Ranije ovog tjedna, tiskovna tajnica Bijele kuće Karoline Leavitt oštro je kritizirala navodni plan Amazona da počne prikazivati iznose Trumpovih carina na uvezenu robu, nazvavši ga "neprijateljskim i politički motiviranim činom Amazona". Međutim, glasnogovornik Amazona kasnije je za Reuters izjavio kako je tvrtka doista razmatrala taj plan, ali da on "nikada nije bio odobren i neće se realizirati".
Unatoč tome, neki Amazonovi prodavači navodno su već podigli cijene kao odgovor na tarife, dok su drugi najavili da će ove godine preskočiti sudjelovanje u Prime Dayu zbog sve većih troškova poslovanja.
Kineski brendovi poput Temua i Sheina također su reagirali na nove carine – podigli su cijene, a očekuje se da će se učinci tih mjera širiti i u nadolazećim tjednima. Što to znači za potrošače?
Uvođenje novih carina već sada ima konkretne posljedice na cijene koje plaćaju američki potrošači. Bez obzira na sektor – bilo da je riječ o elektronici, prehrani, luksuznim proizvodima ili kućanskim potrepštinama – sve više kompanija najavljuje poskupljenja.
Buzfeed je napravio pregled još sedam tvrtki koje su već najavile da će zbog carina najvjerojatnije povećati cijene svojih proizvoda.
1. Best Buy
Izvršna direktorica Best Buya, Corie Barry, osvrnula se na temu tarifa tijekom izlaganja rezultata za četvrti kvartal. Izjavila je:
"Lanac opskrbe potrošačkom elektronikom iznimno je globalan, tehnički zahtjevan i kompleksan. Kina i Meksiko i dalje su naši glavni izvori nabave, pod brojevima jedan i dva. Iako Best Buy izravno uvozi tek 2 do 3 posto ukupnog asortimana, očekujemo da će naši dobavljači – koji pokrivaju cijeli spektar ponude – dio troškova tarifa prenijeti na nas. To znači da je vrlo vjerojatno da će doći do porasta cijena za američke potrošače."
2. AutoZone
U razgovoru o poslovnim rezultatima krajem 2024. godine, izvršni direktor AutoZonea, Philip Daniele, jasno je poručio: "Ako budemo pogođeni carinama, prenijet ćemo te troškove natrag na potrošače."
Napomenuo je i kako u SAD-u trenutačno ne postoji niti jedno vozilo koje je u potpunosti izrađeno od domaćih dijelova, što dodatno povećava osjetljivost tržišta na vanjskotrgovinske poreze.
3. Procter & Gamble
Korporacija Procter & Gamble, vlasnik široke lepeze robnih marki, također je dala naslutiti kako bi mogla podići cijene svojih proizvoda. Prema izvješću agencije AP, glavni financijski direktor P&G-a, Andre Schulten, izjavio je da bi povećanja cijena mogla započeti već u srpnju.
4. Adidas
Čini se da danas svi nose Adidasove kultne Samba tenisice. No čak ni ovaj sportski gigant nije imun na utjecaj carina. U najnovijem priopćenju, tvrtka navodi: "Povećane carine u konačnici će dovesti do većih troškova za sve naše proizvode namijenjene američkom tržištu."
Unatoč tome, iz Adidasa poručuju kako još uvijek postoji znatna neizvjesnost oko konačnog financijskog opterećenja koje će snositi, pa je zasad prerano govoriti o točnoj strategiji odgovora.
5. Nintendo
Nintendo je nakon objave novih Trumpovih carina početkom travnja odlučio odgoditi prednarudžbe za svoju nadolazeću konzolu, Switch 2. Iako sama konzola za sada nije poskupjela, tvrtka je izdala priopćenje u kojem objašnjava da će dodatna oprema, poput Joy-Con 2 kontrolera, zbog tarifa imati višu cijenu.
6. Rolex
Carine neće zaobići ni luksuzni sektor. Prema pisanju časopisa GQ, proizvođač luksuznih satova Rolex najavio je povećanje cijena za 3 posto, koje stupa na snagu u svibnju. Ovo je još jedan pokazatelj da dodatni porezi na uvoz mogu zahvatiti sve slojeve tržišta – od potrošačke elektronike do prestižnih brendova.
7. Target
Iako Target aktivno pregovara s pojedinim inozemnim dobavljačima kako bi ublažio utjecaj carina, tvrtka već sada predviđa poskupljenja u nekim kategorijama. U ožujku je izvršni direktor Targeta, Brian Cornell, izjavio je:
"Cijene proizvoda poput jagoda i avokada vjerojatno će rasti." Dodao je i kako tvrtka planira zadržati neke popularne cijene – poput majica po 5 dolara – što će ih natjerati da u skladu s tim povećaju cijene drugih artikala kako bi kompenzirali gubitke.