Zastupnici su srijedu podržali imenovanje dijela članova Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj, istaknuvši da vijeće mora strateški promišljati budućnost hrvatskog sustava znanosti, obrazovanja i umjetnosti
Za članove Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj, koje ima 15 članova, predloženi su Marino Manin, Gordana Bakić Vlahov, Sanja Barić, Hrvoje Buljan, Ida Raffaelli, Dragan Zlatović te Vlatko Cvrtila.
Predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Vesna Bedeković rekla je da je nakon dvije godine istekao mandat sedam članova Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj, a za njihovo imenovanje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo javni poziv.
Vlada je na svojoj sjednici u lipnju, nakon postupka po objavljenom javnom pozivu, utvrdila listu kandidata, a članove tog Nacionalnog vijeća, na prijedlog saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu imenuje Hrvatski sabor, pojasnila je.
Bedeković je istaknula da se pri izboru članova Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje, znanost i tehnološki razvoj vodilo računa o primjerenoj zastupljenosti pojedinih znanstvenih područja i umjetničkog područja.
'Vrijeme je da se to završi'
Tijekom rasprave vladajući i oporba podržali su predložene kandidate, a Damir Bakić (Klub Možemo!) rekao je da još uvijek čekaju da novi Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti u cjelini krene u primjenu, a već se mijenja sastav tog Nacionalnog vijeća iako ono do sada nije donijelo jedan od ključnih dokumenata iz svoje nadležnosti - nacionalne, sveučilišne, znanstvene i umjetničke kriterije. "Vrijeme je da se to završi", poručio je.
I SDP-ova Marija Lugarić pozvala je Nacionalno vijeće da što prije donese nacionalne, sveučilišne, znanstvene i umjetničke kriterije kako bi se fokus njegova rada premjestio na strateško promišljanje o budućnosti sustava znanosti, obrazovanja i umjetnosti.
Podršku izboru dijela članova Nacionalnog vijeća dala je i Marijana Puljak (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera). Rekla je da autonomija visokih učilišta ne znači zatvorenost niti može biti izgovor za netransparentne ili nejednake kriterije. "Autonomija ima smisla kada počiva na odgovornosti, izvrsnosti i otvorenosti prema javnosti", poručila je.
Zastupnici su u kraćoj raspravi podržali i prijedlog da se predsjednikom Vijeća za vodne usluge imenuje Vladimir Šimić, potpredsjednicom Gabriela Braun Jelašić, a tajnicom Sanja Genzić Jurišević. Za članove Vijeća za vodne usluge predloženi su Siniša Andrijanić te Nikolina Ptiček. Uz to, predloženo je da se dužnosti članova vijeća razriješe Elizabeta Kos, Željko Kolar, Nikolina Ptiček, Sanja Polić, Vladimir Šimić, Milka Kosanović, Damir Cimer, Mario Milinković te Irena Miličević.
Državna tajnica u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić rekla je da je Zakonom o vodnim uslugama iz 2019. predviđeno da to Vijeće posluje kao stalno tijelo koje ima pet članova koje imenuje i razrješuje Hrvatski sabor na prijedlog Vlade RH temeljem javnog poziva. Predsjednik, potpredsjednik i tajnik tog Vijeća svoju dužnost će obavljati profesionalno kao jedino zanimanje, dok ostala dva člana neće biti zaposlena u Vijeću.
Pojasnila je i da je Vijeće za vodne usluge neovisno i nadzorno državno tijelo koje je osnovano radi osiguranja zakonitosti u području određivanja cijene vodnih usluga, naknade za razvoj te drugih pitanja iz zakonom određenog djelokruga.