Tko izgubi, gotov je: Ovo su najzanimljivije bitke drugog kruga izbora izvan tri velika grada
slika-png

odluka u nedjelju

Tko izgubi, gotov je: Ovo su najzanimljivije bitke drugog kruga izbora izvan tri velika grada

Bionic
Reading

Drugi krug lokalnih izbora održat će se u nedjelju 1. lipnja, a dok su oči javnosti većinom uperene u tri najveća, i u drugim gradovima te u nekim županijama vode se bitke za svaki glas. Politolog i tportalov komentator Višeslav Raos izvukao je najzanimljivije političke bitke koje čekaju kandidate u nedjelju

Osim Splita i Rijeke, gdje je situacija prilično neizvjesna, i Zagreba, u kojem je ishod drugog kruga ipak puno izvjesniji, u čitavom nizu gradova i županija kandidati koji su u prvom krugu osvojili više glasova nastojat će zadržati i povećati svoju prednost, a protukandidati će im pokušati pomrsiti račune. U nekim sredinama uspjeh u drugom krugu imat će i značajne posljedice, ne samo na kandidate, nego i na stranke koje su ih kandidirale.

Grčevita borba za svaki glas

Jedan od gradova u kojima će se odvijati grčevita borba za svaki glas je Vukovar. U tom je gradu u prvom krugu kandidat Domovinskog pokreta i HDZ-a Domagoj Bilić osvojio 41,6 posto glasova, dovoljno da kao vodeći uđe u drugi krug, no nedovoljno da bi mogao mirno spavati jer mu kandidat Suverenista Marijan Pavliček puše za vrat s nemalih 36,9 posto glasova.

Tportalov analitičar Višeslav Raos kaže da se već puno prije lokalnih izbora znalo da će mlađi partner u Vladi, Domovinski pokret, na njima još pasti. HDZ im je ponudio zajednički izlazak na izbore u Vukovarskoj županiji i Vukovaru, s time da je HDZ-ov kandidat za župana Ivan Bosančić, koji je osvojio 47 posto u prvom krugu, prilično dobro prošao te puno mirnije čeka drugi krug.

Hoće li se nakon izbora tražiti Penavina glava?

'No u gradu je situacija dosta čupava, jer Bilić ima Pavličeka, a on mu puše za vratom i uopće nije sigurno kako će se to rasplesti. U slučaju da taj, ajmo reći, nasljednik Ivana Penave ne pobijedi, pokrenut će se novi krug traženja Penavine glave. On je već preživio jedan raskol, onaj s Marijem Radićem, plus što se nekako opet vrti priča o preslagivanju vladajuće koalicije na državnoj razini, u sklopu koje bi moglo doći do zamjene koalicijskih partnera', kaže Raos i dodaje da priče idu od toga da DP uopće više ne bi bio u Vladi do toga da bi dio njihovih zastupnika kao neovisni podržavali Vladu, ali ne i DP kao DP. U tom bi se scenariju, smatra Raos, u Vladu mogao vratiti SDSS, a moglo bi ući i nekoliko manjih stranaka.

'Vidjet ćemo još kako će to izgledati. Čuli smo Ivana Jakovčića da zagovara suradnju s HDZ-om, to je stara priča i ne znamo hoće li se realizirati, ali čini se da je Istra sada bliže tome nego ikad prije. Špekuliralo se o Nezavisnoj platformi Sjever, no malo je teško vjerovati da će se to ostvariti, a govorilo se i o Fokusu, odnosno ovim 'otpadnicima' iz te stranke, poput Darija Zurovca. Teza je da se Fokus i raspao upravo oko te priče hoće li koalirati s HDZ-om', nastavlja Raos.

Ninčević Lesandrić nije ispala ozbiljna prijetnja Bobanu

Od svih političkih bitaka za koje se najavljivalo da bi mogle biti neizvjesne, Raos najmanje zanimljivom smatra onu u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Potrebna je teritorijalna reorganizacija

Raos smatra da treba potencirati raspravu o teritorijalnoj reorganizaciji, a dodaje da je prvi krug pokazao da imamo dosta ispražnjenih općina zbog demografske situacije te da je bilo i njih i nekih manjih gradova u kojima nije ni bilo protukandidata.

'Neki pak sjede na funkcijama zahvaljujući tome što ih je izabralo stotinu ljudi, a pravno gledano jednako su važni kao i oni izabrani u ozbiljnijim gradovima', kaže Raos i dodaje da je mnogo tih općina i gradova financijski neodrživo. Iako ne postoji jedinstveno i lako rješenje, Raos navodi primjere Danske, Češke i Poljske, država koje su provele ozbiljnu reorganizaciju lokalne i regionalne samouprave.

