15.06.2016 u 19:51

• +4

EURO 2016., Francuska - Albanija

Izvor: Reuters / Autor: Lee Smith

Na stadionu Velodrome u Marseilleu utakmicu 2. kola skupine A odigrat će domaćin Francuska i Albanija. Poslije prvih dvoboja Francuzi imaju tri boda, a Albanci niti jednog, ali statistika zavarava, ma koliko bila očekivana. Tekstualni prijenos pratite od 21 sat na tportalu

Francuska: Lloris; Sagna, Rami, Koscielny, Evra; Kanté, Matuidi; Coman, Payet, Martial; Giroud
Albanija:
Berisha; Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agolli; Kukeli; Lila, Abrashi, Memushaj, Lenjani; Sadiku

FRANCUSKA - ALBANIJA
2:0

90+6' - kraj
90+5' - 2:0 - GOOOL - Albanci su se otvorili, kontra i Payet je to završio
90+3' - žestok sudar glavama Koscielnyja i Mavraja, obojici se ukazuje pomoć
90' - pet minuta sudačke nadoknade
90' - 1:0 - GOOOL - Griezmann je zabio glavom i u očaj bacio Albaniju
89' - brojni ubačaji ne daju rezultata, Albanija je sve bliže senzacionalnom bodu
83' - sve više ubačaja, Francuzi opsjedaju gol Albanije
79' - nova gužva u albanskom šesnaestercu, ali nema pogotka, Payet je dugo vagao svojeg braniča, ali ga nije slomio
76' - totalni pritisak Francuza
69' - Evra je ubacio u kazneni prostor, opet Giroud, Berisha je bio nemoćan, ali je sada vratnica spasila Albance
67' - napokon prava prilka Francuza, Coman je oštro ubacio s lijeve strane, a usamljeni Giroud s pet metara opalio pored gola
63 - Payet je ubacio s desne strane, a Koscielny glavom nije uspio ozbiljnije zaprijetiti
59' - Payet nebu pod oblake, no drugo poluvrijeme izgleda puno bolje za Francuze iako je Albanija bila bliže pogotku
54' - Pogba je klizećim startom pet metara desna iskosa od gola pokušao ugroziti Berishu, ništa od toga
52' - nesreća za Albance, ubačaj, a Sane je pogodio vraticu vlastitog gola
46' - Matuidi je prebacio jednu loptu glavom, Coman iz blizine bio neprecizan
46' - drugo poluvrijeme, ušao je Pogba

45' - nakon kornera gužva u petercu Francuza, ali su to Deschampovi izabranici panično očistili
44' - Memushaj je izveo slobodnjak, ali preko gola, a bila je to obećavajuća pozicija
43' - Evra je nogom nokautirao Lila, nenamjerno, ali slobodni udarac za Albaniju
40' - Hyajev ubačaj, Agolli je bio prekratak u skoku, prijeti Albanija
39' - korner za Albaniju, prizemni ubačaj, Lenjani se pravovremeno ubacio, ali je njegov udarac blokirao Evra
36' - slobodnjak, ubacio je Payet i opet na glavu Girouda koji nije bio precizan
34' - poigravanje albanske obrane, berisha je na kraju morao panično ispucavati
29' - zasad smo od Francuske vidjeli jedno veliko NIŠTA
24' - Sadiku je nakon ubačaja zamalo zakasnio, lopta je završila u rukama Llorisa
18' - Francuzi još bez prave prilike, Albanci igraju čvrsto
14' - Lenjani je pucao iz nemoguće pozicije, a da je uposlio usamljenog Sadikua Francuzi bi bili u velikim problemima
10' - puno pogrešaka s obje strane, Albanci ne izgledaju previše impresionirani i zasad su zasutavili domaćina
4' - Payetov skraćeni korner s desne strane, Giroud glavom preko grede
1' - počela je utakmica

- minuta šutnje za francuskog policajca i njegovu suprugu koji su ubijeni ovog vikenda uz pljesak cijelog Velodromea

---------------------------------------------------------------------

Francuska je svladala Rumunjsku samo zahvaljujući sreći i čudesnom pogotku Dimitrija Payeta u 89. minuti za 2:1, dok je Albanija protiv Švicarske zaslužila barem bod, pogotovo jer je od 36. minute imala igrača manje po isključenju braniča Cane. No, pogreška vratara kod primljenog gola i nepreciznost napadača koštali su je poraza i malih izgleda za prolaz skupine.

