radikalne mjere
Izetbegović: BiH prijeti najteža poratna kriza

Bakir Izetbegović
Izvor: Pixsell / Autor: Armin Durgut/PIXSELL
Dodik je u srijedu najavio da bi odgovor Republike Srpske na deklaraciju kongresa SDA moglo biti "afirmiranje prava na samoopredjeljenje Srba".
Konkretno to znači odcjepljenje RS od BiH. Zaprijetio je i da će vlasti tog entiteta u svakom slučaju posegnuti za stavljanjem izvan snage svih zakona kojima su od 1996. godine do danas definirane politike i ovlasti različitih tijela vlasti na državnoj razini, uključujući jedinstvenu vojsku, Obavještajno-sigurnosnu agenciju (OSA), Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV) te prikupljanje prihoda od carina.
"Oni (RS) kane dovesti u pitanje odluke koje su izglasane u parlamentu BiH i za koje su glasovali i zastupnici Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Bonnske ovlasti i odluke Visokog predstavnika (međunarodne zajednice) i samo tumačenje ustava BiH. Vjerojatno nas time kane uvesti u najtežu postratnu krizu", izjavio je Izetbegović u intervjuu za portal Klix.
Sukob između Izetbegovićeve SDA i Dodikova SNSD-a zaoštrio se nakon propasti koalicijskog sporazuma koji su početkom kolovoza potpisali njih dvojica i predsjednik HDZ BiH Dragan Čović pa BiH ni godinu dana od zadnjih izbora još nema novo Vijeće ministara niti vladu Federacije BiH.
Uspostava Vijeća ministara blokirana je jer se SDA i SNSD ne mogu dogovoriti hoće li biti nastavka puta za članstvo u NATO-u, a federalne vlade nema jer SDA ne želi popustiti zahtjevima HDZ BiH da se prije toga dogovori način promjene Izbornog zakona BiH.
Izetbegović sada krivnju za propast kolovoškog sporazuma o uspostavi Vijeća ministara adresira na Dodika tvrdeći da je on taj koji zapravo ne želi kompromis i rješenje krize.
"Nakon niza sastanaka s Miloradom Dodikom na tu temu stekao sam dojam da njegov cilj nije postići kompromis i riješiti krizu. Prije će biti da je cilj produbljivanje krize, nametanje volje entiteta državi, rušenje ustavnopravnog sistema i principa vladavine zakona u BiH", kazao je Izetbegović.
Dodik neprestano traži razloge za svađu, a najnoviji je našao u deklaraciji kongresa SDA, smatra Izetbegović.
Iako su osim Dodika deklaraciju osudili i HDZ-u BiH te Ured visokog predstavnika (OHR) i veleposlanstvo SAD u BiH uz ocjenu da taj dokument nepotrebno potiče nove sukobe, Izetbegović tvrdi da deklaracija ne može biti sporna.
Republika, tumači Izetbegović, sinonim je za demokraciju odnosno vladavinu naroda i daje pravo svakome sudjelovati u vlasti i javnom životu.
"BiH funkcionira kao republika. Zašto to ne bi bilo i u njezinu imenu?", pita se bošnjački lider.
Komentirajući odnose s HDZ-om BiH i njegovim dužnosnicima Izetbegović je kazao da na osobnoj razini s njima komunicira "dosta dobro" no tvrdi da mu je problem što najveća hrvatska stranka nastavlja inzistirati na "etničkom načelu" kod izmjena Izbornog zakona.
"SDA kani pratiti europske standarde i pojačavati prevagu građanskog načela i prihvatit će izmjene Izbornog zakona samo ako one omoguće svakom građaninu u BiH da se kandidira za svaku poziciju u strukturi vlasti. Da li je moguće postići kompromis s obzirom na ovako udaljene stavove? Jeste, ali će to tražiti vremena", zaključio je Izetbegović.
Time je poručio da i dalje odbija zahtjev HDZ-a da se uspostavi izborna jedinica s hrvatskom većinom i tako spriječi preglasavanje Hrvata, primjerice u slučaju izbora člana Predsjedništva BiH.