konferencija za medije nacionalnog stožera

Božinović: Ako ovog tjedna ne padne broj zaraženih, idemo na nove mjere; Bubaš kulinarskim rječnikom o županiji u kojoj se 'krčka epidemija': Tu vam kuharicu neću danas otkriti

16.11.2020 u 11:13

Bionic
Reading

U posljednja 24 sata zabilježeno je 1313 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 15.699. Među njima je 1816 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 191 pacijent. Preminule su 33 osobe

Vera Katalinić-Janković, pomoćnica Vilija Beroša, kazala je kako je u odnosu na protekla 24 sata 13 više pacijenata na respiratoru, 166 osoba je primljeno u bolnicu, a 76 ih je otpušteno.

Preminule su 33 osobe te je ukupno 1082 preminulih. U samoizolaciji je nešto više od 35 tisuća osoba.

Zamjenica ravnatelja HZJZ-a Marija Bubaš kazala je da imamo usporeni rast, u mnogim županijama je manji broj novozaraženih, no to ne bi ocijenila kao uspjeh jer je riječ o ponedjeljku, a preko vikenda se manje testira.

'U razgovoru sa županijama koje imaju visoku stopu incidencije provodili bismo brze antigenske testove u široj populaciji', kazala je.

Na pitanja o masovnim testiranjima u Zagrebu i šire, Davor Božinović, ravnatelj Stožera, kazao je da zagrebački Stožer nije donio konkretnu odluku i danas će još razmatrati detalje. 'Ono kako mi vidimo testiranje antigenskim testovima može doprinijeti brzoj trijaži. Vidjet ćemo kako je to zamislio Zagreb', kazao je.

'Ovo je zamišljeno za simptomatske slučaje. S obzirom na kapacitete, a 17 posto sredstava Ministarstva zdravstva odlazi na testiranje, moramo biti racionalni', kazao je Božinović.

  • +4
Stožer civilne zaštite Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

'Smatramo da je odgovoran pristup anticipirati da će se dogoditi nešto i pokušati stvoriti epidemiološke okvire', kazao je komentirajući Dan sjećanja na žrtvu Vukovara.

Radi se, kaže, na provedbi protokola.

Nas ne zadovoljava situacija, mali rast, već, kaže, moramo ići prema smanjenju. Ukoliko ovaj tjedan ne bi bio manji broj zaraženih, onda bismo išli na nove mjere. One se mogu odnositi na restrikciju broja ljudi koji se mogu okupljati i skraćenje rada nekih djelatnosti.

Ministar Beroš kazao je da ako gledamo drugi val, Hrvatska je prema broju aktivnih slučajeva među sedam najboljih zemalja danas. Situacija u Sloveniji i Austriji je dvostruko teža, u Češkoj tri puta teža, a u Francuskoj sedam puta teža.

Situacija kod nas je, kaže, stabilna.

'Ako uspoređujete naše s europskim mjerama, blažim mjerama postižemo ne bolje, ali jednake rezultate', istaknuo je. 'Dajte da sada dodatnom odgovornošću polučimo to da ne moramo postrožiti mjere', dodao je.

U Splitu je zauzeto 16 posto respiratora, u Rijeci 23 posto, u Osijeku 43, u Dubravi 56 posto..., otkrio je Beroš.

'Tu vam kuharicu neću danas otkriti', odgovorila je Bubaš na pitanje o županijama u kojima se misle provoditi antigenska testiranja. 'Ako u jednoj županiji krčka epidemija i nije se smirila od rujna, onda je to podatak koji me zabrinjava. Došli smo do toga da treba voditi računa o socijalnom distanciranju', kazala je.

Na pitanje o telefonskoj liniji za onkološke pacijente, otvorenoj u petak, Beroš je kazao da je do jutros bilo 720 poziva uglavnom vezanih za KB Dubrava, bolnicu u kojoj je došlo do zastoja. 'Liječnici iz KB-a Dubrava će dijelom i dalje sudjelovati u zbrinjavanju oboljelih od Covida. Neće svi moći biti prebačeni. To nam izazov čini većim', kazao je i dodao da od danas deset djelatnika radi u pozivnom centru.

Na pitanje hoće li antigenski testovi biti besplatni, Bubaš je kazala da će vidjeti kako će se to provesti. Beroš je kazao da hoće ako je testiranje indicirano po liječniku primarne zdravstvene zaštite.

Alemka Markotić kazala je da je Europska komisija formirala savjet za Covid-19. Kaže da nema suglasnosti o brzim testovima, ima raznih proizvođača i Europa želi napraviti analizu nakon što zemlje pošalju svoja iskustva.

'Nakon analize Europski centar za kontrolu bolesti dat će smjernice za to koje su ciljne skupine za testiranje brzim testovima. Nije isto koga testirate. Osjetljivost kod osoba sa simptomima koji dolaze u bolnice iznosi oko 77 posto i postoje razlike s obzirom na dan bolesti. Slovaci su jedni koji su napravili sveobuhvatnu analizu i nitko nema namjeru napraviti isto. Svi se slažu da se zbog resursa i vremena treba fokusirati na one koji su bolesni ili imaju indikaciju. To je kurs koji mi držimo cijelo vrijeme. Mislim da će cijela Europa ići u tom smjeru', objasnila je.