POMOĆ ITALIJI

Hrvatska šalje jedan brod za spašavanje imigranata

23.04.2015 u 14:02

  • +4

Hrvatska predsjednica primila talijanskog kolegu Sergia Mattarellu

Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL

Bionic
Reading

Hrvatska u svibnju šalje jedan brod u Mediteran jer je ilegalna imigracija zajednički europski problem, rekla je u četvrtak predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović nakon razgovora s talijanskim kolegom Sergiom Mattarellom koji je Hrvatsku nazvao točkom ravnoteže u regiji između središnje i jugoistočne Europe

Nakon svečana dočeka na Pantovčaku dvoje predsjednika suglasilo se da treba rješavati uzroke ilegalne imigracije kako bi se izbjegle nove humanitarne katastrofe u Mediteranu, rekli su nakon razgovora u kojima su istaknuli da proces širenja Europske unije treba nastaviti i da izvrsne prijateljske odnose dvije zemlje moraju jačati gospodarskim ulaganjem i zajedničkim nastupima.

'Ilegalne imigracije su zajednički europski problem' koji iziskuje 'solidarnost i zajedničko rješavanje', rekla je Grabar-Kitarović u zajedničkoj izjavi s talijanskim kolegom koji je u službenom posjetu. 'Hrvatska će se uključiti i konkretnom pomoći Italiji koja je prva na udaru ilegalnih imigranata slanjem jednoga broda' u Mediteran u svibnju, najavila je.


'Hrvatska i Italija su sredozemne zemlje i ne mogu prihvatiti zamisao da to Sredozemlje postane velikom grobnicom osoba koje su tražile bolji život', rekao je Mattarella. Složili su se da je važno otklanjati uzroke koji potiču iseljavanje iz sjeverne Afrike i Bliskog istoka kako bi se spriječile nove humanitarne katastrofe.

'Zato je potrebno u okvirima zajedničke vanjske i sigurnosne politike raditi na stabilizaciji prostora Mediterana, na rješavanju kriza u kriznim područjima, ali i na snažnoj borbi protiv trgovine ljudima', rekla je Grabar-Kitarović.

Mattarella je istaknuo da 'nade tih ljudi ne smiju postati izvor bogaćenja kriminalnih organizacije'. Oboje predsjednika istaknuli su odlične, prijateljske odnose. 'Italija je pozdravila ulazak Hrvatske u EU kao uspjeh jer je to stvorilo novi gravitacijski centar u Europskoj uniji', rekao je Mattarella, dodajući da je središnja Europa time upotpunjenija.

To je stvorilo točku ravnoteže u ekonomiji i trgovini između središnje i istočne Europe, kazao je. Italija je prvi vanjskotrgovinski partner Hrvatske, no razina ulaganja 'mogla bi biti bolja', smatra hrvatska predsjednica i ocjenjuje da ima prostora za zajednička ulaganja tvrtki iz obje zemlje u regiji i izvan nje, napose u energetici, nadogradnji i modernizaciji željeznica, prehrambenoj te IT industriji.

Grabar-Kitarović i Matarella slažu se da je nužno nastaviti proces širenja Europske unije u jugoistočnoj Europi. 'To je politika koja snaži EU i treba ubrzati taj proces na jugoistoku Europe gdje čeka nekoliko država aspirantica' koje valja nagraditi za njihov trud, ali i EU mora slati 'snažne poruke' da će svaki napredak pratiti poticajem, rekla je Grabar-Kitarović.

Predsjednici su istaknuli zadovoljstvo time što ih veže bogatstvo dviju manjina, talijanskom koja ima najviše standarde zaštite manjinskih i kulturnih prava u Hrvatskoj i činjenicom da moliški Hrvati uživaju sva prava kao jezična manjina u Italiji.