crnogorski macondo

Na trgu između kraljeva i udbaša: Milorad Popović predstavio svoj roman o duši Crne Gore

30.04.2025 u 09:33

Bionic
Reading

Kroz roman se isprepliću sudbine autentičnih ličnosti poput pisca Danila Kiša, najvažnijeg crnogorskog slikara Miodraga Dade Đurića, razbaštinjenog nasljednika jugoslavenske dinastije Karađorđevića Đorđa, pa sve do udbaša Blagote Bađija Burića i profesora Maćana Peraša, koji u tranziciji postaje medijski mogul.

Istaknuti crnogorski književnik Milorad Popović, predsjednik Crnogorskog društva nezavisnih književnika, urednik uglednog književnog časopisa Ars te istaknuti montenegrist i borac za crnogorsku samostalnost, predstavio je u utorak navečer u Zagrebu svoj roman "Dvorski trg", u kojemu oslikava sudbine Cetinja kroz stoljeće burnih povijesnih previranja. Knjigu je objavio nakladnik Fraktura, a riječ je o slojevitoj pripovijesti u kojoj autor istražuje odnos između mita, identiteta i povijesti u kontekstu suvremenog crnogorskog društva.

Na predstavljanju u Knjižari Fraktura, Miljenko Jergović kazao je da je to kronika jednog paradoksalnog malog grada, male prijestolnice. "U njoj živi gorostasni narod koji se nalazi u liliputanskom kraljevstvu. To jednako važi i za njegovu duhovnu i kulturnu stranu: to je svijet najsenzacionalnijih mitomana kakvih nema nigdje, razbojnika budala, udbaša, koji su tema ovog romana", kazao je Jergović.

Knjiga se u velikoj mjeri temelji na faktografiji, a bavi se opsesivnim nacionalnim temama gdje je "grehota bilo što izmišljati". Također, u najvećoj mjeri zasnovana je na "podvaljivanju smrti i mrtvima koji se onda na ovaj ili onaj način brane", kazao je.

Roman "Dvorski trg" kronika je Cetinja i njegovih stanovnika, svojevrsna freska Crne Gore ispisana kroz likove kraljeva, umjetnika, špijuna, tajkuna, revolucionara i ekscentrika koji su oblikovali povijest tog mitskog prostora. Smješten oko povijesnog Dvorskog trga, u sjeni Lovćena, gdje se nalaze sve važnije institucije jedne države - i dom kralja, i sjedište Vlade, i sva važnija veleposlanstva - roman prikazuje kako se stvarne osobe i događaji stapaju u naraciju koja Cetinje pretvara u crnogorski Macondo, mjesto u kojem je sve moguće, u kojem se smrti doskače maštom, a stvarnost prelazi u magiju.

Kroz roman se isprepliću sudbine autentičnih ličnosti poput Danila Kiša, pisca koji je i sam sakupljao građu da o svom Cetinju napiše roman, najvažnijeg crnogorskog slikara Miodraga Dade Đurića, razbaštinjenog nasljednika jugoslavenske dinastije Karađorđevića Đorđa, pa sve do udbaša Blagote Bađija Burića i profesora Maćana Peraša, koji u tranziciji postaje medijski mogul.

Autor Milorad Popović je kazao da je njegova prvobitna ideja bila da roman ima dva toka o dvije zavjere. Jedna je politički atentat na knjaza Danila 1860. godine, u kojem su, kaže, sudjelovale direktno i indirektno tri velika carstva, otomansko, austrougarsko i rusko, a da je fokus autorski usmjerio na političku emigraciju u Zadru, koja je prva crnogorska emigracija.

Drugi dio priče je pokušaj državnog udara 2016. u Crnoj Gori, koji je "još ostao u nekim političkim tužbama kao zagonetka i koji ima literarni happy end". "Tužioci u tom procesu su sada u zatvoru, a osuđeni je danas najmoćniji politički čovjek u Crnoj Gori. Sve to iako je država ostala ista, nije se mijenjala", kazao je Popović te dodao da su se "počele događati stvari, počeli se pojavljivali memoari", koji su doveli do promjene priče romana.

Glavni urednik Frakture Seid Serdarević podsjetio je da se roman prošle godine pojavio u Crnoj Gori pod naslovom "Smrti se podvaljuje" u izdanju Otvorenog kulturnog foruma i Antene M, te da je u hrvatskom izdanju na crnogorskom jeziku, u dogovoru s autorom, dobio naslov "Dvorski trg".

Na pitanje kako je u Crnoj Gori doživljena knjiga, Popović kaže da nema izravnih odgovora. "Mislim da je to da je to više na nivou intrige i impresije, jer Crna Gora nema ozbiljnu nezavisnu književnu kritiku, broj medija je graničan, podijeljen više po nekim ideološkim kriterijima… Meni je knjiga važna više zbog ovih o kojima pišem nego zbog čitatelja, jer sam osjećao da nitko neće spomenuti te ljude", kazao je.

Milorad Popović (1957.), objavio je sedam knjiga poezije, te knjige eseja i šest knjiga eseja, od kojih se neke prevedene na desetak jezika. Dobitnik je više nagrada za književnost. Ima status istaknutoga kulturnog stvaraoca Crne Gore.