Sve više osoba treba pomoć logopeda, posebno među djecom, a velike su i regionalne razlike u njihovoj dostupnosti, upozorili su u četvrtak saborski zastupnici, a državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić poručio da se upravo zato donosi novi Zakon o logopedskoj djelatnosti
Predloženim Zakonom, koji su podržali i vladajući i oporba, uređuje se sadržaj i organizacijski oblici obavljanja logopedske djelatnosti, uvjeti za obavljanje djelatnosti, standard obrazovanja, kao i stručni nadzor nad provođenjem logopedske djelatnosti u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj je 1.200 logopeda i potrebe su svaki dan sve veće. Osim toga, neke ruralne sredine i otoci često imaju ograničen pristup uslugama logopeda, isticali su zastupnici koje je zanimao kako će se doskočiti tom problemu.
„Imamo jednog logopeda na skoro 1000 korisnika”, kazao je Ante Kujundžić (Most) zamjerajući što zakon ne govori ništa o tome kako ćemo privući nove logopede u sustav, ne govori o mjerama podrške, poticajima i subvencijama.
Irena Dragić (SDP) upozorila je kako ove godine više od 4.000 djece je dobilo odgodu upisa u školu zbog psihofizičke nezrelosti i izostanka jezičnih vještina, pitajući je li se to moglo prevenirati.
Pomoć logopeda potrebna je i osobama nakon moždanog udara, kojih je godišnje oko 13.000, istaknula je Anita Curiš Krok (SDP) dodavši kako većina logopeda radi u Zagrebu a neke sredine nemaju ni jednog. „Logopedska usluga mora biti dostupna svima i na jednak način”, poručila je.
Zato i donosimo Zakon o logopediji i uređujemo rad magistara logopedije, omogućavamo im da osnuju zdravstvene ustanove, privatnu praksu na primarnoj razini zdravstvene zaštite kako bi što prije mogli početi s radom, odgovorio im je državni tajnik Dulibić.
Osim toga, Ministarstvo daje potporu kako bi što više bilo magistara logopedije i osiguralo se da svi kojima je to potrebno u što kraćem vremenu dobiju pravovaljanu pomoć, dodao je, napomenuvši da su povećane upisne kvote na fakultetima za logopede.
Ljubicu Jembrih (HDZ) zanimalo je postoji li mehanizam kojim bi se osiguralo da svaki dom zdravlja ima bar jednog logopeda čije bi usluge bile besplatne za korisnike, na što je Dulibić odgovorio da nažalost nemaju takav mehanizam ali da je izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti prije dvije godine omogućen rad logopedima na razini domova zdravlja, a sada im se omogućava na primarnoj razini zdravstvene zaštite i privatna praksa.
„Smatrao da ćemo time osigurati dovoljnu zdravstvenu zaštitu i u ruralnim područjima, odnosnu veću dostupnost logopeda građanima kojima je to potrebno”, poručio je.
Darko Klasić (HSLS) tvrdi da Ministarstvo zdravstva predviđa zapošljavanje 135 logopeda u domovima zdravlja diljem Hrvatske kako bi logopedske usluge postale dostupne i izvan većih gradova.