Hrvatska komora primalja pozvala je u srijedu saborske zastupnike da iskoriste današnju raspravu o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i pokažu da skrb o ženama i profesije koje je pružaju zaslužuju punu pravnu, profesionalnu i društvenu ravnopravnost u zdravstvenom sustavu
Komora je u pismu zastupnicima pozdravila izmjene zakona koje predviđaju ukidanje pripravničkog staža te mjera za zaštitu pacijenata od osoba osumnjičenih za seksualne delikte, no i upozorila da primalje ponovno ostaju marginalizirane u zakonodavnim reformama.
Izražena je zabrinutost zbog izostanka konkretnih poboljšanja za primaljsku profesiju unatoč njezinoj ključnoj ulozi u skrbi za žene, trudnice, rodilje, babinjače i novorođenčad.
"Primalje svakodnevno pružaju profesionalnu, stručnu i emocionalnu potporu ženama u najosjetljivijim trenucima njihova života. Vrijeme je da to priznamo i kroz zakonski okvir", poručuju iz Komore.
Smatraju da bez odgovarajućeg priznavanja primalja kroz jedan od temeljnih zakona zdravstva, nema ni ravnopravne skrbi za žene.
Jedan od prijedloga koje Komora smatra ključnima za unapređenje statusa primaljske struke jest uvođenje termina "primaljska skrb" u zakonodavni okvir, radi njenog normativnog priznavanja i razlikovanja od zdravstvene njege.
Važnim smatra i zakonsku obvezu države za zaštitu reproduktivnog zdravlja i majčinstva, uključujući osnivanje primaljskih savjetovališta, a smatraju i da je potrebno precizno razlikovanje razine obrazovanja prvostupnica i magistri primaljstva u odnosu na primalje asistentice radi profesionalne i pravne jasnoće.
Potrebno je i otkloniti prepreke za rad u privatnoj praksi i uključiti primalje u multidisciplinarne timove, uz aktivnu ulogu Komore u davanju stručnih mišljenja, ali i zamijeniti termin "bolesnik" s "pacijent", u skladu sa suvremenom terminologijom i stvarnim opsegom rada primalja.
Komora također smatra kako je potrebno unaprjeđenje rada zdravstvene inspekcije, uključujući pravo na žalbu, obvezu najave nadzora i etičkog postupanja.