Cijene romantičnih spojeva uvelike variraju među europskim gradovima. Kada se uzmu u obzir razine prihoda, te razlike postaju još očitije, a iznosi su značajno porasli u posljednjih pet godina. Koji su gradovi najskuplji ili najpristupačniji za to i koliko biste mogli potrošiti na romantični izlazak u Europi?
Studija Istraživačkog instituta Deutsche Banka uspoređuje cijenu spoja u 67 gradova diljem svijeta, a gotovo polovica njih nalazi se u Europi. Na temelju podataka iz izvješća Mapping the World's Prices, Euronews Business detaljnije proučava koliko koštaju romantični izlasci u europskim gradovima.
Za potrebe istraživanja 'jeftin' spoj obuhvaća: bocu vina, traperice, haljinu, dvije kave, obrok za dvoje u restoranu srednje klase, dvije karte za kino, dvije jednosmjerne karte za javni prijevoz i vožnju taksijem dugu pet kilometara.
Švicarski i nordijski gradovi najskuplji za spojeve
Ove godine Švicarska je zauzela vrh liste kao najskuplja zemlja u Europi za izlazak s partnerom. Što se tiče gradova, Ženeva prednjači s prosječnom cijenom od 400 eura, a slijedi Zürich s 393 eura - zauzimajući prva dva mjesta na ljestvici.
Kopenhagen (337 eura) i Oslo (321 euro) nalaze se iza švicarskih gradova. U Europi je Stockholm na sedmom mjestu s 292 eura, a Helsinki zauzima deveto mjesto s 286 eura, što nordijske prijestolnice svrstava uz Švicarsku kao najskuplje lokacije za spoj na kontinentu.
Velika Britanija prednjači po troškovima za spoj
'Jeftin' spoj košta 313 eura (269 funti) u Londonu i 297 eura (255 funti) u Edinburghu, što dva britanska grada stavlja na peto i šesto mjesto na listi. To također čini UK najskupljom zemljom za spojeve u usporedbi s četiri najveća gospodarstva EU-a.
U glavnim gradovima tih gospodarstava troškovi su znatno niži: 268 eura u Parizu, 248 eura u Berlinu, 224 eura u Madridu i 200 eura u Rimu. Zanimljivo je to da su neki gradovi skuplji od glavnih gradova tih zemalja - poput Milana (275 eura), Münchena (272 eura) i Frankfurta (251 euro), a Barcelona je mala iznimka s 214 eura.
Prosječna cijena 'jeftinog' spoja u 28 europskih gradova iznosi 264 eura.
Jeftini spojevi: Istanbul, Prag i Budimpešta
Istanbul je rangiran kao najjeftiniji europski grad za spojeve s cijenom od 163 eura, a slijede ga Prag (186 eura) i Budimpešta (192 eura).
Međutim ove brojke odražavaju nominalne cijene i ne uzimaju u obzir standarde kupovne moći (PPS). Za lokalno stanovništvo ovi troškovi se i dalje mogu činiti visokima. Kada se uzmu u obzir razine prihoda, slika pristupačnosti u različitim gradovima vjerojatno će se značajno promijeniti.
Cijena 'jeftinog' spoja u nekoliko drugih europskih gradova uključuje: Amsterdam (290 eura), Dublin (283 eura), Bruxelles (275 eura), Beč (253 eura), Atenu (218 eura) i Lisabon (214 eura).
Kakva je situacija u neeuropskim gradovima?
Izvan Europe, New York je rangiran kao najskuplji grad u svijetu s cijenom od 301 eura (354 USD), što ga svrstava na šesto mjesto među 67 gradova. Bangalore u Indiji je pak najjeftiniji, s cijenom spoja od 88 eura.
Tel Aviv je također među skupljim gradovima s cijenom od 291 eura. Buenos Aires (252 eura) je pak skuplji od mnogih većih europskih gradova, kao i globalno popularnih destinacija, poput Los Angelesa (244 eura), Dubaija (244 eura) i Tokija (184 eura). S druge strane, Šangaj, Cape Town i Rio de Janeiro znatno su jeftiniji s cijenom spoja ispod 150 eura.
U listopadu 2022. inflacija u EU dosegla je najvišu razinu u četiri desetljeća, a troškovi života naglo su porasli u gotovo svim državama članicama. Uspoređujući Indeks jeftinih spojeva od 2020. do 2025., vidljiv je značajan porast. Iako izvorno izvješće donosi cijene u američkim dolarima, brojke smo pretvorili u eure da bismo ponudili jasniju perspektivu, a zatim izračunali promjenu tijekom tog razdoblja.
Istanbul je zabilježio najveći porast, s cijenom 'jeftinog' spoja naraslom za 84 posto. Povećanje od 40 posto ili više zabilježeno je u nekoliko drugih gradova: Edinburghu (46 posto), Budimpešti (45 posto), Londonu (41 posto) i Birminghamu (40 posto). Međutim dio ovog porasta pod utjecajem je fluktuacija tečaja. U Velikoj Britaniji, naprimjer, stvarni porast bio bi nešto niži kada bi se izračunao u lokalnoj valuti - oko 33 posto u Londonu.
U Istanbulu je utjecaj još dramatičniji: zbog naglog pada turske lire posljednjih godina trošak 'jeftinog' spoja porastao je za više od 840 posto.
U većini europskih gradova cijena romantičnog izlaska narasla je za otprilike 25-30 posto u posljednjih pet godina, a Rim se ističe kao jedini grad u kojem je ona pala – za dva posto.