de minimis izuzeće

Trump zatvorio rupu u zakonu: Rastu cijene na stranicama Temu i Shein

02.05.2025 u 07:48

Bionic
Reading

Predsjednik SAD-a Donald Trump odlučio je zatvoriti tzv. "de minimis" izuzeće, što je rezultiralo povećanjem cijena za američke kupce popularnih kineskih platformi poput Sheina i Temua

Ovi kineski online maloprodajni divovi godinama su se oslanjali na to izuzeće kako bi slali proizvode male vrijednosti izravno u Sjedinjene Američke Države, bez obveze plaćanja carina ili uvoznih poreza.

Zagovornici izuzeća, koje se odnosilo na pakete u vrijednosti do 800 američkih dolara, tvrdili su da je ono pojednostavljivalo carinske postupke. No, i Trump i njegov prethodnik Joe Biden upozoravali su da to nanosi štetu domaćim tvrtkama te omogućuje krijumčarenje ilegalne robe, uključujući drogu, piše BBC.

Što je zapravo "de minimis" izuzeće?

"De minimis" je latinski izraz koji znači "neznatan" ili "najmanji". U kontekstu trgovinske politike SAD-a, odnosi se na pravilo iz 1938. godine kojim je Kongres odlučio izbjeći administrativne troškove naplate vrlo malih iznosa carina.

Tijekom 21. stoljeća prag za izuzeće je više puta povećavan, a posljednji put na 800 dolara. To je omogućilo trgovcima da američkim kupcima šalju pakete ispod tog iznosa bez plaćanja carina i poreza.

Prema podacima Američke carinske i granične službe (CBP), više od 90 % svih pošiljki koje ulaze u SAD dolazilo je kroz ovo izuzeće. Shein i Temu bili su među najvećim korisnicima tog pravila, zahvaljujući čemu su mogli nuditi proizvode po izrazito niskim cijenama i privući milijune američkih kupaca.

Upravo zahvaljujući ovom izuzeću, cijene na njihovim platformama bile su toliko konkurentne.

Shein i Temu nisu odmah odgovorili na zahtjev BBC-a za komentar, no prošlog su mjeseca – u gotovo identičnim izjavama – priznale da su im operativni troškovi porasli "zbog nedavnih promjena u globalnim trgovinskim pravilima i tarifama", najavljujući pritom "prilagodbu cijena" od 25. travnja.

Zašto je Trump odlučio zatvoriti pravnu rupu?

U veljači ove godine Trump je privremeno ukinuo de minimis izuzeće. Međutim, suspenzija je ubrzo pauzirana zbog logističkih izazova – carinski službenici, dostavne tvrtke i internetski trgovci nisu se uspjeli pravodobno prilagoditi tako značajnoj promjeni. Tijekom tog razdoblja, Američka poštanska služba čak je privremeno prestala primati pakete iz kontinentalne Kine i Hong Konga.

U novoj izvršnoj uredbi kojom se najavljuje trajno ukidanje izuzeća navodi se da je cilj poteza suzbijanje ilegalnog uvoza sintetičkih opioida poput fentanila. Navodi se i da mnogi kineski pošiljatelji koriste obmanjujuće metode kako bi sakrili zabranjene tvari u pošiljkama male vrijednosti te tako iskoristili postojeće pravilo.

"Ti lijekovi svake godine odnose desetke tisuća američkih života, uključujući 75.000 smrtnih slučajeva koji se izravno pripisuju fentanilu", stoji u uredbi.

Biden već najavio mjere

Ideja o ukidanju izuzeća nije nova. Prošle godine Bidenova administracija već je predložila niz mjera za zaustavljanje "zlouporabe" tog pravila, navodeći kako sve veći broj pošiljki otežava identifikaciju i blokiranje ilegalnih ili nesigurnih paketa.

Ovaj je potez također u skladu s Trumpovom dugogodišnjom politikom ekonomskog pritiska na Kinu. Od povratka u Bijelu kuću u siječnju, Trump je uveo carine i do 145 % na kineski uvoz. Njegova administracija izjavila je da bi kombinirani nameti – stari i novi – mogli povećati ukupne carine na određenu kinesku robu i do 245 %.

Američke vlasti tvrde da su platforme poput Temua i Sheina izvršile dodatni pritisak na granične kontrole – broj paketa koji ulaze u SAD pod izuzećem porastao je s 140 milijuna prije deset godina na više od milijardu prošle godine.

Što to znači za online kupce?

Pošiljke iz Kine i Hong Konga u vrijednosti do 800 dolara sada podliježu novim pravilima – bilo poreznoj stopi od 120 %, bilo paušalnoj naknadi. Naknada je u početku iznosila 100 dolara, ali bi do početka lipnja trebala narasti na 200 dolara.

Čak i prije nego što su promjene službeno stupile na snagu, američki potrošači počeli su primjećivati rast cijena. Shein i Temu već su povećali cijene za svoje američke korisnike, pozivajući se na "nedavne promjene u globalnim pravilima i tarifama", s rokom do 2. svibnja.

Američki akcijski forum, konzervativna politička organizacija, procijenio je da bi ukidanje izuzeća moglo stvoriti dodatne godišnje troškove u rasponu od 8 do 30 milijardi dolara – troškove koji će se na kraju prenijeti na krajnje potrošače.

Slična pravila već su na snazi u Velikoj Britaniji i Europskoj uniji, a trgovci su ih također znali iskoristiti. No, i u tim regijama dolazi do promjena.

U Ujedinjenom Kraljevstvu trenutno pravilo omogućuje slanje paketa u vrijednosti do 135 funti bez plaćanja uvoznih poreza. Međutim, kancelarka Rachel Reeves upozorila je da takva jeftina roba "potkopava britanske trgovce i High Street trgovine", najavljujući reforme.

Europska unija također je predložila ukidanje izuzeća za pakete ispod 150 eura, što bi i europske potrošače moglo dovesti do viših cijena u bliskoj budućnosti.

Hoće li se promijeniti i granične kontrole u SAD-u?

Pošiljke koje su ulazile u SAD kroz de minimis izuzeće prolazile su iste sigurnosne provjere kao i druga roba – uključujući pretrage na prisutnost ilegalnih supstanci. Ipak, dužnosnici napominju kako se većina sintetičkih opioida u zemlju unosi preko južne granice s Meksikom.

Mnogi stručnjaci izražavaju sumnju da će ukidanje izuzeća znatno pomoći u borbi protiv ilegalnih droga ili riješiti probleme s kojima se suočavaju američki proizvođači. Također postoji zabrinutost da će nova pravila dodatno opteretiti američke granične službenike koji već rade pod pritiskom.

Prema Nacionalnom vijeću za vanjsku trgovinu (NFTC), udruženju koje se zalaže za slobodnu trgovinu, uklanjanje izuzeća bi moglo preusmjeriti pažnju CBP-a s južne granice – mjesta gdje ulazi najveći dio ilegalne robe.

"Carinska i granična služba morala bi zaposliti i obučiti novo osoblje, što bi agenciju stajalo milijune dolara ili bi dovelo do preraspodjele resursa s već preopterećene južne granice", zaključuje NFTC.