BUŠOTINE U JADRANU

Vlada odbija prigovore iz interpelacija za istraživanje nafte i plina?

29.04.2015 u 17:49

Bionic
Reading

Vlada je osigurala sve uvjete za provođenje zakonitog i transparentnog postupka za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u Hrvatskoj, a u cilju poticanja investicija u istraživanje i eksploataciju, smatraju u Vladi koja će, prema najavama, sa sjednice u četvrtak odgovoriti i odbiti prigovore iz dviju saborskih interpelacija koje se odnose na njezinu ulogu u istraživanju i eksploataciji nafte i plina iz Jadranskog mora

Interpelaciju u vezi Vladine uloge u provedbi zakona i strateških dokumenata u vezi istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranskom moru, podnio je 41 zastupnik Kluba zastupnika HDZ-a u Hrvatskom saboru.

Drugu interpelaciju podnijelo je 19 zastupnika na čelu s predsjednicom stanke ORaH Mirelom Holy.

Zastupnici HDZ-a smatraju da treba otvoriti parlamentarnu raspravu o ulozi Vlade u provođenju zakona i strateških dokumenata, a u vezi s istraživanjem i eksploatacijom ugljikovodika u Jadranu. Drže da Vlada nije osigurala sve uvjete za provođenje zakonitog i transparentnog postupka za snimanje dvodimenzionalnih seizmičkih podataka kao i za raspisivanje prvog javnog nadmetanja za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.

Drže također da Vlada nije pokazala dovoljnu brigu za Jadran i očuvanje morskog okoliša raspisivanjem prvog javnog nadmetanja čiji je obuhvat, kako kažu, u suprotnosti sa strateškim dokumentima prostornoga uređenja te izdavanjem dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u Jadranu bez prethodno provedene strateške procjene utjecaja na okoliš koja uključuje i prekogranične konzultacije.

HDZ-ovi zastupnici smatraju i da Vlada nije predložila donošenje više ključnih strateških dokumenata i zakonodavni okvir kojima bi se stvorile pretpostavke za izgradnju održivog energetskog sektora i time osigurala hrvatskom gospodarstvu i građanima sigurnu i dostatnu opskrbu energijom, u skladu s načelima okolišne, gospodarske i društvene odgovornosti.

Vlada pak smatra da je osigurala sve uvjete za provođenje zakonitog i transparentnog postupka istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, provedbom direktiva Europske unije kao i najboljih svjetskim praksa, a sve radi poticanja investicija u istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, dok su istovremeno podignuti standardi sigurnosti i zaštite okoliša kako bi se mogući negativni utjecaji maksimalno smanjili.

Sličan zaključak očekuje se i u vezi druge interpolacije, koju je podnijelo 19 zastupnika na čelu s predsjednicom stanke ORaH Mirelom Holy, koji smatraju da proces istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu od samoga početka nije transparentan niti u potpunosti usklađen sa zakonima Republike Hrvatske i direktivama EU-a. Zaključuju da kao takav ne djeluje u javnom interesu.

I u vezi te interpelacije, Vlada ističe kako je poštivala zakon te istovremeno vodila računa o zaštiti okoliša i gospodarskim koristima za državu, njezine građane i gospodarstvo.

Na interpelacije se, prilikom posjeta gradilištu mosta kopno-Čiovo, sredinom travnja osvrnuo predsjednik Vlade Zoran Milanović prema čijoj ocjeni ih treba povezati s izborima koji se približavaju.

Neki žele ispasti najveći ekolozi na svijetu, veći od Norvežana ili Austrijanaca, i interpelacijom pokušavaju zaustaviti veliki međunarodni projekt, a to nije domoljubno, kazao je tada Milanović.

Dodao je da je riječ o održivom razvoju te da svoje resurse moramo optimizirati, a da se interpelacijama pokušava zaustaviti veliki međunarodni projekt. To po njegovu mišljenju nije domoljubno.