NOVA STUDIJA

Znanstvenici kažu da nepušači sve češće obolijevaju od raka pluća. Koliko na to utječe onečišćenje zraka?

03.07.2025 u 02:00

Bionic
Reading

Onečišćenje zraka moglo bi biti uzročnik sve većeg broja slučajeva raka pluća među ljudima koji nikada nisu pušili, pokazuje nova međunarodna studija. Istraživači su u genomima tumora kod nepušača otkrili mutacije karakteristične za pušenje, što bi moglo objasniti zašto broj oboljelih iz ove skupine stalno raste – i to globalno

'Naša studija pokazuje da je zagađeni zrak povezan s istim tipovima DNK mutacija koje inače povezujemo s duhanom', izjavio je prof. Ludmil Alexandrov sa Sveučilišta Kalifornija u San Diegu, jedan od vodećih autora istraživanja objavljenog u časopisu Nature.

Znanstvenici su u sklopu projekta Sherlock-Lung analizirali cijeli genetski kod raka pluća kod 871 osobe koje nikada nisu pušile, a dolazile su iz Europe, Sjeverne Amerike, Afrike i Azije. Otkrili su da je viša razina zagađenja zraka u određenoj regiji povezana s većim brojem mutacija koje pokreću ili potiču rak kod stanovnika tog područja.

Posebno se ističe povezanost sitnih čestica u zraku (PM2.5) s mutacijama u TP53 genu, koji često mutira kod pušača i poznat je kao 'čuvar genoma'. Osim toga, osobe izložene višim razinama onečišćenja imale su kraće telomere, zaštitne strukture na krajevima kromosoma. Skraćivanje telomera povezuje se s ubrzanim dijeljenjem stanica – još jednim ključnim obilježjem raka.

'Ovo je hitno rastući globalni problem koji pokušavamo razumjeti', rekla je dr. Maria Teresa Landi, epidemiologinja iz američkog Nacionalnog instituta za rak u Marylandu.

Porast raka među nepušačima

Zbog sve manjeg broja pušača u zemljama poput SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva, nepušači danas čine sve veći udio među oboljelima od raka pluća. Procjene govore da između 10 i 25 posto svih slučajeva raka pluća danas otpada na ovu skupinu. Gotovo svi ti karcinomi su oblika poznatog kao adenokarcinom.

Rak pluća i dalje je vodeći uzrok smrti od raka u svijetu, s oko 2,5 milijuna novih slučajeva godišnje. Više od milijun smrtnih slučajeva zabilježeno je samo u Kini, gdje su pušenje, onečišćenje zraka i drugi okolišni čimbenici izravno povezani s bolešću.

Prethodna istraživanja pokazala su da su najviše stope adenokarcinoma uzrokovanog zagađenjem zraka zabilježene u istočnoj Aziji. U Ujedinjenom Kraljevstvu brojke su znatno niže, ali i dalje znače više od 1.100 novih dijagnoza godišnje.

Upozorenje na biljne pripravke iz Kine

Studija je također otkrila znatno manji utjecaj pasivnog pušenja na broj mutacija koje uzrokuju rak, ali je istaknula poseban rizik od kineskih biljnih pripravaka koji sadrže aristolohoičnu kiselinu. Mutacije povezane s tim tvarima otkrivene su gotovo isključivo kod nepušača iz Tajvana.

Osim toga, znanstvenici su identificirali još jedan misteriozan 'potpis' mutacija, prisutan isključivo kod osoba koje nikada nisu pušile. Taj uzorak mutacija sada je fokus 'intenzivne istrage', rekla je Landi.