Ukrajina pretvara bojišnicu u poligon za testiranje najnovijeg zapadnog oružja. Kijev je pozvao strane proizvođače da šalju svoje prototipe da bi ih ukrajinski vojnici isprobali u borbi protiv ruskih snaga i nakon toga poslali detaljna izvješća o učinkovitosti
Inicijativa nazvana 'Test in Ukraine', koju je u četvrtak pokrenula ukrajinska obrambena inovacijska jedinica Brave1, omogućit će proizvođačima oružja da dobiju podatke s bojišnice, što je iskustvo koje se ne može replicirati u laboratorijima.
'Ovo je prilika za stjecanje znanja koje nigdje drugdje nije moguće simulirati', poručio je ukrajinski ministar digitalne transformacije Mihajlo Fedorov na konferenciji o naoružanju u njemačkom Wiesbadenu, prenosi Business Insider.
Među prioritetima programa ističu se bespilotni zračni sustavi, robotska vozila, rakete i lasersko oružje. Proizvođači koji se uključe u program obavezni su obučiti ukrajinske vojnike za korištenje prototipa, što se, po želji, može provesti i online. Nakon toga ukrajinska vojska preuzima potpunu kontrolu nad načinom upotrebe tehnologije na prvoj crti.
'Predajte svoj proizvod timu Brave1 i mi ćemo se pobrinuti za sve ostalo', stoji na službenoj web stranici organizacije. Uz testiranje, Kijev se nada povezivanju stranih proizvođača s domaćim tvrtkama kako bi se dogovorila lokalna proizvodnja onih oružja koja se pokažu uspješnima.
Rat u Ukrajini već je testni poligon za NATO-ovo oružje
Ukrajinska bojišnica već sada služi kao mjesto na kojem se ispituju brojni NATO-ovi sustavi – od oklopnih vozila do projektila dugog dometa i protuoklopnog naoružanja. No industrija oružja suočava se s kritikama da razvija tehnologije inspirirane ratom u Ukrajini, ali ih ne testira dovoljno u stvarnim borbenim uvjetima.
Britanski ministar oružanih snaga Luke Pollard nedavno je upozorio: 'Ako ste proizvođač dronova i nemate svoju opremu na prvoj crti u Ukrajini, možete odmah odustati.'
Rat dronovima u protekle tri godine doživio je ogroman tehnološki skok. Dominaciju su preuzele FPV bespilotne letjelice, ali napredne tehnike elektroničkog ratovanja sve više ograničavaju njihovu učinkovitost. Kao odgovor, obje strane sada sve više koriste dronove 'neometljive' zbog optičkih vlakana, ali i jednostavne obrambene mjere poput sačmarica i mreža za njihovo hvatanje u letu.
Prošlog mjeseca Ukrajina je predstavila novu vrstu streljiva koje ispušta raspršene fragmente, a dizajnirano je tako da neutralizira dolazeće FPV dronove. Ruski vojnici razvili su svoju improviziranu verziju nekoliko mjeseci ranije.
Kijev intenzivno ulaže u obrambenu proizvodnju i želi surađivati s partnerima sa Zapada, nudeći im pristup ukrajinskom iskustvu i brzoj proizvodnji. Program 'Test in Ukraine' trebao bi omogućiti zemlji ne samo bolju obranu, već i povećanje zaliha oružja u ratu iscrpljivanja koji vodi protiv Rusije.