala Lucy Barton: "Koji je smisao bilo čijeg života?" Spektakularan roman koji ujedinjuje omiljene likove iz prethodnih autoričinih knjiga… Njezina razmišljanja o životu i važnosti pripovijedanja vrlo su duboka.