bliži se godišnjica

Kovačević o Oluji: 'Unatoč svemu, uspjeli smo izgraditi moćnu i obučenu vojsku'

21.07.2025 u 10:57

Bionic
Reading

U sklopu priprema za obilježavanje 30. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Oluja, u emisiji HRT-a gostovali su umirovljeni admiral HV-a Davor Domazet Lošo, inače jedan od autora strateškog dokumenta o toj vojnoj operaciji te Pero Kovačević, vojni analitičar i državni tajnik MORH-a devedesetih godina

Domazet Lošo istaknuo je kako je operacija "Oluja" strateški osmišljena 1993. godine, kao odgovor na srpski plan koji je nosio naziv strategija realne prijetnje.

'Glavni zaključak te strategije bio je: 'Hrvatska će u dugoj agoniji umrijeti'. To je bio trenutak kada smo u obavještajnoj upravi pristupili izradi strateškog odgovora. Proučili smo njihovu strategiju i osmislili našu, koju smo nazvali strategija realno usklađenih koraka', pojasnio je admiral.

Dodao je kako je temeljna pouka rata i strateškog promišljanja da se rat dobiva ili gubi isključivo na strateškoj razini.

'Strategija bez taktike je najteži put do pobjede', kazao je Domazet Lošo, piše HRT.

Organizirana vojska

Kovačević se prisjetio niza prethodnih akcija koje su prethodile Oluji – Skok 1, Skok 2, Zima i Ljeto. Govoreći o kontekstu vremena, naglasio je kako je Hrvatska vojska stvarana iz ničega, u izuzetno teškim okolnostima, uz embargo na oružje i vojnu opremu.

'Unatoč svemu, uspjeli smo izgraditi moćnu i obučenu vojsku koja je bila dobro naoružana i spremna provesti sve zadatke koje je naredio predsjednik i vrhovni zapovjednik dr. Franjo Tuđman. Najbolji dokaz za to su rezultati operacija Bljesak, izvedene za 36 sati, te Oluja koja je oslobađanjem velikog dijela okupiranog teritorija završena za 84 sata', rekao je Kovačević.

Domazet Lošo otkrio je da je operacija Oluja imala puni naziv: 'Strateška napadna operacija za oslobađanje okupiranih područja Republike Hrvatske pod nadzorom UNPROFOR-a.'

'To je pravi naziv dokumenta. Bitno je naglasiti da se u nazivu koristi riječ UNPROFOR jer je on dobio mandat vratiti područja u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske, što nikada nije učinila. Prema svim kriterijima međunarodnog prava, operacija Oluja bila je legitimna i legalna', poručio je.

Kovačević kaže kako su nas saveznici formalno osudili na poraz uvođenjem embarga na oružje i vojnu opremu.

'I u tom dijelu neprijateljskog odnosa prema nama prednjačila je Velika Britanija i ostale zemlje. Ali smo se mi, mudrom politikom predsjednika Tuđmana i ratnog ministra obrane, gospodina Šuška, uspjeli naoružati tako da smo Hrvatsku vojsku naoružali najmodernijim oružanjem i vojnom opremom. U tome nam je veliku pomoć dao bivši ruski predsjednik Jeljcin, a veliku ulogu je imao i gospodin Zvonko Zubak kao posrednik u svemu tome', kazao je Kovačević.

'I mi smo uspjeli u prvom mahu nabaviti za 100 milijuna dolara sve ono što nam je trebalo da smo uspjeli ustrojiti ratno zrakoplovstvo i protuzračnu obranu', naglasio je.