Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Zoran Milanović odlučio je da neće u otvorenom džipu s ministrom obrane Ivanom Anušićem uoči mimohoda obići vojnike i opremu te prodefilirati trasom
Pripreme za veliki vojni mimohod, koji će se povodom obilježavanja 30. obljetnice VRO-a Oluja održati 31. srpnja, u punom su jeku kako u vojarnama, tako i na samom poprištu u Zagrebu, ali i u Uredu predsjednika RH na Pantovčaku.
Zoran Milanović kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH prisustvovat će mimohodu, ali neće, za razliku od njegovih prethodnika Franje Tuđmana i Kolinde Grabar Kitarović, prodefilirati u otvorenom automobilu.
Novi list, naime, doznaje da su Milanoviću iz Ministarstva obrane ponudili i tu opciju, a on ju je odbio jer smatra da bi to bilo 'previše kičasto'.
Nije uobičajeno...
Ministar obrane Ivan Anušić navodno je bio spreman sjesti s predsjednikom u otvoreni vojni džip te uoči mimohoda obići vojnike i naoružanje. No Milanović je odlučio samo primiti prijavak načelnika Glavnog stožera Tihomira Kundida i odobriti početak mimohoda.
Kako se doznaje, predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik tog će dana nositi klasično tamno odijelo. Naime iz Milanovićeva ureda poručuju da u liberalnim demokracijama nije uobičajeno to da predsjednici države aktivno sudjeluju u vojnim mimohodima.
Tuđman u posebnoj uniformi
Prisjetimo se Dana državnosti, 30. svibnja, 1995., kad je na Jarunu održan mimohod Hrvatske vojske kao proslava uspješno obavljene operacije Bljesak, ali i najava za Oluju.
Tad je predsjednik Tuđman odjenuo posebno sašivenu bijelu uniformu s kapom te s ministrom obrane Gojkom Šuškom primio prijavak načelnika Glavnog stožera Janka Bobetka i potom obišao sve postrojbe.
Vojni džip i bijela haljina
U vrijeme Stjepana Mesića i Ive Josipovića nije bilo vojnih mimohoda, no zato je Kolinda Grabar Kitarović 2015. godine u bijeloj haljini, s tadašnjim ministrom obrane Antom Kotromanovićem i načelnikom Glavnog stožera Dragom Lovrićem, u vojnom džipu prodefilirala pored svih postrojbi, pozdravila građane i poljubila zastavu.
Treba reći da je ona u to vrijeme bila u sukobu s tadašnjim premijerom Milanovićem, a on se ogledao i u tome da su imali različite stavove o tome gdje i kad treba biti održan vojni mimohod povodom 20. godišnjice Oluje, a koji je predložio Kotromanović. Na kraju je odlučeno da bude održan u Zagrebu, a tradicionalna svečanost u Kninu.