detaljno objašnjenje

Radite za honorar ili vam nisu uplatili doprinose? Ovo morate znati prije odlaska u mirovinu

12.05.2025 u 19:30

Bionic
Reading

Građani koji su dio svog radnog vijeka proveli radeći kao obrtnici ili u slobodnim zanimanjima te oni kojima poslodavci nisu uplaćivali mirovinske doprinose često imaju dvojbe hoće li im HZMO priznati staž. Iz Mirovinskog su na temelju tri situacije odgovorili na to pitanje

Svake godine oko 50.000 građana Hrvatske ode u mirovinu, mahom starosnu ili prijevremenu. Nerijetke su situacije da novopečeni umirovljenici moraju čekati više od zakonski predviđena dva mjeseca za rješavanje njihovih zahtjeva te početak uplata mirovina.

Stoga se svima koji kane napustiti svijet rada savjetuje da godinu dana ranije pokrenu postupak pretkompletiranja svojih podataka u najbližoj ispostavi Hrvatskog zavoda za mirovinske osiguranje (HZMO) ili putem portala e-građani. Time će na vrijeme doznati koliko imaju staža i jesu li im uplaćeni svi doprinosi, ali i izbjeći neugodnu situaciju da im je zaračunata niža mirovina jer se pojedini podaci ne mogu pronaći.

Upravo je dokazivanje uplaćenih mirovinskih doprinosa posebno problematično, naročito kod onih koji su neko vrijeme bili u statusu samostalnih poreznih obveznika ili su radili u problematičnim tvrtkama. Stoga su iz HZMO-a za Večernji objasnili što građani trebaju učiniti u tri specifične situacije koje bi ih mogle dočekati pri odlasku u mirovinu.

Specifične situacije

Prva specifična situacija tiče se osobe koja ove godine odlazi u mirovinu te je sama tri godine, u razdoblju od 2000. do 2003. godine, uplaćivala mirovinske doprinose te je bila prijavljena u Registru poreznih obveznika. Taj staž je upisan u radnoj knjižici, ali na šalteru HZMO-a djelatnici mogu zatražiti i dokaz o uplati staža.

'Iako je razdoblje samostalne djelatnosti upisano u radnu knjižicu, što predstavlja javnu ispravu i u pravilu se prihvaća kao dokaz u upravnom postupku, za priznavanje staža po osnovi samostalne djelatnosti nužan je dokaz o uplati doprinosa.

Zakon o mirovinskom osiguranju jasno propisuje da se za samostalne obveznike plaćanja doprinosa (npr. obrtnici, slobodna zanimanja, RPO) staž osiguranja priznaje isključivo na temelju potvrde Porezne uprave o plaćenim doprinosima', navode te naglašavaju:

Bez uplatnice se računa

'HZMO ne priznaje kao dovoljan dokaz same uplatnice koje posjeduje stranka, jer nema uvid u zaduženje, već isključivo traži službenu potvrdu od Porezne uprave. Ako je pokrenut postupak pretkompletiranja podataka radi ostvarivanja prava na mirovinu, HZMO službenim putem traži potvrdu od Porezne uprave i stranka nije obvezna pribavljati je sama, nego joj se zamolnica šalje na znanje', objasnili su iz HZMO-a.

No, što ako je osoba izgubila uplatnice ili su one izblijedjele, pa ne može dokazati da je uplatila doprinose? Iz HZMO-a poručuju da to nije prepreka za priznavanje staža.

'HZMO traži potvrdu o plaćenim doprinosima izravno od Porezne uprave i prema toj potvrdi donosi odluku o priznavanju staža. Dakle, nepostojanje ili nečitkost uplatnica ne dovodi automatski do odbijanja prava. Ključno je postoji li u sustavu Porezne uprave evidentirana uplata doprinosa', objašnjavaju iz Mirovinskog.

Što ako doprinosi nisu uplaćeni?

Treća situacija tiče se mnogih koji su tijekom devedesetih zbog propasti industrijskih giganata bili prisiljeni prihvatiti bilo kakav posao. Naime, pitanje je hoće li im HZMO priznati staž upisan u radnu knjižicu, ako im poslodavac jedno vrijeme nije uplaćivao doprinose, a taj je tvrtka nakon nekog vremena likvidirana. 

'Ako je radni odnos upisan u radnu knjižicu, a trgovačko društvo (poslodavac) je u međuvremenu likvidirano ili brisano iz registra, HZMO priznaje staž osiguranja temeljem zapisa iz radne knjižice. Ako nedostaju podaci o plaći ili ih se nije moglo pribaviti od drugih nadležnih tijela/institucija (npr. Državni arhiv RH), za godine za koje ne postoje podaci uzimaju se prosječni vrijednosni bodovi (članak 81. ZOMO-a) te je staž u pravilu neupitan, ako je uredno upisan u radnu knjižicu.

U tom kontekstu, radna knjižica i drugi mogući dokazi (npr. ugovor o radu, isplatnice, bankovne potvrde o isplati plaće) mogu biti dovoljni dokazi za utvrđivanje statusa osiguranika. HZMO u postupku priznavanja mirovinskog staža razlikuje obveznike po osnovi rada u tvrtki (gdje je staž moguće priznati i bez dokaza o uplatama) i samostalne obveznike (gdje je priznavanje moguće samo uz potvrdu Porezne uprave o uplaćenim doprinosima). Radna knjižica je važno, ali ne uvijek dostatno dokazno sredstvo. U svakom slučaju, HZMO je dužan službeno pribaviti potrebne podatke i u postupku donijeti rješenje prema važećim propisima', zaključuju iz Mirovinskog.