'OTVORENO' O NEVREMENU

Zašto se od tuče ne branimo raketama? 'Da napadnemo ovakav oblak napravili bismo ekološku katastrofu'

08.07.2025 u 23:21

Bionic
Reading

U HRT-ovoj emisiji Otvoreno u utorak navečer gostovali su gradonačelnik Splita Tomislav Šuta, Petra Mikuš Jurković, voditeljica Službe za vremenske prognoze DHMZ-a, meteorolog i stručnjak za protugradne rakete Bojan Lipovščak i klimatolog Branko Grisogono

Šuta je rekao kako je stanje nakon nevremena u Splitu večeras znatno bolje, jer su službe raskrčile ulice. Split je prihvatio ponuđenu pomoć Grada Zagreba, dodao je.

Nevrijeme u Splitu
  • Nevrijeme u Splitu
  • Nevrijeme u Splitu
  • Nevrijeme u Splitu
  • Nevrijeme u Splitu
  • Nevrijeme u Splitu
    +9
Nevrijeme u Splitu Izvor: tportal.hr / Autor: Damir Petranović

Na pitanje zašto Splićani nisu dobili upozorenje o nevremenu kakvo su dan ranije na mobitele dobili Slavonci, Petra Mikuš Jurković, voditeljica Službe za vremenske prognoze DHMZ-a, rekla je da se sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) najčešće aktivira kada za nekakvo grmljavinsko nevrijeme postoji vrlo velika vjerojatnost da će se pojaviti na razmjerno velikom području - kao što je bilo dan ranije.

Dodala je da se splitski oblak vidio na radarima, ali da je bio zaista ekstreman i da se brzo razvio. 'Njegov životni ciklus bio je oko jednog sata. To je zaista kratko vrijeme', rekla je Mikuš Jurković.

Navela je i da je dalje na snazi narančasto upozorenja za jug Hrvatske, gdje još uvijek postoje uvjeti da se može razviti nešto intenzivnije.

Grisogono: Moglo bi biti puno gore

Branko Grisogono iz Hrvatskog meteorološkog društva rekao je da se na ovakve nepogode trebamo naviknuti te da bi moglo biti još puno gore. Rekao je da moramo promijeniti standarde - od kanalizacije, hidrologije, cesta... Društvo se treba prilagoditi promjenama koje se događaju, a za koje je, kaže, krivo samo čovječanstvo.

Rekao je i da nije znanstveno dokazano da protugradna obrana djeluje. 'Obrana od tuče uvijek je bila u eksperimentalnoj fazi', precizirao je.

Lipovščak: Treba nam tri godine da dignemo sustav

Stručnjak za obranu od tuče Bojan Lipovščak je rekao da trenutačna obrana od tuče ne djeluje jer imamo prerijetku mrežu stanica, te da nema raketa jer su se, među ostalim, pokazale nesigurnima.

'Sistem je 1991. s ratom u Hrvatskoj doživio svoje devastiranje. Kompletna slavonska obrana od tuče je nestala, takorekoć, ostale su samo neke lansirne stanice, tako da, da i hoćemo sada krenuti s obranom od tuče i da imamo rakete, treba nam nekakvih tri godine da bismo uspostavili sistem kakav je bio devedesetih godina, prije samog rata, dodao je Lipovščak.

Grisogono je rekao da protugradna zaštita "u principu radi u laboratoriju, u kontroliranim, lijepim uvjetima", dodajući da bi za ovakav oblak trebali napraviti ekološku katastrofu. Naime, kako je pojasnio, srebrni jodid, koji se koristi u tom sustavu, poslije se pretvara u neke druge kemikalije koje su potencijalno vrlo otrovne.