ZANIMLJIVI RECEPTI

Jamie Oliver savjetuje kako ispeći ribu

11.05.2013 u 11:22

Bionic
Reading

Mnogobrojne emisije, knjige i projekti nakratko su izmorili Jamieja, koji je odlučio pobjeći od svega u Italiju. S kombijem u kojem ima ugrađenu specijalnu kuhinju, kuhao je duž cijele Italije. Jamie će gledateljima kroz šest nastavaka otkriti zanimljive recepte iz gastronomskog srca Mediterana. Ne propustite svake subote i nedjelje na Doma TV-u

Jamie nas vodi na Siciliju gdje će spremati pečenu ribu s ružmarinom, soli i umakom od mažurana.

Riba sa žara s ružmarinom i narančom i umak od mažurana

Uzeti mješavinu krupne ribe poput bakalara, škarpine, brancina ili manje, poput iverka ili oblića, i ta je riba fantastična. Mogu poslužiti i fileti trlje ili deverike. Lignje i male sardine također su iznimno ukusne. Postoji nekoliko uputa koje će pomoći odrediti je li riba pečena ili nije, no to većinom ovisi o roštilju i temperaturi. Prije početka pečenja potrebno je natrljati rešetku uljem kako se riba ne bi lijepila. Ribu začiniti, a potom je ostaviti da odstoji 15 minuta prije pečenja. Tako se neće lijepiti jer sol izvlači vodu iz kože.
Ako se peku različite vrste ribe, velike, male, tanke, debele, cijele ili fileti, vrijeme pečenja bit će različito. Većoj ribi trebat će i do pola sata da se ispeče na hladnijem dijelu rešetke, a možda će je biti potrebno dovršiti u pećnici. Ako se radi o manjoj ribi, poput inćuna ili nekakvih fileta, bit će začas ispečena. Unaprijed pripremiti začine koji će se upotrebljavati.

Filet ribe debljine jednog centimetra bit će pečen za nekoliko minuta na roštilju. Ako je dvostruko deblji, trebat će mu dvostruko više vremena. Uvijek se možete zabosti nož u najdeblji dio mesa ribe da se provjeri je li riba pečena. Ako se riba peče s kosti, uvijek se provjeri najdeblji dio uz kost: kad se meso počne odvajati, riba je pečena. Škampi i Jakobove kapice uvijek su ukusni, a ako se pripremaju na roštilju, mogu se staviti na ražnjić.

Salmoriglio (umak od mažurana)

Staviti dvije šake svježeg mažurana ili origana u mužar i tući dok se ne dobije pasta. Dodati dosta maslinova ulja i limunova soka, a potom sve začiniti solju i paprom. Kušati. Nedostaje li limuna, dodati još. Ovo ulje je izvrsno ako se utrlja u ribu prije ili nakon pečenja na roštilju. Sjajno pristaje uz tunu ili sabljarku, a može se kombinirati i uz piletinu ili neko drugo bijelo meso.

Sol s ružmarinom i narančom

Ovu začinjenu sol se mora kušati jer je jako ukusna. Obvezno upotrijebiti sitnu sol, ali ne onu stolnu. Na Siciliji se ne štedi na soli: utrljati je u ribu ili meso, zaliti maslinovim uljem i peći na roštilju. Može se utrljati u svinjetinu ili dodati salati od rajčica, uz dodatak malo bosiljka. Ili pak škampima pečenima u tavi.

Sastojci:

2 veće grančice svježeg ružmarina, odvojiti listiće od grančica
korica jedne naranče korica jednog limuna
100 grama morske soli

U mužaru ili multipraktiku tući, odnosno mljeti listove ružmarina. Sitno naribati koricu limuna i naranče te dodati ružmarinu. Dodati sol i prstima raširiti mješavinu po limu. Isprva će mješavina biti vlažna, no stvrdnut će se. Može se upotrijebiti odmah ili pustiti da se suši pet do šest sati, a onda je usitniti rukama. U hermetički zatvorenoj staklenci može stajati mjesecima.