'Te zemlje su godinama provodile reforme. Znači, to su procesi koji bi trajali kroz nekoliko vlada, a lomiti preko koljena ne bi bilo pametno', naglašava Raos i dodaje da je zanimljivo to da SDP izgleda kao da se pomirio s takvim sustavom, što smatra jednom od ključnih prepreka tome da se ide u reformu, jer ta je stranka prije gurala reorganizaciju, a u međuvremenu je odustala od toga.

'Govorilo se da je Ivana Ninčević Lesandrić ozbiljna prijetnja županu Blaženku Bobanu, no brojke na kraju govore da nije uspjela dobiti taj momentum. Grad Split je interesantan i vidjet ćemo što će se tamo dogoditi, ali županija nije', kaže tportalov komentator. S druge strane, naglašava, jako je interesantna Pula, u kojoj se bivši čelnik SDP-a Peđa Grbin bori protiv aktualnog gradonačelnika Filipa Zoričića, za kojim zaostaje oko 3,5 postotnih poena.

Neobičan potez Peđe Grbina

'Peđa Grbin je prošao jako čudnu priču. Preuzeo je stranku, išao kao kandidat za premijera, da bi onda, sjećamo se, prepustio predsjedniku Zoranu Milanoviću da mu potpuno ukrade show i onda je pokunjeno otišao iz vodstva, da bi sad rekao - vraćam se u rodni grad i bit ću gradonačelnik. To je dosta neobičan karijerni potez, ali dobro, vjerojatno je namirisao slabost, kao i Sanja Radolović u Istarskoj županiji, da se u tom raskolu IDS-a otvara prostor za SDP da ugrabi nešto', kaže Raos i dodaje da nije nemoguće da SDP osvoji vlast i u Puli i u županiji, iako smatra da je to za županiju malo više nategnuto.

'Ali recimo da uspiju, što će se onda dogoditi? Pa dogodit će se to da će doći Arsen Bauk i reći - evo, mi smo super prošli. Nije bitno to što smo izgubili Rijeku i Sisak i što nas na hrpi mjesta nema u drugom krugu, ali, znate, uzeli smo Istru. I to je ok, ali to je kao da HDZ kaže - evo, uzeli smo Virovitičko-podravsku županiju. Da, okej, super da ste to uzeli, ali tamo ste uvijek jaki, tako da nije baš neki velik uspjeh', kaže Raos.

Tijesna borba u tri županije

U tri županije razlika između kandidata u prvom krugu bila je prilično mala, pa bi se i u njima mogla očekivati žešća borba. Iako su u Koprivničko-križevačkoj kandidati u prvom krugu bili unutar jednog postotnog poena, a u Primorsko-goranskoj je SDP-ov kandidat ostvario samo oko šest postotnih poena prednosti, Raos smatra da neće doći do smjene stranaka na vlasti i kaže: 'Ako bih se kladio, stavio bih na status quo, pogotovo za Primorsko-goransku županiju.' Istarsku županiju, u kojoj je SDP-ova Sanja Radolović u prvom krugu imala dva postotna poena prednosti pred aktualnim županom Borisom Miletićem, smatra najzanimljivijom od tri navedene, iako prednost daje Miletiću s obzirom na njegovu povezanost s IDS-om, čiji je bivši predsjednik, iako sad nastupa kao nezavisni kandidat.

Raos napominje da sama pobjeda kandidata nije i kraj posla, jer ne treba zaboraviti ni to da neke od kandidata čeka i težak zadatak sastavljanja općinskog ili gradskog vijeća te županijske skupštine. Naime bez većine u vijeću ili skupštini gradonačelnik, načelnik općine ili župan teško mogu provoditi svoj plan i program.

Očekuje se manja izlaznost

'Kao primjer, u Zagrebu je to u slučaju pobjede Tomislava Tomaševića čista priča jer Možemo! i SDP imaju većinu, ali ako uzmemo hipotetski scenarij da u drugom krugu pobijedi Selak Raspudić, bila bi u problemu od samog početka jer njen klub u Skupštini ima samo pet zastupnika', objašnjava Raos.

Dodaje i da na izborima u nedjelju očekuje nisku izlaznost jer je riječ o dugom vikendu zbog Dana državnosti, koji je u petak, pa će mnogi birači biti na putu. Niska izlaznost, objašnjava, obično ide na ruku aktualnim gradonačelnicima i županima koji brane mandate.

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal