iznenada se pojavio

Čudo u divljini Novog Zelanda: 'Čuo sam neobične krikove, znao sam da nije poznata vrsta'

16.07.2025 u 20:33

Bionic
Reading

Više od pola stoljeća nakon što je smatran izumrlim na kopnu, najmanji i najrjeđi predstavnik nacionalne ptice Novog Zelanda iznenada se pojavio – i to tamo gdje su ga svi već odavno prestali tražiti. Stručnjaci govore o "pravom čudu", a otkriće izaziva euforiju među zaštitarima prirode

Riječ je o ptičjoj vrsti kiwi Pukupuku, poznatoj i kao patuljasti kiwi ili mali pjegavi kiwi. Pripada rodu Apteryx owenii, a specifična je po svojoj veličini – najmanja je od svih vrsta kivija – i po tome što se desetljećima smatrala izumrlom na novozelandskom kopnu. Dosad se vjerovalo da preživljava samo na nekoliko malih, predatorima očišćenih otoka te u ograđenim rezervatima.

No sada je ovaj iznimno rijedak i plašljiv noćni stanovnik šume ponovno viđen u prirodnom staništu – na zapadu Južnog otoka, u teško pristupačnom području poznatom kao Adams Wilderness Area.

Sve je počelo s dojavom lovca

Nevjerojatno otkriće krenulo je s običnom dojavom. Jedan lovac je tijekom boravka u divljini prijavio da je uočio pticu koja mu se činila drugačijom od poznatih vrsta kivija. Nakon toga je novozelandska konzervatorska služba (Department of Conservation – DOC) reagirala brzo i ozbiljno.

U nepristupačno područje odmah su helikopterom poslani rendžer Iain Graham i njegov posebno dresirani pas za detekciju divljih životinja po imenu Brew. Tijekom prve noći, Graham je čuo neobične kricima nalik kivicima – ali drugačijeg tona. Znajući da nije riječ o "klasičnim" vrstama, krenuo je u višednevnu potragu.

Nakon napornog kretanja kroz gusto i teško prohodno područje, Graham je naposljetku noću locirao pticu i uspio uzeti nekoliko perušaka za DNK analizu. Rezultat: potvrđeno je da se doista radi o kiwi Pukupuku.

Zadnja poznata jedinka viđena je 1978.

Otkriće je odmah odjeknulo u konzervatorskim krugovima. Emily King, voditeljica novozelandske Kiwi Recovery Group, izjavila je da je ovo „najveće iznenađenje u njezinoj karijeri“ te da se može govoriti o pravom biološkom čudu. Posljednja službena zabilježena pojava ove vrste na kopnu zabilježena je davno – 1978. godine.

Unatoč desetljećima truda i istraživanja, nijedna nova jedinka nije otkrivena – sve do sada.

Neobične ptice koje Novozelanđani obožavaju

Kiwi ptice općenito zauzimaju posebno mjesto u novozelandskom identitetu. Ne mogu letjeti, imaju vrlo loš vid, a poznate su i po kronično začepljenim nosnicama. Ipak, zahvaljujući svojim neobičnim osobinama i simpatičnom izgledu, osvojile su srca Novozelanđana.

Tako su snažno povezani s njima da su građani Novog Zelanda sami sebe počeli nazivati "Kiwijima" – termin koji se danas u svijetu koristi kao uobičajeni nadimak za stanovnike te otočne države.

Kiwi Pukupuku posebno je osjetljiv na predatore poput pasa, mačaka i štakora, što je i glavni razlog njegova nestanka s većine prirodnih staništa. U novije vrijeme velik trud ulaže se u obnavljanje populacije kivija u ograđenim, strogo kontroliranim uvjetima, no ovo novo otkriće vraća nadu da je moguć i prirodni opstanak vrste.

Slijedi daljnje praćenje i zaštita

Novozelandska vlada najavila je da će nastaviti istraživanja u regiji kako bi se utvrdilo postoji li manja, još neotkrivena populacija patuljastih kivija. U planu je postavljanje senzora, kamera i dodatnih terenskih timova kako bi se prikupili novi podaci bez prevelikog uznemiravanja okoliša.

Ujedno se planira pojačana zaštita područja Adams Wildernessa, uz mogućnost uvođenja statusa posebnog rezervata. Time bi se pokušalo zaštititi novo otkriveno stanište i omogućiti prirodno razmnožavanje vrste u divljini.