RODITELJSKE MUKE

Kakvih i koliko je aktivnosti potrebno školarcima

12.09.2013 u 10:20

Bionic
Reading

Kao da sam početak školske godine nije dovoljna obaveza i roditeljima i djeci, nameću se i ostale sitnice poput slobodnih aktivnosti. Treba li vam pomoć oko odluka, pročitajte što i kako učiniti

Odabir aktivnosti za dijete koje je tek krenulo u školu ne treba biti prioritet. Polazak u prvi razred velika je životna promjena i nemojte forsirati dodatne aktivnosti ako shvatite da se dijete bori s novonastalom situacijom. Najbolje je pitati ga želi li probati još nešto uz školu pa dalje razgovarati što bi to bilo ako dobijete potvrdan odgovor.

Nemate li mogućnosti ili dovoljno vremena u životni raspored ugurati i vožnju djeteta na aktivnosti u neki drugi dio grada, raspitajte se što nudi škola. Većina škola surađuje s nekoliko sportskih klubova ili školama za strane jezike i glazbu. Tako će dijete nakon početnog uhodavanja vrlo brzo na aktivnosti moći ići i samo, a čak i ako ga budete pratili, moći ćete se vratiti kući i obaviti ostatak obaveza prije nego što otiđete po njega.

Budući da je svako dijete drugačije, a vi svoje najbolje poznajete, razgovarajući s njim saznajte koje aktivnosti mu se sviđaju, a zatim istražite mogućnosti. Pratite njegove reakcije jer neka će djeca rado ići na aktivnost s prijateljima, a druga će se veseliti čim spomenete sport ili neki drugi prijedlog.

Živahnoj djeci primjerice odgovarale bi sportske aktivnosti da izbace višak energije, posebno zimi, kad mališani puno manje vremena provode vani, a više u kući. Povučeno dijete možda bi odlično reagiralo na neku dramsku skupinu jer će naučiti izražavati svoje emocije, ali ništa od toga ne smije biti nametnuto.

Većina djece neće biti sretna zbog nametnutih aktivnosti bez obzira što vi smatrate da su za njih idealne ili mislite da imaju talent za određene stvari.

Kaže li vam dijete nakon dva mjeseca da više ne želi ići na odabranu aktivnost, shvatite to kao uobičajeno ponašanje. Djeci treba dozvoliti da isprobaju različite aktivnosti, ali nemojte dopustiti da se to pretvori u nešto novo svaki tjedan. Postignite dogovor prema kojem će dijete ići na određenu aktivnost primjerice cijelo polugodište pa će onda znati sviđa li mu se ili ne. Jednako tako, reagirajte ako vaše dijete želi više aktivnosti. Možete li izdvojiti novac za dvije aktivnosti, neka dijete bira koje će to biti.

Imate li dijete koje želi više aktivnosti, nemojte ga priječiti, ali imajte na umu da mu je potrebno vrijeme za odmor i igru. Ponekad roditelji u želji da što više pruže svome djetetu zaborave da su igra i vrijeme provedeno s roditeljima osnova zdravog i sretnog odrastanja.