Ratu u Ukrajini ne nazire se kraj, igre oko mirovnih pregovora i dalje traju, a cijelu situaciju, kao i njen mogući razvoj, za tportal je analizirao hrvatski znanstvenik i vanjskopolitički analitičar Tonči Tadić
Nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin u telefonskom razgovoru s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom odbio mogućnost primirja, još je zlokobnije zazvučala informacija koju je Trump prenio europskim čelnicima, s kojima se čuo nakon razgovora s ruskim čelnikom. Naime Trump je sugovornicima, među kojima je bio i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, priznao da Putin nema namjeru okončati rat zato što smatra da pobjeđuje.
Paralelno s time, govori se o pregovorima nižerangiranih dužnosnika koji bi se trebali održati u Vatikanu, a s obzirom na to kako su završili oni nedavni u Istanbulu, nitko nije previše optimističan. Što se zapravo događa, pitali smo bivšeg saborskog zastupnika i vanjskopolitičkog analitičara Tončija Tadića.
Ruski ratni ciljevi nisu se promijenili
'Prvo, treba naglasiti da Putin hoće isto što je htio i prije tri godine. Ratni ciljevi Rusije nisu se promijenili, a to je Ukrajina kao vazalna država uz prethodnu aneksiju Krima i četiri ukrajinske oblasti koje nisu u potpunosti okupirali. Ostatak Ukrajine, izvan tih oblasti, bio bi vazalna država sklona Rusiji, neutralna i s vojskom čiju bi veličinu diktirali Rusi. Ruski mirovni plan iz 2022., koji domaći rusofili slave i hvale, predviđao je upravo to', započeo je s analizom Tadić.
Ako to ne bi uspjelo, nastavlja, onda Putin želi prikazati Ukrajinu i Europsku uniju kao ratne huškače, dok se on, kao, zalaže za mir. Drugi Putinov cilj je, kaže Tadić, izmoriti Trumpa i maknuti ga od pregovora.
Trump nema nikakvu suvislu strategiju
'Tako da se Trump više ne bi bavio Europom, nego samo Amerikom, odnosno Pacifikom, i da tako kompletna Europska unija s Ukrajinom, odnosno cijela Europa, bude ruska interesna zona. Pregovori su za Putina nastavak rata drugim sredstvima, što je od početka bilo jasno', nastavlja analitičar.
Ono što u cijeloj priči smatra nejasnim Trumpova je pregovaračka strategija, odnosno nedostatak bilo kakve suvisle strategije.
'Najprije insistira na 30-dnevnom primirju, što Zelenski prihvati, a Putin odbije. Onda Putin traži pregovore o miru, a ne o primirju. Onda Trump prisiljava Zelenskog na pregovore. Na pregovorima se ne pojavi nitko ozbiljan s ruske strane, već nižerazredna delegacija. Trump konstatira da takvi pregovori nisu mogli uspjeti bez njega. Onda održi pregovore s Putinom i kaže da pregovori nemaju smisla, ali traži da ih Ukrajina nastavi u formatu za koji je prije tjedan dana rekao da nema smisla. Dakle tko iz tih Trumpovih izjava uspije povezati neku konzistentnu strategiju, taj sam zaslužuje psihijatrijsko vještačenje', oštar je Tadić i dodaje da je jedan od Trumpovih ciljeva taj da svakih nekoliko dana 'lupi' nešto da privuče medijsku pozornost.
'Ukrajina će dobiti rat, Rusija neće ostvariti svoj cilj'
'Drugi cilj mu je, što je puno strašnije, da intervenira sa svojim 'mirovnim prijedlozima' kad god postoji opasnost da će Europska unija započeti s izdašnijom pomoći Ukrajini ili s vrlo ozbiljnim sankcijama Rusiji. U tom trenutku se aktivira Trump i kaže - 'nemojte ljudi, još je moguće riješiti stvar, pustite mene da ja još jednom probam', deseti, petnaesti, dvadesetpeti put. U međuvremenu, Rusiji i dalje kontinuirano stiže oružje iz Irana i Sjeverne Koreje', kaže Tadić.
Naglašava da je jedino sigurno to da će Ukrajina dobiti rat, u smislu da Rusija nije i neće ostvariti svoje ratne ciljeve, jer to nisu Krim i četiri oblasti koje su okupirali, već uništenje ukrajinske nacije i aneksija čitave Ukrajine.
Mirovni sporazum koji bi destabilizirao Ukrajinu
'I naravno, svaki mirovni sporazum koji bi prihvatio netko u Ukrajini, a koji bi značio aneksiju tih pet ukrajinskih oblasti, izazvao bi silne unutarnje nemire toj zemlji. Tako destabilizirana Ukrajina s granicom pomaknutom nadomak Dnjepra bila bi podložna novoj ruskoj invaziji. Dakle unutrašnji nemir i napuštanje svih sadašnjih utvrđenih položaja. To je, na kraju krajeva, ruski pregovarač Medinski tražio u Istanbulu - da se ukrajinska vojska povuče 30 kilometara. Dakle nismo vam uspjeli probiti stratešku obranu, a sad se, molim vas, povucite 30 kilometara unatrag. To je toliko glupo da zapanjuje da netko može to reći i uopće smatrati da je suvislo', nastavlja Tadić.
'Rusi osvajanje štala plaćaju tisućama života'
Ruska je vojska proteklih mjeseci uspjela vratiti okupirane dijelove Kurske oblasti, u koju su Ukrajinci upali u kolovozu prošle godine, a stvara se dojam da napreduju i u Ukrajini, no Tadić i to smatra samo dojmom iza kojega ne stoji ništa previše opipljivo.
'Dojam da ruska vojska napreduje je u tome što svako neko vrijeme osvoji neku štalu, a svaku plaća tisućama života. Tim tempom osvojit će Ukrajinu za 150 godina', kaže Tadić.
Još jedan moment koji treba istaknuti u cijeloj priči su Putinove igre nuklearnim raketama, kaže Tadić i dodaje da on, kad god pokušava ostaviti dojam na Trumpa, da ovaj shvati da je Rusija ozbiljna sila, najavljuje neko lansiranje raketa, iz čega Trump zaključuje da je Putin moćan, a Zelenski naivni slabić.
Što Zelenski može napraviti?
'Dakle jedini način na koji Zelenski može popraviti svoj položaj u Trumpovoj glavi je brutalan napad na Rusiju. Uništavanje jednog grada za drugim velikim brojem dronova, na isti način na koji to Rusija radi. A zašto to govorim? Koliko god to strašno zvučalo, za prosječnog Rusa rat može trajati 30 godina. On ga doista ne osjeća. Osjeća inflaciju, osjeća blizinu gospodarskog sloma, međutim živi se relativno normalno. Uništavaju se, doduše, nekakve rafinerije i neke tvornice, ali prosječan Rus ne osjeća rat. Sasvim je druga situacija kada građanin osjeća da oko njega padaju bombe i kada mu je već dosta svega nakon tri godine', kaže Tadić, ali odmah dodaje da Zelenski neće to napraviti.
'Neće to napraviti zato što bi to trenutno uništilo potporu zapadnih zemalja, odnosno povrijedilo bi osjećajčiće mirotvoraca u EU, jer je posve normalno da ginu isključivo ukrajinski civili, dok su ruski civili zaštićeni kao lički medvjedi. Međutim, bude li Ukrajina doista stjerana uza zid, ići će na rješenja koja još nismo vidjeli. Doista ne vidim mogućnosti da ovaj rat ne eskalira jer obje strane još nisu upotrijebile sve što imaju', zaključuje Tadić.