Iako su se komarci pojavili ranije nego proteklih godina, Osijek je logistički i organizacijski spreman za novu sezonu suzbijanja komaraca, za što će biti osigurano 1,94 milijuna eura, a nastavit će se model suradnje s okolnim općinama, koji se dosad pokazao učinkovitim
Kako ističu u osječkoj Gradskoj upravi, nadležne službe spremno su dočekale novu sezonu borbe protiv komaraca, provedeni su potrebni natječaji i izabrani izvođači radova, a pojedini tretmani komaraca već su odrađeni tijekom travnja.
Više od 95 posto komaraca u Osijeku s poplavnih područja u susjednim općinama
Osječki dogradonačelnik Dragan Vulin pojašnjava kako komarci koji su se pojavili u gradu uglavnom dolaze iz kanalske mreže koja okružuje Osijek, jer je u proteklom razdoblju bilo dosta kiše, što pogoduje razvoju komaraca, ali to još nije ni blizu najezdama koje se događaju kod visokih vodostaja.
Vodostaj Drave je trenutno relativno nizak, za sada nema prognoza da bi trebao značajnije rasti u idućem razdoblju, o čemu ovisi brojnost komaraca. Trenutni njihov broj nije niti približan dramatičnim vrijednostima, kada u naseljenim područjima imamo iznad 20.000 jedinki komaraca uhvaćenih u klopku tijekom 12 sati, kaže Vulin.
I ove godine primjenit će se model suzbijanja započet 2023., kada je Osijek sklopio sporazum o kontroli komaraca s Osječko-baranjskom županijom i susjednim općinama Bilje, Darda, Erdut i Petrijevci.
Sporazum je značajno povećao efikasnost kontrole komaraca, jer više od 95 posto njih u Osijek dolazi s poplavnih područja u susjednim općinama, od Parka prirode Kopački rit do močvarnog dijela starog korita Drave.
Neučinkovito je tretirati samo područje Osijeka, to je unaprijed izgubljena bitka, poanta sporazuma je suzbiti dolazak komaraca u Osijek s područja okolnih općina, ističe Vulin.
Financijska sredstva se s prošlogodišnjih 1,6 milijuna eura ove godine planiraju povećati na 1,94 milijuna eura. Uz 800.000 eura iz gradskog i 200.000 eura iz županijskog proračuna, očekuje se potpora od 600.000 eura iz državnog proračuna, dok će okolne općine Erdut, Bilje, Darda i Petrijevci zajedno osigurati 340.000 eura.
Lani su po prvi puta za borbu protiv komaraca korišteni dronovi, i to na teško dostupnim poplavnim područjima, gdje se ne može provesti tretman čamcima niti amfibijama.
Ostale su neriješene velike vodene površine koje nastaju uslijed povećanog vodostaja Drave, one su veliko leglo komaraca gdje ni dronovi ne mogu pomoći.
'Ove smo godine osigurali dodatni avion, specijaliziran za larvicidne tretmane velikih vodenih površina kod visokih vodostaja, tako da smo spremni i na tu opciju. Sada više nema niti jednog područja koje ne možemo učinkovito dohvatiti jer imamo tri aviona, cestovna vozila, čamce, amfiibije i dronove', rekao je Vulin.
Gradska uprava je 2023. prvi put dobila dopuštenje za provedbu tretmana na području Parka prirode Kopački rit, što je posebno važno kada je u pitanju zoološki rezervat Parka prirode, koji je teritorialno najbliži Osijeku i odakle dolazi najviše komaraca.
U dvije godine provedena ukupno 323 tretmana komaraca
U suradnji sa županijom upućen je dopis Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije za dopuštenje za ovogodišnje tretmane komaraca na tome području pa u Gradskoj upravi vjeruju u brzi i pozitivni odgovor.
U tom segmentu sudjeluje i Odjel za biologiju osječkoga Sveučilišta, koji istražuje i kontrolira kako larvicidna biološka sredstva utječju na floru i faunu Kopačkog rita.
U protekle dvije godine, na temelju preporuka županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, provedena su ukupno 323 tretmana komaraca, larvicidna i adulticivna, s prosječnom učinkovitošću iznad 80 posto.
Izvođači su ponavljali tretmane o vlastitom trošku svaki put kada bi učinkovitost tretiranja bila manja od 50 posto, što se nije često događalo, navode u Gradskoj upravi.