Samo dan nakon što je bijeli dim označio izbor novog poglavara Katoličke crkve, u javnost su procurili prvi detalji iz zatvorene konklave
Prema informacijama kojima raspolaže talijanski portal Corriere della Sera, novi papa, američki kardinal Robert Prevost, nije bio favorit u početnim krugovima glasovanja. Umjesto toga, prednost je u početku imao državni tajnik Vatikana Pietro Parolin, koji je slovio za glavnog pretendenta na Petrovu stolicu.
Pozivajući se na neimenovani izvor iz samog srca konklave, milanski list navodi kako je Parolin nakon trećeg kruga glasovanja, jučer ujutro, imao 49 glasova, dok je Prevost prikupio njih 38. Međutim, popodnevno glasovanje donosi iznenadni zaokret – Prevost je nadmašio potrebni prag od 89 glasova i time osigurao dvotrećinsku većinu potrebnu za izbor.
Novinar Corrierea Alberto Melloni upozorava kako te informacije treba uzeti s određenom dozom rezerve, budući da su svi sudionici konklave, uključujući i pomoćno osoblje, pod zakletvom stroge tajnosti. Ipak, s obzirom na trend iz prethodnih konklava, ovakva 'curenja' sve su češća.
'Dok čekamo prvih stotinu dana predsjednika Sjedinjenih Država da bismo ocijenili njihov smjer, kardinalima često treba tek stotinjak sekundi da prepoznaju kandidata oko kojeg se okuplja većina', piše Melloni. Takav je, tvrdi, bio slučaj i s izborom pape Lava XIV.
Ovaj put konklava je pokazala klasičnu efikasnost: u svega 24 sata i četiri kruga glasovanja – sve dotadašnje spekulacije pale su u vodu. Prevost, augustinac i bivši biskup Chicaga, sada stoji na čelu Katoličke crkve, s imenom koje evocira i snagu i kontinuitet.
'Trebat će neko vrijeme da se saznaju točne brojke. Za sada znamo da su, nakon što su scenu napustili kardinali stariji od 80 godina koji su se zalagali za ispravljanje sadržaja i načina pontifikata Franje, glasači ispunili svoju dužnost. Jesu li glasove ‘poklonili‘ oni koji su podržavali Parolina? Jesu li to glasovi onih koji su se nadali još odlučnijem ‘bergoglijanskom‘ kardinalu, ili su stigli s mjesta još udaljenijeg od Buenos Airesa? Moguće, ali ono što je sigurno jest da je inzistiranje za ‘antibergoglijanskim‘ preokretom na kraju spalilo one koji su tako interpretirali konklavu te poručilo da Petrova lađa koja plovi olujnim morem povijesti mora nastaviti ploviti', zaključuje se u tekstu.