u podne

U Münchenu danas veliki prosvjed protiv iranskog režima: Tajming nije slučajan

14.02.2026 u 08:54

Bionic
Reading

Prosvjedi kojima je cilj ukazati na stanje ljudskih prava u Iranu privući će u subotu u Muenchenu veliki broj ljudi, a prosvjedi će se održati na marginama Muenchenske sigurnosne konferencije, najavili su organizatori.

Grupa pod nazivom Muenchenski krug registrirala je 100.000 sudionika za svoj prosvjed protiv tvrdokornih iranskih klerikalnih čelnika, koji bi trebao početi u 12 sati u glavnom gradu Bavarske.

Skup nosi naziv "Ljudska prava i sloboda za Iran: Međunarodna solidarnost s iranskim narodom".

Organizatori su rekli da je vrijeme održavanja prosvjeda namjerno odabrano, budući da će u gradu biti prisutni donositelji političkih i vojnih odluka iz cijelog svijeta.

Preko 7000 ljudi poginulu u prosvjedima u Iranu?

Novinska agencija aktivista za ljudska prava (HRANA), sa sjedištem u SAD-u, procjenjuje da je broj poginulih u obračunu iranskih vlasti s protuvladinim prosvjednicima, koji su pokrenuli prosvjede nezadovoljni teškim ekonomskim uvjetima, veći od 7.000.

Nemiri su izbili krajem prosinca, a najnasilniji su postali 8. i 9. siječnja. Iako su prosvjedi od tada jenjavali, aktivisti još uvijek broje mrtve i boje se da bi broj žrtava mogao dodatno porasti.

Gradski dužnosnici Muenchena rekli su da je za vikend registrirano više od 15 dodatnih demonstracija povezanih s konferencijom.

Prosvjedi će značiti dodatni posao za policiju. Mjesto održavanja konferencije, luksuzni hotel Bayerischer Hof u centru grada, već je zona visoke sigurnosti sa zatvorenim cestama i policijskim kontrolama.

Muenchenska sigurnosna konferencija, koja je otvorena u petak i traje do nedjelje, smatra se najvažnijim svjetskim okupljanjem stručnjaka za sigurnosnu politiku. Više od 60 svjetskih čelnika i oko 100 ministara vanjskih poslova i obrane prisustvuje 62. izdanju konferencije.