Prema registru trgovačkih društava, država u svom stopostotnom vlasništvu ima 48 tvrtki. Među njima su mastodonti s više tisuća djelatnika, poput Hrvatskih šuma, do poduzeća s jedno ili dvoje zaposlenih. Šarolike su i djelatnosti kojima se bave, a tako i plaće koje isplaćuju svojim radnicima
Prema podacima Fine, prošle godine najveće prosječne neto plaće isplatila je tvrtka Hrvatska kontrola zračne plovidbe. Kao što joj ime kaže, glavna zadaća joj je briga o sigurnosti zračnog prometa.
Kontrolorima plaće lani još porasle
Lani je zapošljavala oko 750 ljudi, čija je prosječna neto plaća iznosila 4935 eura. U odnosu na 2023., kontrolorima su plaće porasle za 6,82 posto.
Na čelu tvrtke je 52-godišnji Zagrepčanin Mario Kunovec Varga, a ona je prošlu godinu završila sa 136 milijuna eura prihoda i 17,65 milijuna eura dobiti.
Iz sektora zračnog prometa je i druga tvrtka na našoj listi – Zračna luka Zagreb. Njezinih šestero zaposlenih lani je u prosjeku mjesečno primalo plaću od 3231 eura.
Direktor Zračne luke Zagreb je HDZ-ovac Ranko Ilić. Tvrtka djeluje kao holding, odnosno nadzire koncesionara - Međunarodnu zračnu luku Zagreb, kompaniju u vlasništvu francuskog konzorcija ZAIC.
U Apisu plaće lani skočile za više od 30 posto
Treću najveću prosječnu neto plaću lani su imali djelatnici Hrvatskog operatora tržišta energije (HROTE). Tvrtka vodi brigu o tržištu električne energije i plina u Hrvatskoj te zapošljava oko 45 ljudi, čija je prosječna plaća prošle godine iznosila 2287 eura. Predsjednik Uprave HROTE-a je pravnik Darjan Budimir, također član HDZ-a.
Na četvrtom i petom mjestu naše ljestvice su Croatia Airlines i Apis IT.
Nacionalni zračni prijevoznik lani je imao oko 900 zaposlenih, čija je prosječna plaća u odnosu na 2023. porasla za 16,85 posto, na 2282 eura. Dugogodišnji direktor Croatia Airlinesa je Jasmin Bajić.
Evo gdje su najmanje plaće
Najmanja mjesečna primanja lani su imali radnici Borova i Pletera. Oko 440 radnika vukovarskog proizvođača cipela prošle godine imalo je prosječnu plaću od svega 893 eura, što je 20 posto više nego godinu prije. Državna ugostiteljska tvrtka Pleter s oko 1100 zaposlenih isplaćivala je mjesečno 889 eura (+19 posto).
Tvrtka Apis pruže IT usluge javnoj upravi, između ostaloga zadužena je za digitalnu obradu izbornih podataka. U poduzeću radi oko 500 ljudi, a prosječna neto plaća prošle godine iznosila im je 2187 eura, što je čak 31,36 posto više nego godinu prije. Na čelu Apisa je HDZ-ovac Saša Bilić.
Na začelju Hrvatske ceste, OIV i Alan
Kako bi spasila brodogradnju u Rijeci, država je brodograđevnu djelatnost prebacila s 3. maja na njegovu tvrtku kćer 3. maj Rijeka 1905. Ujedno je na tu firmu prenesena koncesija na pomorsko dobro. Ove godine tvrtka je isplatila i prvu plaću za 450 radnika.
Lani je 3. maj Rijeka 1905 imao samo jednog zaposlenog s prosječnom plaćom od 2177 eura.
Na sedmoj poziciji je firma Brijuni rivijera. Prošle godine zapošljavala je, prema podacima Fine, 13 djelatnika s prosječnom plaćom od 2172 eura. Na njezinom čelu je HDZ-ovac Ivica Butorac.
U donjem dijelu naše tablice još su Hrvatske ceste (450 zaposlenih, plaća 2108 eura), Odašiljači i veze (344 zaposlena, plaća 2086 eura) i Agencija Alan (16 zaposlenih, plaća 2078 eura).
Kako se računa prosječna plaća?
Važno je naglasiti da tvrtke ne iznose prosječnu neto plaću u godišnjim financijskim izvješćima, već je računa Fina tako da ukupan trošak koji je kompanija imala za neto plaće podijeli s brojem radnika. Taj iznos nije u potpunosti pouzdan jer ovisi o broju djelatnika koje je iskazao poslodavac.