Ministar turizma i sporta Tonči Glavina predstavio je na današnjoj sjednici Vlade prijedlog novog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, koji se šalje u saborsku proceduru. Riječ je o opsežnoj reformi čiji je glavni cilj suzbijanje neregistriranog kratkoročnog najma smještaja te uvođenje reda u stambene zone.
Najveća novost zakona je uvođenje jedinstvenog registracijskog broja za svaku smještajnu jedinicu u Hrvatskoj, čime se planira u potpunosti digitalizirati cijeli proces i stati na kraj iznajmljivanju na crno.
Ukidaju se apartmani u stambenim zgradama, u nadzor stiže i carina
Nova pravila donose drastičan zaokret za pravne osobe i obrtnike. Naime, prema riječima ministra Glavine, ukida se mogućnost izdavanja rješenja za sobe, apartmane i studio apartmane u prostorima stambene namjene.
Kako bi se novi propisi strogo provodili, država širi krug onih koji smiju kažnjavati i kontrolirati iznajmljivače. U nadzor se, uz Državni inspektorat, od sada aktivno uključuju Carinska uprava te komunalni redari.
Uz to, uvodi se obvezna rekategorizacija za skupinu "Ostali ugostiteljski objekti za smještaj" i iznajmljivače. Država uvodi i nultu toleranciju za neplatiše: neplaćanje turističke pristojbe od sada postaje dodatan zakonski razlog za automatsko ukidanje rješenja ugostitelju i iznajmljivaču.
Olakšice za agroturizme i zabrana energetskih pića za maloljetnike
S druge strane, zakon donosi dobre vijesti za domaće poljoprivrednike. Ugostitelji koji su upisani u Upisnik poljoprivrednika dobivaju pravo službenog korištenja prepoznatljivih komercijalnih naziva, kao što su "agroturizam" ili "turističko poljoprivredno gospodarstvo".
'Uspostavlja se jedinstven sustav registracije iznajmljivača i uvodi obvezni registracijski broj za sobe, apartmane i kuće za odmor koje se oglašavaju putem platformi. Time se omogućuje razmjena podataka s digitalnim platformama i onemogućava oglašavanje neregistriranih objekata', rekao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina, prenosi Hina.
Cilj je da se na temelju podataka prikupljenih od internetskih platformi, istaknuo je Glavina, mogu kreirati javne politike za odgovorno upravljanje razvojem turizma, zbog čega je potrebno imati jasne, točne i usporedive podatke. Pritom se zakonom propisuju kazne od 13 do 130 tisuća eura ili od jedan do šest posto financijskog prihoda za pružatelje internetskih platformi za kratkoročno iznajmljivanje, koje ne dostave tražene podatke ili ne kontroliraju iznajmljivače.
Na taj način također će se olakšati nadzor koji će ubuduće uz Državni inspektorat provoditi i Carinska uprava te komunalni redari, ali i čuvari prirode. Predloženim zakonom također se precizira odredba o mogućnosti smještaja osoba koji nisu članovi uže obitelji u stanovima, apartmanima i kućama za odmor, a ugostiteljima - pravnim osobama i obrtnicima, ukida se mogućnost izdavanja novih rješenja za apartmane i sobe u prostorima stambene namjene.
“Ova mjera usmjerena je na očuvanje osnovne funkcije stanovanja, smanjenju pritiska na cijenje najma i zaštitu kvalitete života u lokalnim zajednicama”, rekao je ministar.
Novost iz zakonskog prijedloga je i obveza nadležnim tijelima da sve upravne postupke vode elektronički kroz sustav eTurizam, čime se žele skratiti rokovi postupaka, smanjiti administrativno opterećenje i mogućnost pogrešaka te povećati transparentnost cijelog sustava.
Osim toga, navedenim prijedlogom zakona uvodi se zabrana usluživanja energetskih pića maloljetnicima, a pružanje usluga u domaćinstvu preciznije se regulira.
“Zakon također uvodi obveznu rekategorizaciju svih smještajnih objekata. Ona će se provoditi u razumnim rokovima svakih pet ili deset godina, ovisno o vrsti objekta. Cilj je osigurati da kategorizacija odražava stvarno stanje objekata i da kontinuirano podižemo kvalitetu turističke ponude”, poručio je Glavina.
Rekategorizacija za iznajmljivače bit će obvezna svakih 10 godina, a za hotele i kampove svakih pet godina. Ministar Glavina ocijenio je da predloženi zakon uređuje turistički sektor i čini ga održivim.
No, u zakonu se našla i jedna odredba koja će izravno utjecati na rad svih kafića i restorana u zemlji, a tiče se najmlađih. Novim se zakonom, naime, strogo zabranjuje konzumiranje energetskih pića u ugostiteljskim objektima osobama mlađima od 18 godina.
'Donosimo više reda i transparentnosti i bolju zaštitu za građane i gospodarstvo', istaknuo je ministar Glavina.