Kineske vlasti počele su graditi najveću svjetsku hidroelektranu, no taj projekt izaziva zabrinutost susjednih država Indije i Bangladeša
Elektrana će biti izgrađena na području Tibeta, na rijeci Yarlung Zangbo, a radove je u subotu svečano otvorio kineski premijer Li Qiang. Rijeka teče kroz Tibetansku visoravan, kao i kroz teritorij dviju južnoazijskih nacija, a ovaj, po veličini, čudovišni projekt izazvao je kritike zbog potencijalnog utjecaja na milijune Indijaca i Bangladešana koji žive nizvodno, kao i na okoliš i lokalne Tibetance. Peking je rekao da će razvoj dati prioritet ekološkoj zaštiti i potaknuti lokalni prosperitet, piše BBC.
Kada bude dovršena, brana hidroelektrane Motuo, čija će gradnja koštati 12 milijardi juana (1,7 milijardi dolara), bit će veća od najveće sadašnje brane hidroelektrane Tri klanca, koja se također nalazi u Kini, a predviđa se da bi mogla generirati oko tri puta više energije.
Stručnjaci i dužnosnici izrazili su zabrinutost da bi nova brana mogla omogućiti Kini da kontrolira ili preusmjeri prekogranični tok rijeke Yarlung Zangbo, koja teče prema jugu u indijske države Arunachal Pradesh i Assam, kao i u Bangladeš, gdje se ulijeva u rijeke Siang, Brahmaputru i Jamunu. Izvješće iz 2020., koje je objavio australski think tank Lowy Institute, napominje da 'kontrola nad tim rijekama (na Tibetanskoj visoravni) učinkovito daje Kini gušeći utjecaj na indijsko gospodarstvo'.
U intervjuu za novinsku agenciju PTI ranije ovog mjeseca, glavni ministar Arunachal Pradesha Pema Khandu izrazio je zabrinutost da bi Siang i Brahmaputra mogli 'znatno presušiti' nakon što brana bude dovršena. Dodao je da će ona 'izazvati egzistencijalnu prijetnju našim plemenima i našim sredstvima za život. To je prilično ozbiljno jer bi Kina to čak mogla iskoristiti kao svojevrsnu vodenu bombu'.
'Pretpostavimo da brana bude izgrađena i da iznenada puste vodu, cijeli naš pojas uz Siang bio bi uništen. Posebno bi pleme Adi i slične skupine doživjele da sva njihova imovina, zemlja, a posebno ljudski životi, trpe razorne posljedice', rekao je Khandu.
U siječnju je glasnogovornik indijskog ministarstva vanjskih poslova rekao kako su Kini izrazili zabrinutost zbog utjecaja megabrane i pozvali Peking da osigura da interesi drugih država ne budu oštećeni. Također su naglasili potrebu za transparentnošću i konzultacijama sa zemljama koje se nalaze nizvodno.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova prethodno je odgovorilo Indiji, rekavši 2020. da Kina ima legitimno pravo pregraditi rijeku i da je razmotrila sve utjecaje. Bangladeš je također izrazio zabrinutost Kini zbog tog projekta, a dužnosnici su u veljači poslali pismo Pekingu tražeći više informacija o brani.
Indija planira izgraditi hidroelektranu na rijeci Siang tako da djeluje kao tampon protiv iznenadnih ispuštanja vode iz kineske brane i spriječi poplave u svojim područjima.