Nakon što je Vlada ukinula svoju uredbu o utvrđivanju najviše maloprodajne cijene naftnih derivata, cijene goriva već su se počele mijenjati na benzinskim postajama. Građani, jasno, negoduju, a akteri na tržištu i stručnjaci pohvaljuju ovu odluku. No pitanje je što će se događati u narednim tjednima i mjesecima. Odgovore smo potražili od stručnjaka za energetiku Davora Šterna, Igora Dekanića i Igora Grozdanića
Vlada je odlučila ukinuti uredbu o ograničenju cijena goriva, kojom je svaka dva tjedna regulirala cijene benzina, dizela, plavog dizela te ukapljenog naftnog plina. Kao razlog navode to da je tržište stabilno te da su cijene nafte relativno niske.
U praksi to znači da će domaći distributeri naftnih derivata moći slobodno formirati cijene u skladu s tržištem, što se na pojedinim benzinskim postajama vidi već od jutros.
No pravo je pitanje hoće li zbog toga cijene goriva pojeftiniti ili poskupjeti. Distributeri nafte pohvalili su ovu odluku Vlade, ističući da će im ona otvoriti prostor za daljnji razvoj, ulaganja u energetsku infrastrukturu i opskrbnu mrežu te brojne druge koristi koje se vežu uz veći priljev kapitala.
Logična odluka
S druge strane građani izražavaju svoje nezadovoljstvo razvojem situacije. No trojica stručnjaka za energetiku tvrde da je ova odluka bila logična te je, dapače, već trebala biti donesena.
'Sad se situacija smirila. Cijene su stabilne. Svi ovi geopolitički događaji koji se događaju u svijetu nisu, iako su mnogi to očekivali, doveli do jakog porasta cijena i nekakvih potresa na tržištu. Mislim da je Vlada na vrijeme donijela logičnu odluku da ukine tu uredbu jer ona više nema puno smisla', rekao nam je poduzetnik i bivši ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Štern.
Redoviti profesor Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u Zagrebu Igor Dekanić istaknuo je da su cijene sirove nafte na svjetskim tržištima relativno stabilne i niske. Štoviše, upozorio je, one su, unatoč inflaciji, dvostruko niže nego godinu dana prije potpisivanja Pariškog sporazuma o klimi. No morao je podsjetiti da nije uvijek bilo tako.
'Vladina odluka o ograničenju cijena bila je potrebna jer se počela donositi u vrijeme ruske agresije na Ukrajinu. Tada su u nekoliko mjeseci cijene nafte značajno skočile na četverostruke i peterostruke vrijednosti. Prije godinu-dvije cijene struje i plina značajno su se stabilizirale i pojeftinile, a od ožujka do danas praktično na tržištima primarne energije imamo najjeftiniju naftu u proteklih 10 godina', naglasio je Dekanić.
'Živimo u nesigurnim vremenima'
Vlada je svakog drugog tjedna, donoseći nove ograničene cijene goriva, sugerirala koliko bi one iznosile da njihove mjere nisu na snazi. Iako je već došlo do blagih promjena na benzinskim postajama, mnogi ne očekuju drastično poskupljenje. Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) poručili su da 'ne očekuju dizanje cijena usluga, kao ni lančanu reakciju'.
No to je samo jedan od scenarija. Kako su cijene nafte, a time i goriva 'podivljale' nakon ruske invazije na Ukrajinu, tako je njihova stabilnost tek trenutna.
'Moramo biti svjesni činjenice da živimo u nesigurnim vremenima, da živimo u vremenima u kojima se ne zna kako će jedna odluka Amerike utjecati na ostatak svijeta, kakav će biti protuodgovor Rusije na pokušaj limitiranja njihovih cijena... Ima tu dosta nepoznanica u jednadžbi. Vlada je rekla da će pratiti sve, da će kalibrirati i moramo se pouzdati u to', ustvrdio je Štern.
Imamo najniže cijene, zasad
Čelnik SSSH Mladen Novosel ustvrdio je da 'svaka deregulacija na hrvatski način dovodi do pohlepe', dodajući: 'Budite sigurni da će se poskupljenje dogoditi, ali samo dok narod ne izađe na ulice i ne kaže - dosta.' No energetski analitičar Igor Grozdanić smatra da, barem zasad, nema opravdanja za poskupljenja.
'Nadam se da cijene neće ići pretjerano gore, a vjerujem da neće ići ni pretjerano dolje. Trebale bi biti stabilne u sljedećih nekoliko tjedana. Nema opravdanja za visoke cijene u tom razdoblju. Ne vidim razloga da distributeri posegnu za njima', poručio je.
Ipak, izrazio je zabrinutost zbog onoga što bi se moglo kasnije događati. Naime, kako je istaknuo, Hrvatska ima jedne od najnižih cijena goriva u regiji, ali i u cijeloj Europskoj uniji. Stoga bi oslobođena tržišna utakmica, barem u teoriji, mogla izazvati kontraefekt.
Doduše, ministar gospodarstva Ante Šušnjar prilikom donošenja ove odluke poručio je da neće 'dopustiti da dođe do neopravdanog, prekomjernog porasta cijena koji bi znatno utjecao na životni standard naših građana ili stabilnost poslovanja hrvatskih poduzeća', dodajući da je Vlada spremna ponovno intervenirati.
'Ne bih govorio ni o kakvoj pohlepi, to je tržišna utakmica. S druge strane, ako se zaista budu snažnije dizale cijene, bojim se da će to biti uvod u inflaciju. Zato treba biti oprezan. Nadam se da ministar Šušnjar ozbiljno misli i da ozbiljno može reagirati na vrijeme ako se dogodi da cijene naftnih derivata snažno eksplodiraju', istaknuo je Grozdanić.
Buduća zadaća Vlade
Dodao je da Vlada ionako kasni s donošenjem ove odluke. No svi naši sugovornici smatraju da bi trebala reagirati na vrijeme ako okolnosti budu takve da ponovno mora donijeti uredbu o određivanju najviše maloprodajne cijene naftnih derivata.
'Imali bismo stanje kakvo smo imali dosad. Sa stajališta tržišne ekonomije to nije dobro, a sa stajališta regulacije realnih odnosa u gospodarstvu, sve vlade u svijetu interveniraju u kriznim situacijama. To je redovito stanje', zaključio je Dekanić dok je Štern dodao: 'Vlada mora vladati situacijom jer ima elemente i mehanizme za praćenje cijena u susjednim državama i na susjednim tržištima te, ako vidi da netko odskače iz takvih okvira, opet može uvesti mjere.'