Povijest ne oskudijeva pokušajima vanjskog utjecaja na izbor pape, bilo da su to činili europski monarsi, talijanske plemićke obitelji ili ljutiti Rimljani
Danas se oni koji žele utjecati na odabir poglavara Katoličke Crkve koriste društvenim mrežama, televizijom, intervjuima u dnevnim novinama, konferencijama za medije pa čak i oblačićima ružičastog dima.
Kampanje utjecaja na ishod veoma neizvjesne konklave krenule su nedugo nakon što je na Uskrsnji ponedjeljak objavljena smrt pape Franje. One moraju stati do srijede popodne kad će kardinali krenuti u izolaciju od vanjskog svijeta dok ne odaberu Franjinog nasljednika.
Posebno se izdvajaju dva pokušaja sabotaže trenutačnih favorita za preuzimanje Svete Stolice.
Prošlog četvrtka se katoličkom društvenom mrežom u SAD-u te u konzervativnim talijanskim novinama proširilo da je kardinal Pietro Parolin, jedan od vodećih kandidata, imao zdravstvenih problema te zatražio liječničku pomoć.
Glasnogovornik Vatikana kazao je da su ta izvješća bila potpuno lažna. Talijanski mediji pišu da je to bio pokušaj „trovanja” šansi 70-godišnjeg kardinala tvrdnjama da njegovo tijelo nije spremno za tako važnu funkciju.
'To je bio jasan pokušaj sabotiranja Parolina', rekao je talijanski kardinal Francesco Coccopalmerio.
Nekoliko dana nakon Franjine smrti proširila se i šest godina stara snimka Luisa Antonija Taglea na kojoj taj filipinski kardinal pjeva pjesmu 'Imagine' Johna Lennona, slavnoj po stihovima koji negiraju postojanje raja i pakla i pozivaju na svijet bez religija.
Američki i talijanski konzervativci optužili su Filipinca za herezu. Jedan tradicionalistički talijanski portal upitao je 'želimo li takvu osobu kao papu?'.
Tagleovi pobornici branili su kardinala tvrdnjom da je on pjevao skraćenu verziju pjesme, bez spornih stihova.
'S desna i lijeva, lažne vijesti o potencijalnim papama posvuda su', napisao je Paolo Rodari, komentator vatikanskih pitanja za švicarsku radioteleviziju RSI.
'Guranje' ultrakonzervativaca
Dvoje poznatih konzervativnih novinara, Britanac Edward Pentin i Amerikanka Diane Montagna, pripremili su 200 stranica dug dokument na talijanskom i engleskom s profilima 30 kardinala i njihovim stavovima o doktrinarnim i društvenim pitanjima.
Montagna uručuje tu knjigu kardinalima koji ulazi i izlaze s kongregacija uoči konklave.
Pentin je Reutersu rekao da je njihovo djelo 'služba Crkvi', a da je uključivanje profila nekoliko ultrakonzervativnih kardinala za koje se smatra da nemaju nikakve šanse postati novi papa napravljeno kako bi se tijekom konklave ostavila mogućnost 'božanske intervencije'.
S druge strane političkog spektra mladi, progresivni katolici sa sjevera Europe pripremili su otvoreno pismo s pozivom kardinalima da odaberu čovjeka koji će nastaviti Franjine reforme. Argentinski papa je „otvarao vrata i razbijao tabue”, napisali su.
Skupine za prava žrtava seksualnog zlostavljanja održale su nekoliko konferencija za medije u Rimu kako bi poručile da ta kriza nije gotova te da je važno kako su se određeni kardinali borili protiv ili ignorirali tu pojavu.
Nakon svakog kruga glasanja konklave će se iz dimnjaka Sikstinske kapele pustiti dim – bijel ako je odabran novi papa, crn ako još nije.
Možda najživopisniji signal kardinalima stići će od Konferencije za ređenje žena koja promiče žensko svećeništvo. Ta organizacija planira pustiti ružičasti dim s brda u blizini Vatikana, nekoliko sati prije početka konklave.
'Isključivanje žena iz konklave i zaređene službe grijeh je i skandal', rekla je direktorica organizacije Kate McElwee.
'Skupina zaređenih muškaraca koji se sastaju iza zatvorenih vrata da bi donijeli značajnu odluku o budućnosti crkve je udžbenički 'klub starih momaka', dodala je.