Upravni sud odbio je zahtjev Hrvatice Arien Stojanović Ivković za odgodu izvršenja rješenja Ministarstva unutarnjih poslova – Uprave za strance, kojim joj je naloženo da u roku od sedam dana od dana dostavljenog rješenja mora napustiti teritorij Republike Srbije, priopćio je njezin odvjetnik Jovan Rajić
Kako pojašnjava odvjetnik Rajić, u šturom obrazloženju suda navodi se da Arien Stojanović Ivković 'nije sudu dostavila nikakve dokaze iz kojih se nedvojbeno može zaključiti da bi joj izvršenje odluke, čija se odgoda traži, prouzročilo štetu koju bi bilo teško nadoknaditi'.
'Postavlja se pitanje kako bi, po mišljenju suda, bilo moguće pismeno dokazati da bi nezakonito protjerivanje majke i njezino odvajanje od supruga i 4-godišnjeg djeteta prouzročilo nepopravljivu štetu. Ne podrazumijeva li se šteta u takvom slučaju sama po sebi? Ne podrazumijeva li gubitak radne dozvole i automatski gubitak posla, u toj situaciji, nastanak štete', pita Rajić.
'Šteta je stoga i materijalna i nematerijalna, ne samo izvjesna, već i očigledna, čak i bez ulaska dublje u ovaj slučaj. Radi se o tome da je Upravni sud na ovaj način praktički odlučio konvalidirati nezakonitu i sramotnu odluku Ministarstva unutarnjih poslova, kojom je naloženo protjerivanje državljanina druge države bez obrazloženja i bez ikakve pravne osnove, jer je netko tako odlučio i telefonom naredio Ministarstvu unutarnjih poslova da se ta odluka mora donijeti i provesti', stoji u priopćenju odvjetnika.
Odvjetnik Stojanović Ivković kaže ovo nije kraj borbe te da će Upravnom sudu podnijeti novi zahtjev za odgodu izvršenja odluke jer smatraju da je ova odluka nezakonita.
'Uz ovo, očekujemo drugostupanjsku odluku u upravnom postupku, kojom će se konačno odlučiti o zakonitosti odluke Ministarstva unutarnjih poslova o protjerivanju Arien iz Srbije. Ovisno o odlukama vlasti Republike Srbije, razmatramo i mogućnost obraćanja nadležnim međunarodnim institucijama. Arien neće dobrovoljno napustiti teritorij Srbije i neće se dobrovoljno odvojiti od svoje obitelji jer se ne želi podvrgnuti bezakonju i samovolji koju provode vidljive i 'nevidljive sile' u srbijanskim institucijama i pravosuđu. Neka oni koji su donijeli ovu besramnu i nezakonitu odluku naprave posljednji korak i, prisilnim protjerivanjem, pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Europu u 21. stoljeće', stoji u priopćenju odvjetnika.
Postavio je javno pitanje zašto je u ovom slučaju promijenjeno vijeće, pa je, kako navodi, umjesto onog početnog i automatski određenog, o zahtjevu u konačnici odlučivalo vijeće kojim je predsjedala sutkinja Milica Zlatar, a u sastavu su bile i Nataša Babić i Elena Petrović.
'Ovo pogotovo, jer se ne radi o slučaju koji uključuje vođenje postupka, već se odluka donosi u roku od pet dana od primitka zahtjeva. Iznimno je to neobična praksa i pitanje koje zahtijeva odgovor, prvenstveno od predsjednika suda', rekao je Rajić.
Podsjetimo, liječnica Stojanović Ivković u Beogradu je diplomirala na Medicinskom fakultetu, zaposlila se i udala za srpskog državljanina, s kojim ima malo dijete. Više od desetljeća živjela je u srpskoj prijestolnici i do sada nije imala problema. Međutim 8. travnja pozvana je u Upravu za strance te joj je uručeno rješenje o ukidanju privremenog boravka i zabrani ulaska na godinu dana. Ona tvrdi da ne zna zašto predstavlja sigurnosni rizik.
Razlozi za protjerivanje nisu objavljeni, ali Stojanović Ivković pretpostavlja da je to zbog njezine potpore studentima koji mjesecima prosvjeduju u Srbiji.