crno zlato
Cijena nafte na burzama porasle, strahuje se da OPEC-ovo povećanje proizvodnje neće biti dovoljno

Ruska nafta - ilustracija
Izvor: Profimedia / Autor: ATTILA KISBENEDEK / AFP / Profimedia
Članice Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici najavili su prošloga tjedna da će u srpnju i kolovozu povećati proizvodnju za 648 tisuća barela dnevno, 200 tisuća više nego što su prije planirali, kako bi se nadoknadila smanjena opskrba iz Rusije zbog sankcija.
Naime, čelnici Europske unije konačno su postigli dogovor o zabrani uvoza ruske nafte brodovima, koji čini 90 posto ukupnog uvoza. To je najoštrija sankcija koju je Unija uvela Moskvi od početka ruske invazije na Ukrajinu krajem veljače.
-
zabrana isporuke
Srbija ostaje bez ruske nafte koju je dobivala preko JANAF-a
-
34
prodor na Zapad
Sankcije bez efekta: Putin na račun nafte i plina dnevno zarađuje 800 milijuna dolara, hoće li embargo napraviti više štete Europi ili Rusiji?
-
ZABRINUTOST ZA OPSKBU
EU-ov embargo i ukidanje lockdowna u Kini podigli cijene nafte prema 117 dolara
Uvoz sirove nafte postupno će se smanjivati tijekom šest mjeseci, a uvoz derivata tijekom osam mjeseci. Zabrana neće uključivati naftu koja se doprema cjevovodima, u ustupku Mađarskoj.
"Budući da se dvije trećine ruskog izvoza sirove nafte doprema morem, EU će morati naći zamjenu za oko 1,5 milijuna barela nafte dnevno. Količina je zapravo bliže 2,1 do 2,2 milijuna barela dnevno jer Poljska i Njemačka planiraju do kraja godine obustaviti kupnju nafte i iz cjevovoda", objašnjava analitičar PVM-a Tamas Varga.
I drugi analitičari smatraju da OPEC-ovo povećanje proizvodnje neće riješiti problem slabe opskrbe. Dodatni je problem što nova kvota obuhvaća i Rusiju, unatoč smanjenoj proizvodnji i suzdržanosti kupaca, što upućuje na zaključak da skupina neće uspjeti na tržište plasirati planiranu količinu.
"OPEC+ vjerojatno će na tržište plasirati znatno manje nafte nego što je dogovoreno, što znači da neće osigurati priželjkivanu pomoć", smatra analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.
Tim više što se očekuje jačanje potražnje nakon što su Šangaj i Peking prošloga tjedna ukinuli stroge mjere usmjerene na suzbijanje covida-19. Uz to, kineska vlada najavila je potporu gospodarstvu kako bi se što prije oporavilo od posljedica strogih epidemioloških ograničenja.
Unatoč visokoj inflaciji, i u SAD-u je potražnja za naftom i dalje snažna. Na to ukazuje podatak da su zalihe sirove nafte u SAD-u prošlog tjedna pale za 5,1 milijun barela, znatno više nego što se očekivalo, a smanjene su i zalihe benzina.
Nakon što su u prošloj godini porasle više od 50 posto, zahvaljujući oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize, od početka ove godine cijene su nafte ponajviše zbog rata u Ukrajini skočile oko 55 posto.