'Velodrome je uvijek sinonim prave nogometne atmosfere i to ludilo s tribina uvijek se prenese na igrače i pomogne im da budu bolji', smatrao je francuski izbornik Didier Deschamps, koji smatra da je u prvom dvoboju bio golemi pritisak na njegove igrača i da zato nisu pokazali koliko objektivno mogu.

'Pobjeda 2:1 protiv Rumunjske donijela nam je samopouzdanje i mir. Uvjeren sam da je kontekst prve utakmice bio opterećenje u glavama, ali neizbježno i u nogama mojih igrača, što je proizvelo to da nismo odradili što smo i kako smo planirali', priznao je Deschamps, koji je protiv Rumunjske vadio iz igre svoje dvije najveće zvijezde Pogbu i Griezmanna, te čak postoji mogućnost da protiv Albanije budu na klupi, iako takve najave više djeluju kao motivacijski potez da se obojica što prije razbude.

Razmišlja francuski izbornik i o promjeni sustava igre u 4-2-3-1 i to baš da bi Pogbu više približio vratima suparnika, kao što igra u Juventusu.

'Definitivno trebamo bolju, bržu i okomitiju igru prema naprijed nego protiv Rumunjske, te više akcija po krilima. Moramo češće stvarati prilike i stavljati suparnika u nevolju', jasan je Deschamps, koji nema dobra iskustva s Albanijom jer u dvije prijateljske utakmice igrane 2014. i 2015. ima remi doma i poraz u gostima.

'Mi ćemo danas igrati protiv vrlo dobro organizirane momčadi, što nije čudno kada se zna da Albaniju vodi talijanski trener Gianni De Biasi, koji je napravio s njima izvanredan posao. Oni se brane jako dobro, ali nisu sretni samo s tim i uz mnogo energije u stanju su se brzo transformirati prema naprijed. Imaju fizičke osobine, ali i nogometni um, a prve utakmice su pokazale da nikoga nije jednostavno pobijediti, pogotovo ako nisi na maksimumu', zaključio je francuski izbornik Didier Deschamps, koji sigurno očekuje više lakoće i ideje u igri svoje momčadi, a ne samo da se čekaju individualni bljeskovi.

U svom povijesnom debiju na nekom velikom natjecanju Albanija je izgubila 0:1 od Švicarske, ali uz samo malo više koncentracije, pa i sreće mogla je proći daleko bolje. Popravni im neće biti nimalo lagan, ali oni su sebe postavili u ulogu onoga tko nema što izgubiti, te će pokušati ponovno namučiti velikog favorita.

'Odigrali smo dobro protiv Švicarske i da smo realizirali svoje prilike, sigurno ne bismo izgubili. Nastojali smo još neke stvari doraditi na treninzima i pronaći još bolji balans u našoj igri kako bismo se opet pokazali u dobrom svjetlu', pojašnjava izbornik Albanije De Biasi, a kartoniranog Canu zamijenit će Arlind Ajeti iz talijanskog Frosinonea, dok je vrlo upitan za nastup veznjak Kace, koji je u prvom dvoboju zamijenio Xhaku.

'Francuska je jedna od najboljih reprezentacija na svijetu s nizom sjajnih individualaca, koje je nužno pokušati zaustaviti i ograničiti njihovo djelovanje na terenu. Ne znam koliko nam mogu pomoći one dvije utakmice protiv njih kada nismo izgubili, ali mi jednostavno moramo pokušati što je češće moguće izlaziti sa svoje polovice i pokušati doći do prilika za golove. Kao domaćin Francuska će sigurno napraviti veliki pritisak, ali uz čvrstu i homogenu igru, te brze izlaske, možda i možemo nešto napraviti', nada se albanski strateg Gianni De Biasi, ali dojam je da je njegova momčad golemu priliku za barem bod propustila protiv Švicarske, a Francuska je dodatna dimenzija više.