prevencija gubitka pamćenja
Kako smanjiti rizik od demencije? Desetogodišnje istraživanje dokazalo da postoji 6 ključnih faktora

Izvor: Profimedia / Autor: Robert Kneschke / Alamy / Alamy / Profimedia
Najnovije istraživanje dokazalo je da postoji šest navika kojima se značajno može smanjiti rizik od obolijevanja od demencije te usporiti slabljenje pamćenja.
Istraživanje je provođeno u Kini više od deset godina te je donijelo neka posve nova otkrića. Primjerice, ranije se znalo da prekomjerna težina i društvena izoliranost pogoduju obolijevanju od demencije, no sada je dokazano da je i zdrav životni stil jedan od vrlo bitnih faktora.
-
jačanje imuniteta
Suplementi vitamina i minerala mogu poboljšati zdravlje, ali imati i negativan učinak: Ove kombinacije nije dobro uzimati zajedno
-
ZNANSTVENA POTVRDA
Preskakanje jednog obroka dnevno lošije je za zdravlje nego što se čini
-
DONOSI AQUA MARIS
Gotovo svaka druga osoba ima problem sa sinusima: Kako spriječiti upalu i sačuvati zdravlje dišnih puteva?
Zdrava, izbalansirana prehrana, vježbe za tijelo i um, redovita socijalna interakcija te prestanak konzumiranja alkohola i cigareta detektirani su kao ključni faktori zdravog života koji smanjuju rizik od demencije.
Naime ovi faktori pogoduju radu mozga i omogućuju kvalitetnije starenje, stoga imaju značajan učinak čak i na osobe genetski predisponirane za demenciju i druge bolesti, poput Alzheimera.

Izvor: Profimedia / Autor: LEWIS HOUGHTON / Sciencephoto / Profimedia
Riječ je o bolestima karakterističnima za stariju dob, no postoje slučajevi kada se simptomi gubitka pamćenja javljaju i u znatno ranijoj dobi. Znanstvenici napominju da je ovo istraživanje pokazalo da se već pri prvim simptomima, poput pojave zaboravljivosti, mogu učiniti koraci koji će zaustaviti pad kognitivnih funkcija.
6 faktora koji smanjuju rizik od demencije
Barem 150 minuta umjerene tjelovježbe ili 75 minuta vježbanja u visokom intenzitetu tjedno
Izbalansirana prehrana
Apstinencija od alkohola ili povremena umjerena konzumacija
Apstinencija od pušenja
Kognitivna aktivnost kroz mentalne vježbe barem dva puta tjedno (čitanje, igre s kartama, slaganje puzzli...)
Održavanje socijalnih kontakata druženjem barem dva puta tjedno
'Ovi rezultati upućuju na pozitivan ishod u tretiranju demencije jer sugeriraju da je kombiniranjem nekoliko čimbenika zdravog života moguće usporiti gubitak pamćenja, neovisno o genetskim rizicima', kažu autori studije provođene od 2009. do 2019. godine.

Izvor: Profimedia / Autor: LEWIS HOUGHTON / Sciencephoto / Profimedia
Ipak, znanstvenici napominju da postoji jedna zamka u njihovom istraživanju. Naime ono ovisi o subjektivnim i nekontroliranim procjenama ispitanika koji su bilježili svoje navike tijekom deset godina. Isto tako, većina ih je ulaskom u istraživanje već imala zdrav stil života.
'U svakom slučaju, dokazali smo izvan svake sumnje da je značajniji pad sposobnosti pamćenja moguće prevenirati kroz redovito vježbanja tijela i uma, zdravu prehranu i druge navedene faktore', zaključuju autori istraživanja.