znanstvenici u wuhanu
Prvi rezultati velike međunarodne istrage o podrijetlu korone: Virus nije izašao iz laboratorija. Čini se da su za sve krivi šišmiši, možda i mačke

Istražitelji Svjetske zdravstvene organizacije
Izvor: Profimedia / Autor: Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia
Prijenos koronavirusa s neke prve životinje na drugu prije nego što se zarazio čovjek je "najvjerojatnija" pretpostavka, rekao je Peter Ben Embarek, voditelj izaslanstva WHO-a koje je upravo završilo istragu u Wuhanu, kolijevci epidemije koja je u svijetu odnijela 2,3 milijuna ljudskih života, prenosi AFP.
Ta mogućnost zahtijeva, međutim, daljnja istraživanja, dodao je.
Kazao je također da je moguć prijenos virusa i sa zamrznute hrane i da tu opciju treba također istražiti, prenosi Reuters.
Kina zagovara tu ideju tvrdeći da je više puta pronašla koronavirus na zamrznutoj hrani iz uvoza.
"Znamo da virus može preživjeti u uvjetima koji postoje u tim hladnim, zamrznutim okruženjima, ali ne razumijemo zaista može li se prenijeti na ljude" i pod kojim uvjetima, rekao je.
Prijenos s neke životinje je vjerojatan, ali ona "nije još identificirana", rekao je Liang Wannian, voditelj kineskog izaslanstva.
U svakom slučaju, pretpostavka bijega koronavirusa iz laboratorija "jako je nevjerojatna", rekao je voditelj izaslanstva WHO-a u Wuhanu.
-
5
STOTINE TISUĆA KOMENTARA
Godinu dana prekasno: Kina i svijet odaju počast Li Wenliangu, tragično preminulom liječniku iz Wuhana koji je otkrio koronavirus
-
kompleksan zadatak
WHO: Potraga za porijeklom koronavirusa trajat će godinama
-
riskantan događaj
Stručnjaci WHO-a u Wuhanu istražuju podrijetlo koronavirusa
I "ne postoji dovoljno dokaza... da bi se utvrdilo je li se virus SARS-CoV-2 proširio u Wuhanu prije prosinca 2019.", rekao je Liang Wannian.
Embarek je kazao da istraživanja upućuju na to da je koronavirus potekao od šišmiša, ali i da nije vjerojatno da su se oni nalazili u Wuhanu.
Član tima, stručnjak za zarazne bolesti Dominic Dwyer, rekao je da će za potpuno razumijevanje podrijetla covida-19 vjerojatno trebati godine.
Međunarodni stručnjaci stigli su u Wuhan 14. siječnja i nakon dva tjedna karantene obišli su ključne lokacije uključujući tržnicu s morskim plodovima Huanan, gdje se zaraza prvo pojavila, kao i Institut za virologiju, koji se bavi istraživanjima koronavirusa.
Istražitelji su posjetili bolnice, istraživačke centre i tržnicu s morskom hranom gdje je zabilježen prvi slučaj, no njihovi kontakti u Wuhanu ograničeni su na posjete koje su organizirali kineski domaćini.
Porijeklo koronavirusa postalo je visoko politizirano pitanje nakon međunarodnih kritika upućenih Kini zbog nedovoljne transparentnosti u prvim danima epidemije. Peking zagovara teoriju da je virus možda nastao negdje drugdje.
- kina
- laboratorij
- šišmiši
- pandemija
- Svjetska zdravstvena organizacija
- koronavirus
- wuhan
- covid-19
- mokra tržnica