OZBILJNO UPOZORENJE

Oglasio se i Grad Zagreb, osnivač i vlasnik bolnice Sveti Duh. Evo što otkrivaju o prizivu savjesti ginekologa

05.05.2022 u 19:57

Bionic
Reading

Slučaj trudnice Mirele Čavajde, kojoj u Hrvatskoj nije osiguran prekid trudnoće unatoč teškim malformacijama ploda, vratio je u fokus javnosti problematiku masovnog priziva savjesti bolničkih ginekologa. Iz bolnice Sveti Duh poručuju da u ovom slučaju nije 'tek' riječ o prizivu savjesti, nego je stvar u tome što nitko u toj bolnici nije educiran za izvođenje fetocida, kao prvog koraka u postupku prekida trudnoće nakon 22. tjedna starosti ploda. A što kaže Grad Zagreb, osnivač i vlasnik te bolnice?

Mediji već godinama upozoravaju na nedostupnost usluge pobačaja na zahtjev u cijeloj Hrvatskoj, a osobito u bolnici Sveti Duh, gdje baš niti jedan ginekolog ne obavlja pobačaje u ime 'priziva savjesti'. Iz Grada Zagreba danas su promptno odgovorili na pitanje tportala poduzimaju li išta ovim povodom, a cjeloviti odgovor donosimo u nastavku.

'Grad Zagreb i gradonačelnik Tomislav Tomašević izražavaju žaljenje i duboko suosjećanje sa situacijom u kojoj se našla gospođa Mirela Čavajda i njena obitelj.

Slučaj gđe. Čavajde, kojoj je onemogućen pristup prekidu trudnoće u Hrvatskoj, predstavlja primjer diskriminacije žena u pogledu ostvarivanja njihovih Ustavom zajamčenih prava na slobodu odlučivanja o vlastitom tijelu, no također i na zdravstvenu skrb.

Zakon je jasan i nedvosmislen, te kaže da svaka žena ima pravo na prekid trudnoće do 10. tjedna, te također i nakon 10. tjedna u slučaju medicinske indikacije. U ovom je slučaju komisija Kliničke bolnice Sveti Duh potvrdila da se radi o teškoj malformaciji ploda, odnosno da postoji medicinska indikacija za prekid trudnoće.

Priziv savjesti: 60 posto u Hrvatskoj, tri posto u Sloveniji

Zakon se nažalost svakodnevno krši što se opravdava pravom na priziv savjesti. U Hrvatskoj čak 60% ginekologa i ginekologinja ima priziv savjesti, za razliku od samo 3% njihovih slovenskih kolegica i kolega, radi čega je ogroman broj hrvatskih građanki primoran zakonom zagarantiranu zdravstvenu zaštitu tražiti preko granice o vlastitom, nemalom trošku.

Uskrata medicinske skrbi koju je doživjela pacijentica Mirela Čavajda od strane četiri klinike u Zagrebu predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava, ženskih reproduktivnih prava i prava pacijenata te takvim pacijenticama ozbiljno ugrožava i fizičko i psihičko zdravlje.

Obzirom da je jedna od navedenih klinika dio Kliničke bolnice Sveti Duh kojoj je osnivač Grad Zagreb, ističemo da gradska uprava Grada Zagreba drži neprihvatljivom situaciju u kojoj nije moguće ostvariti zakonsko pravo na prekid trudnoće, kao i činjenicu da u navedenoj bolnici svi zaposleni ginekolozi imaju priziv savjesti.

Uslijed ozbiljnosti situacije, i odmah po saznanju, ravnateljica Bolnice započela je razgovore sa svim uključenim u postupak i formirala povjerenstvo, kako bi se utvrdile sve okolnosti slučaja i prevenirale eventualne slične situacije u budućnosti.

Nova uprava bolnice Sveti Duh će u najskorijem mogućem roku osigurati sve ljudske i druge potrebne uvjete za obavljanje svih vrsta prekida trudnoće propisanih zakonom', navela je Služba za informiranje Grada Zagreba u odgovoru tportalu.