Glazbeni genij Stjepana Šuleka i njegova neiscrpna stvaralačka energija obilježit će drugi festival Zagrebačko glazbeno proljeće, koji od 8. do 11. svibnja otvara vrata Muzičke akademije i Dvorane Lisinski svim ljubiteljima ozbiljne glazbe, uz bogat program predavanja, koncerata, razgovora i multimedijalnih izložbi.
Drugo izdanje festivala Zagrebačko glazbeno proljeće, posvećeno životu i djelu Stjepana Šuleka, jednog od najvećih hrvatskih skladatelja, počinje danas i traje do nedjelje, 11. svibnja, na Muzičkoj akademiji i u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog. Publika će imati priliku besplatno uživati u koncertima, predavanjima, razgovorima i posebnoj izložbi koja otkriva manje poznate strane Šulekova života.
U organizaciji Lisinskog i Zagrebačke filharmonije, prvoga dana na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a ostale dane u svim prostorima Dvorane Lisinski, muzicirat će se, govoriti, upijati znanje i zanimljivosti o jednom od naših najvećih skladatelja, violinista, dirigenata i pedagoga, koji je preobrazio skladanje u nas i podignuo ga na visoku, svjetsku razinu, ističe se u najavi.
Kreće se od Zrinjevca
Prvi dan festivala otvara se danas u 17 sati na Zrinjevcu, glazbenom šetnjom inspiriranom Šulekovim životom i djelom, nakon čega u 18 sati na Muzičkoj akademiji slijedi okrugli stol, na kojem će studenti kompozicije izvoditi skladbe nadahnute ovim velikim prethodnikom. U 19,30 sati, u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa, možete poslušati izvedbe Šulekovih, Papandopulovih i Bjelinskih djela, u izvedbi studenata glazbe.
U petak, 10. svibnja, u predvorju Velike dvorane Lisinski održat će se promocija notnog izdanja Šulekove Šeste simfonije, nakon čega slijedi otvaranje multimedijalne izložbe o Šuleku, koja će biti otvorena do 21. lipnja. Osim vitrina s rijetkim dokumentima i osobnim predmetima, posjetitelji će moći razgledati repliku Šulekova stana, a ispred dvorane dočekat će ih pravi Opel Admiral – luksuzna limuzina kakvu je skladatelj vozio 1970-ih. Ova izložba, osmišljena u suradnji s Fondom Stjepan Šulek, pruža uvid u osobni svijet skladatelja čije je nasljeđe ostalo duboko urezano u hrvatsku glazbenu povijest. Tu je i prilika za donaciju, koja će pomoći obnovi Šulekova stana u Žerjavićevoj, oštećenog u potresu.
Subotnji brunch uz Šulekove kuglice
Subota donosi nekonvencionalno predavanje profesora Tihomira Petrovića o akordima i harmoniji, uz zvučne primjere od baroka do popularne glazbe. Na rasporedu je i Brunch koncert Zagrebačkog kvarteta i Gudačkog kvarteta Tartini, uz kušanje Šulekovih kuglica, rađenih po receptu pronađenom u njegovoj ostavštini. Festival završava u nedjelju, 11. svibnja, koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra koji ove godine slavi stoti rođendan.
Uz djela Čajkovskog, Beethovena i Šuleka, na programu je i Četvrta simfonija Luke Sorkočevića u Šulekovoj redakciji, kao i skladba Hommage á Sorkočević Borisa Papandopula. Koncertom ravna šef dirigent ZF-a Dawid Runtz, veliki poštovatelj i ljubitelj Šulekova djela te umjetnički ravnatelj Festivala.
Program Festivala dostupan je online na internetskoj stranici Lisinskog. Ulaz na sve programe je besplatan, a ulaznice se mogu preuzeti na blagajni Lisinskog ili online na www.lisinski.hr.
Hommage velikanu
Rođen u Zagrebu 1914., gdje je i preminuo 1986., Stjepan Šulek bio je skladatelj, violinist, dirigent i pedagog – stvarni utemeljitelj i dugogodišnji nositelj današnjeg Odsjeka za kompoziciju i teoriju glazbe na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Kao učitelj oblikovao je čitave generacije skladatelja, među kojima i kasnije avangardiste s kojima je često polemizirao, ali i dijelio duboko poštovanje prema umjetničkoj izvrsnosti. Šulek je ostao vjeran tradiciji, ali i otvoren novim izrazima, usprkos nesporazumima s onima koji su tragali za radikalnijim glazbenim jezicima.
"Muzika je oblik komunikacije među ljudima i propada onog časa kada prestaje biti normalnim ljudskim govorom", govorio je, vjerujući u univerzalnu moć glazbe kao humanističkog izraza. Šulek je svoje učenike često podsjećao: "Ne bojte se ako vam netko zamjeri da niste dovoljno moderni. Ne pišite po modi. Ne stidite se svoga posla, ako je učinjen pošteno. Borite se za svoj ugled u društvu. Glazba zaslužuje tu vašu pažnju." Riječi koje vrijede i danas, a ovaj festival je prilika da ih čujemo, razumijemo i doživimo kroz glazbu, poručuju iz Lisinskog.