na jugu zemlje
Migranti stižu u Italiju u velikom broju, ali daleko manje nego u 2017.

Ilustracija
Izvor: EPA / Autor: ALESSANDRO DI MEO
Italija se posljednjih mjeseci teško nosila s dolaskom stotina migranata na svoju južnu obalu a prihvat su otežavale sigurnosne mjere zbog zdravstvene krize uzrokovane koronavirusom.
Dok nezadovoljstvo raste među tamošnjim gradonačelnicima, vlada je mobilizirala trajekte kako bi smjestila migrante u karantenu i pozvala vojsku u nekim slučajevima kada su migranti pozitivni na virus pobjegli iz prihvatilišta.
-
upozorenje GRADONAČELNIKa
Tisuće migranata na ulicama Bihaća: 'Nikad nije bilo gore, spremni smo i na radikalne mjere'
-
brodolom
Kod obala Mauritanije potonulo plovilo s četrdesetak migranata, jedan preživio
-
posljednjih mjeseci
Manje migranata prelazi iz Turske u Grčku, dijelom zbog pandemije, a dijelom zbog jačih kontrola
Od 1. kolovoza 2019. do 31. srpnja 2020. na talijansku obalu se iskrcalo 21.618 migranata, što je porast za 148,7 posto u odnosu na 8.691 dolazaka godinu ranije, pokazuju podatci koje je u subotu u Milanu iznijela ministrica unutarnjih poslova Luciana Lamorgese.
Unatoč naglom porastu, broj dolazaka je i dalje daleko ispod razine zabilježene prije nekoliko godina.
Italija je od 2016. do 2017. zabilježila dolazak 182.877 migranata. Nakon potpisivanja ugovora s Libijom o sprječavanju njihova polaska taj je broj pao na 42.700 od 2017. do 2018.
Oko 41,6 posto migranata pošlo je iz Tunisa i 40,5 posto iz Libije. Više od trećine pristiglih migranata kaže da su državljani Tunisa, 12 posto Bangladeša i 7 posto Obale Slonovače.
U Tunisu velika stopa nezaposlenosti i politička nestabilnost tjeraju migrante na opasan put prema Italiji.
Lamorgese je rekla da u ponedjeljak odlazi u službeni posjet Tunisu zajedno s ministrom vanjskih poslova Luigijem Di Maiom i dvoje povjerenika Europske unije.
"Ovo je važan posjet i znak pažnje prema zemlji koja je u teškoćama", rekla je novinarima, ne iznoseći pojedinosti putovanja.