MATICA I SINDIKAT UPOZORAVAJU

Kako su umirovljenicima mirovine 'narasle' za 11 kuna da bi im se uzelo 19 kuna?

31.03.2016 u 13:20

Bionic
Reading

Matica umirovljenika Hrvatske i Sindikat umirovljenika Hrvatske u četvrtak su se oštro usprotivili najavama povećavanja dopunskog zdravstvenog osiguranja sa 70 na 89 kuna, upozorivši da bi to bio novi težak udarac za najstariju populaciju te traže da se taj prijedlog povuče i nađe drugo rješenje koje 'neće dalje osiromašivati već osiromašene umirovljenike'

'To je udar i na kompletan zdravstveni sustav i na socijalnu državu. Umjesto socijalne osjetljivosti, pod utjecajem raznih privatnih lobija, ovakvi potezi samo nagovještavaju i neprihvatljivu privatizaciju u zdravstvu po kojoj će samo bogati imati punu zdravstvenu skrb, a siromašni neće imati ni elementarnu', rekao je na konferenciji za novinare predsjednik Matice umirovljenika Hrvatske Josip Kovačić

Matica i Sindikat upozoravaju da su mirovine već sada toliko niske da mnogi umirovljenici jedva preživljavaju i ne mogu podnijeti dodatne troškove koje im sada najavljuje nova Vlada, ali i da je siromaštvo umirovljenika daleko veće nego što se to u javnosti prikazuje.

Kovačić je naveo da prosječna mirovina iznosi 2237 kuna, što je, ističe, 38 posto prosječne neto plaće ili 27 posto bruto plaće u Hrvatskoj. Prema izračunu Matice, u veljači za siječanj 870.215 umirovljenika, odnosno njih 76 posto primilo je prosječnu mirovinu u iznosu od 1680 kuna, dok je 552.365 umirovljenika, odnosno njih oko 48 posto primilo 1.237 kuna.

'Prema najnovijem usklađivanju mirovine su porasle za svega 11 kuna u prosjeku, a sada im se kroz dopunsko zdravstveno osiguranje najavljuje oduzimanje 19 kuna, što znači da mirovine i dalje drastično padaju, a sve veći broj umirovljenika postaje puka sirotinja', kazao je Kovačić.

Ustvrdio je da rezervi u smislu reformskih restrikcija prema umirovljenicima jednostavno nema i zato se, smatra predsjednik Matice, mora uspostaviti socijalni dijalog kako bi se država usmjerila na rješavanje gorućih umirovljeničkih problema.

Naglasio je da od njihovog pisanog zahtjeva premijeru Tihomiru Oreškoviću da se aktivira Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe koje bi razmatralo sve prijedloge zakona i propise prije nego što idu na usvajanje u Vladu i Sabor - još nema ništa, a da bi ono baš sada trebalo razmotriti ovaj ministrov prijedlog i jasno dati do znanja da nije prihvatljiv.

Predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna A. Petrović ocijenila je da ministar zdravlja Dario Nakić nema socijalne osjetljivosti i nije čovjek dijaloga već je solist i šteti vladi.

'Ministru zdravlja jedini je problem da li će imati pravno moguće okolnosti kako bi već od 1. svibnja uveo povećanu cijenu dopunskog osiguranja. Mi tvrdimo da ih nema jer je prije točno deset dana usvojen proračun koji podrazumijeva gotov proračun za zdravstvenu riznicu', kazala je.

Petrović je upozorila da se starije osobe u Hrvatskoj suočavaju s dramatično rastućim rizikom od siromaštva te navela da je stopa siromaštva za tu grupaciju dramatično viša nego u susjedstvu, dvostruko veća nego u zemljama Europske unije te 80 posto veća od stope siromaštva koja se veže uz ukupnu populaciju svih hrvatskih građana.

Matica i Sindikat stoga zahtijevaju da svi koji imaju mirovine ispod 2.700 kuna ne plaćaju doprinos, da se dodatno zdravstveno osiguranje ukine do sljedećeg rebalnsa proračuna ili proračuna te da se omogući da u Upravnom vijeću HZZO-a sjede dva predstavnika umirovljeničkih udruga.

Na konferenciji za novinare Matica i Sindikat potpisali su sporazum o suradnji.